Готуємося до публічного виступу, як Барак Обама
Страх публічного виступу – третій за поширеністю в світі. Після страху смерті та самотності. То чи можна його побороти та стати хорошим спікером? Кілька порад, підслуханих на майстер-класі в Школі ...
Додано:
Dinarko
Страх публічного виступу – третій за поширеністю в світі. Після страху смерті та самотності. То чи можна його побороти та стати хорошим спікером?
Кілька порад, підслуханих на майстер-класі в Школі ефективних комунікацій від Вероніки Селеги, ведучої тренерки Школи публічного виступу “Аристотель”.
У риториці є тренди. І останній, популярний вже 5 років, називається “Тут і зараз”. Це техніка, за допомогою якої готували до виступів Барака Обаму.
Як ця техніка працює? Спікер має бути готовим до відповіді та реакції тут і зараз: у цих обставинах, із цими людьми, на задану тематику. Не завчити промову, а потім “зі скрипом” реагувати на обставини, а бути різним в нових обставинах. Головне – навчитися бути гнучким. Тоді страх відступає.
Тож як підготуватися до презентації? 5 практичних порад
Знання теми. Коли ви знаєте тему досконало, розумієте деталі, підводні каміння і т.п. Тоді можна гарантувати успіх. Аристотель казав, що в людини немає морального права виходити до аудиторії без повного знання теми.
Визначення надзавдання – навіщо ви це робите. Яка ваша особиста мотивація? І коли є надзавдання, ви отримаєте енергію та сили провести виступ жваво та ефективно. Якщо чіткої відповіді на це питання немає, знайдеться тисяча причин зробити це “так собі”. Це стосується будь-якої роботи, яка пов’язана з комунікацією.
Створюємо тезовий план. Прописуємо тези, а не текст від початку до кінця. Аби не прив’язуватися до тексту. Прописування тексту виключає імпровізацію, що є одним з найважливіших елементів виступу. Коли ж ви маєте тезовий план, то розумієте, які теми вам потрібно пройти. А як це зробити, ви можете визначити просто під час виступу та взаємодії з аудиторією.
Робимо усний тест-драйв. Не розказуємо промову від початку до кінця. А даємо собі багато часу, аби розігнати енергію слова, побути в матеріалі (по техніці Станіславського). Тобто у вас виступ 15 хвилин, а ви собі дозволяєте собі поговорити про тему 40 хвилин під час репетиції. Це дасть вам можливість знайти порівняння, метафори, гумор, широту погляду на тему.
Також чудовим способом є обговорити з кимось тему вашого виступу. Але не казати людині, навіщо ви це робите. Аби не було зайвих порад і підказок, які іноді зовсім недоречні.
Увага! Майстер-клас по риториці матиме продовження, тому слідкуйте за новинами на фейсбуці та в анонсах Центру інформації про права людини.
Організатори – Центр інформації про права людини за підтримки Нідерландського Гельсінського комітету та Гельсінського фонду з прав людини.
Автор Марина Говорухіна, Центр інформації про права людини