Громади Чернігівщини отримали рекомендації щодо забезпечення енергетичної безпеки

Як громадам Чернігівщини підготуватися до непередбачуваних ситуацій цієї зими, зменшити витрати тепла та забезпечити будівлі альтернативними джерелами енергії, запровадити цілеспрямоване планування ...

Додано:
Siverian

13.10.2022_1
Громади Чернігівщини отримали рекомендації щодо забезпечення енергетичної безпеки

Як громадам Чернігівщини підготуватися до непередбачуваних ситуацій цієї зими, зменшити витрати тепла та забезпечити будівлі альтернативними джерелами енергії, запровадити цілеспрямоване планування щодо скорочення енергоспоживання та забезпечення власної енергоефективності, – розглядали під час семінару «Енергетична безпека територіальної громади», який проходив у Чернігові 13–14 жовтня 2022 р. Це був другий семінар для голів територіальних громад в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації та Сіверський інститут регіональних досліджень за підтримки фонду Ганнса Зайделя.

З вітальним словом до учасників зібрання звернулися заступник начальника обласної військової адміністрації Дмитро Іванов та перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш. Вони відзначили активність та прагнення очільників місцевого самоврядування

13.10.2022_5 до отримання нових знань та обміну досвідом, незважаючи на обставини воєнного часу. А це просто необхідно в умовах, коли йдеться про забезпечення життєдіяльності громад, вирішення нагальних питань щодо електро- та теплопостачання комунальних закладів та жителів домогосподарств.

       Впродовж двох днів учасники зустрічі визначали найбільш критичні проблеми громад напередодні зими, ознайомилися з актуальними змінами законодавства у сфері енергоефективності, енергозбереження та енергоменеджменту. Експерти семінару зупинилися на практичних кроках, які громади можуть робити для зменшення витрат енергоресурсів вже зараз. Подальша мова йшла про залучення фінансування під енергозберігаючі проєкти, алгоритм кроків для громади, вимоги донорів та допомогу, яку вони можуть надати для впровадження ініціатив з енергозбереження у населених пунктах області. Принагідно звернули увагу на типові помилки під час підготовки заявки та реалізації подібних проєктів.

 13.10.2022_4           В наступному блоці питань йшлося власне про запровадження системи планування та обліку спожитих енергоресурсів, залучення альтернативних, місцевих джерел енергії та видів палива та впровадження комплексу енергозберігаючих заходів. Наголошувалося на необхідності розробки місцевих енергетичних планів, проведення систематичних енергоаудитів основних бюджетних енергоспоживачів, наявності енергетичних паспортів та енергетичних сертифікатів на такі об’єкти. Зокрема, сертифікат – це одна з умов отримання фінансування як від державних так і іноземних донорів. Також звернули увагу на доцільність розробки Плану дій сталого енергетичного розвитку і клімату, як свого роду стратегії енергетичного та екологічного розвитку для громади.

       Також спікери заходу надали кілька важливих порад впровадження заходів з енергоефективності. Насамперед, це комплексність рішень для будівель та систем (утеплення, заміна вікон,  комунікацій, система вентиляції, систем освітлення тощо ). Саме такі заходи дають реальну економію і саме з ними варто звертатися до донорів. Важливо  залучати зовнішніх технічних  фахівців для неупередженої оцінки таких проєктів та об’єктів, де плануються заходи з термомодернізації або енергоефективності. Тому в проєктах варто закласти кошти на їхні послуги, а також юристів задля уникнення ризиків та зайвих витрат. Водночас експерти порадили не відмовлятися від централізованих систем опалення, газових котлів та ін., оскільки запасний варіант має бути завжди.

 13.10.2022_7        До обговорення в режимі онлайн долучились представники громад Вознесенська ‒ Миколаївської, Миргорода ‒ Полтавської, Львова та Жовкви ‒ Львівської областей, які презентували власні зразки та досвід впровадження енергозберігаючих проєктів.

      З учасниками семінару працювали  голова осередку енергоаудиторів Чернігівської області, технічний експерт проєктів «Угода мерів» та «GIZ» Сергій Зінченко та експерт з технічного впровадження проєктів підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії в промисловому, комунальному, житловому та сільськогосподарському секторах Дмитро Іваненко.   


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Рекомендація ОЕСР щодо політики регіонального розвитку

Як індустріальний парк може забезпечити громаді успішний розвиток і добробут мешканцям?

Понад чотири тисячі жителів громад-учасниць проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» взяли участь у Днях бюджету

Відбулись дві навчальні майстерні-практикуми в рамках проєкту проєкту «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад»

Стартувала освітньо-профорієнтаційна програма «Update: Південь»

Розпочався проєкт «Впровадження підходу, інформованого про травму, у громадянській освіті»