Хто чи що стримує розвиток громадянського суспільства в Харківській області
Події Революції гідності заклали міцний фундамент до розвитку громадянського суспільства в Україні, що закріплено Указом президента №68/2016 про сприяння розвитку громадянського суспільства та ...
Додано:
НОВА Енергія
Події Революції гідності заклали міцний фундамент до розвитку громадянського суспільства в Україні, що закріплено Указом президента №68/2016 про сприяння розвитку громадянського суспільства та передбачено відповідною стратегією на 2016-2020 рік. Перші півтора роки реалізації Стратегії, показали значний розвив між її реалізацією на державному та регіональному рівнях, де реалізацію Стратегії та регіонального плану дій покладено на Координаційні ради – дорадчі органи з питань сприяння розвитку громадянського суспільства, да складу яких включено представників відповідних місцевих державних адміністрацій, депутатів відповідних місцевих рад, представників територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, а також представників організацій громадянського суспільства, чисельність яких має становити не менше половини складу таких дорадчих органів.
15 лютого 2018 року о 18.00 на базі ГО «Нова Енергія» пройшло засідання членів Регіональної коаліції громадських організацій для забезпечення громадського супроводу реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки в Харківській області.
На початку засідання були представлені результати аналізу створення, складу та діяльності регіональної Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства в Харківській області (Далі – Коордрада).
Коордрада була створена та затверджена Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 328 від 02 серпня 2016 року. У її складі знаходяться 15 представників органів влади та 15 представників інститутів громадянського дослідження. Коордраду, очолюють її два представники ХОДА.
В Харківській області, за 2016-2017 роки, Координаційна рада спромоглася зібратися тричі, останнє засідання відбулось у квітні 2017 року. На засіданнях розглядалися питання виконання Обласної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки; план заходів щодо реалізації у Харківській області Стратегії. інформація про стан підготовки до проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів обласного бюджету. За результатами обговорення останнього питання членами Координаційної ради було схвалено звернення до Кабінету Міністрів України з метою доопрацювання Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених ІГС для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 року № 1049. Лист із зверненням Координаційної ради було надіслано до Кабінету Міністрів України 20.04.2017 № 01-39/2963.
Як показав час – решта 27 завдань Стратегії Координаційну раду не надто цікавили та не стали причиною для наступних засідань.
Системність проведення засідань є одним із важливих показників ефективності діяльності Коордрад і, як виявилося, Харківська область посідає тут далеко не останнє місце (див. рис. 1.)
Рис. 1. Кількість засідань Коордрад в кожному регіоні України
Ще одним недоліком Коордради в Харківській області є недостатня відкритість та прозорість. Відсутній інформаційний супровід діяльності Коордради, нема планів та протоколів засідань членів Коордради у публічному доступі. Також недоліком є те. що керівники регіональних органів влади не використовують потенціал Коордради для вирішення актуальних питань регіонів у сфері розвитку громадянського суспільства.
На засіданні регіональної коаліції було проаналізовано інформацію зібрану в публічному доступі та на основі запитів про створення та організацію Коордрад, погоджено пропозиції щодо удосконалення процесів створення та організації роботи регіональних Коордрад, зокрема:
1) Внести зміни до Положень про регіональні Коордради, зокрема:
– включити у Положення чіткий порядок створення регіональної Коордради із зазначенням критеріїв та процедур відбору представників ОГС;
– чітко прописати механізм взаємодії регіональної Коордради із Коордрадою з питань розвитку громадянського суспільства, створеною при Президентові України (відпрацювати це питання спільно із членами Коордради);
2) Провести навчання для членів регіональних Коордрад щодо механізмів та особливостей реалізації Національної стратегії розвитку громадянського суспільства, функцій регіональних Коордрад, повноважень, прав та обов’язків їх членів;
3) Зробити засідання регіональних Коордрад регулярними, не рідше разу у квартал з метою системної та послідовної роботи Коордрад з реалізації своїх функцій та завдань Національної стратегії;
4) Забезпечити широке інформування громадськості про засідання Коордрад, проводити відкриті засідання з членами ІГС для обговорення стратегічних цілей та поточних завдань щодо розвитку громадянського суспільства в регіоні;
5) Не лише у Положенні, а й в реальному часі долучати членів регіональних Коордрад до моніторингу регіональних Програм сприяння розвитку громадянського суспільства і Планів реалізації Національної стратегії;
6) Голова регіональної Коордради має щорічно публічно звітувати про діяльність Коордради та її результати;
7) Доцільно на сайті ОДА виділити окрему рубрику “Координаційна рада”, зробити її більш зручною для пошуку та вчасно оновлювати в ній інформацію;
8) Слід долучати до роботи у складі робочих груп регіональних Коордрад інші ІГС, надавати більше інформації про діяльність Коордрад іншим ГО регіону;
9) Популяризувати та всіляко сприяти висвітленню діяльності регіональних Коордрад.
Наступним питанням, яке розглянули представники регіональної коаліції Харківської області був результат аналізу процесів прийняття, ухвалення та виконання Плану заходів з реалізації Національної стратегії в Харківській області, основними проблемами якого були:
- відсутність дієвого контролю за підготовкою, прийняттям та виконанням Планів з боку КМУ та Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України.
- відсутність контролю та координації з боку регіонального керівництва щодо розробки Плану, моніторингу його виконання, оперативного оприлюднення звітів про виконання у задані терміни;
- розроблення і обговорення проектів Планів здійснювалося структурними підрозділами з комунікацій за участю громадськості часто формально, результати обговорення не завжди фіксувались у протоколі;
- не завжди передбачена участь громадськості у моніторингу виконання Планів заходів.
Представники регіональної коаліції Харківської області розглянули пропозиції щодо удосконалення механізму виконання Плану заходів та визначили з них найважливіші:
1) План заходів з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства має затверджуватись Кабінетом Міністрів України не пізніше лютого місяця поточного року.
2) Кабінет Міністрів України має передбачити проведення обласними ОДА та КМДА чіткого єдиного для всіх алгоритму обговорення, затвердження, щоквартального моніторингу Виконання, звітування та оприлюднення річного звіту про виконання регіональних Планів.
3) Увесь процес розроблення, обговорення, затвердження, виконання Плану має бути максимально прозорим та відкритим, широко представленим у регіональному медіа-просторі. Звіт про виконання має бути вчасно оприлюднений на офіційному сайті органу влади у зручному форматі.
4) Плани мають передбачати активну участь в реалізації заходів Коордрад, Громадських рад, профільних ІГС.
У ході засідання також було розглянуто проект Плану заходів з реалізації в Харківській області в 2018 році Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки.
Нагадуємо, що Коаліція (утворена в рамках проекту «Громадський супровід реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки на регіональному рівні», який виконує ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» разом із партнерськими організаціями за підтримки рограми розвитку ООН в Україні та однією зі створених у 25 регіонах України. є відкритою та готова долучати нових учасників готових до плідної роботи з розвитку громадянського суспільства на національному та регіональному рівнях.