Ігноруєш насильство = береш у ньому участь

Саме такий заклик став одним із меседжів адвокаційної кампанії, що розгорнулася на Вінниччині з метою зміни алгоритму надання послуг щодо профілактики насильства стосовно жінок та дівчат у Вінницькій ...

Стоп насиллю
Ігноруєш насильство = береш у ньому участь

Саме такий заклик став одним із меседжів адвокаційної кампанії, що розгорнулася на Вінниччині з метою зміни алгоритму надання послуг щодо профілактики насильства стосовно жінок та дівчат у Вінницькій ОТГ.

Кампанія, в ході якої було проведено чимало різноманітних активностей, розроблено соціальну рекламу і, певно, підтримано не одну жінку й дівчину.

Але про все по черзі. Як відомо, у грудні 2017 року було прийнято Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», більшість положень якого набула чинності в січні 2019 року (інші норми почали діяти з грудня 2018-го). Тобто на сьогоднішній день маємо майже два роки з моменту прийняття Закону, який нарешті встановив кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Два роки і вражаючі цифри обізнаності жінок і дівчат щодо норм цього Закону. 40% вінниччанок, опитаних онлайн, не знають змісту Закону про протидію домашньому насильству.

Трохи деталей. Першим етапом адвокаційної кампанії стало дослідження з виявлення рівня інформованості жінок та дівчат щодо інструментів протидії ґендерно-обумовленому насильству, яке проводилося в онлайн та офлайн форматах. Згідно з його результатами, серед 183 жінок та дівчат Вінницької ОТГ, опитаних в онлайн-режимі, 74 не знають змісту Закону. Статистика опитаних офлайн – більш оптимістична. Серед 200 опитаних – 154 особи відповіли, що знають зміст Закону. Однак відповіді про сутність змін, передбачених Законом, засвідчили зворотне («не можу сказати», «не можу пригадати», «знайома поверхнево» та подібні).

При цьому в першій групі 73,8% респонденток відомі випадки насильства щодо жінок/дівчат. А в другій – такі випадки відомі 65% опитаних. І хоча в обох групах переважна більшість готова втрутитися, якщо бачить насильство щодо дівчат та жінок, але як зупинити насильство, куди звернутися, що саме вдіяти – залишається не дуже зрозумілим. Окрема проблема полягає в тому, що жінки/дівчата часто не ідентифікують насильство як таке (економічне, психологічне, сексуальне, фізичне) включно з насильством домашнім. До того ж все ще непохитним лишається стереотип про те, що насильство в сім’ї – це справа самої сім’ї. А тому побачити реальну картину щодо домашнього насильства у Вінницькій ОТГ навряд чи виявляється можливим. Утім, офіційно до підрозділів поліції обласного центру впродовж II кварталу поточного року (станом на 20 серпня 2019) надійшла 831 заява та повідомлення про вчинені правопорушення, пов’язані з домашнім насильством. З них – 706 подано жінками.

Саме з метою інформування мешканців і мешканок Вінницької ОТГ щодо суті Закону про запобігання та протидію домашньому насильству у Facebook було запущено тематичну сторінку, а на вулицях міста проведено інформаційні акції #постав_крапку (роз’яснення основних положень Закону, відповідальність для кривдника, куди звертатися по допомогу тощо). Більше того задля реалізації Закону було виготовлено та розміщено тематичну інформаційно-просвітницьку продукцію з діючими номерами «гарячих ліній» з попередження насильства (включно з «дитячою», а також номером мобільної бригади, котра надає допомогу постраждалим від насильства у Вінницькій ОТГ), серед якої сітілайти, інтернет-банери, відеоролик, наліпки та ін. Також напрацьовано план намірів зі зміни алгоритму надання послуг щодо профілактики насильства стосовно жінок та дівчат у Вінницькій ОТГ.

Обрані формати донесення інформації були визначені відповідно до результатів дослідження. Адже, за словами респонденток, пріоритетними каналами інформування для них є Інтернет (з виокремленням соціальних мереж), друковані матеріали, телебачення, вуличні акції, зовнішня реклама.

І оскільки ваш сайт – це теж інтернет-простір, який є першим у списку каналів інформування респонденток Вінницької ОТГ, дозвольте звернутися до всіх ваших читачок та читачів: Не ігноруйте насильство! Поставте крапку!

Флаєр2019 1

P.S. Більш детально ознайомитися з перебігом адвокаційної кампанії можна за посиланням. Побачити відеоролик «Я ставлю крапку» можна тут, а прочитати повну версію дослідження – ось за цим лінком.

Адвокаційна кампанія з метою зміни алгоритму надання послуг щодо профілактики насильства стосовно жінок та дівчат у Вінницькій ОТГ реалізується Громадською організацією «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» за підтримки «Українського жіночого фонду» та фінансування Фонду Ч.С. Мотта.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я