Інфографіка: як у Києві та Херсоні переселенцям отримати місце у садочку
27 січня Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 86. Відтепер у державні садочки позачергово зараховують дітей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та дітей, які мають статус постраждалих ...
Додано:
Анна Дерев'янко
27 січня Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 86. Відтепер у державні садочки позачергово зараховують дітей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та дітей, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
Юристи КримSOS розповідають про нововведення та як стати до черги в садочок у електронній черзі в Херсоні та Києві й яка є різниця.
Як у Києві переселенцям з Криму віддати дитину до садочку
У грудні 2020 року, до прийняття вказаної постанови, на “гарячу лінію” КримSOS звернулась кримчанка Есма. Вона розповіла, що з дитиною зараз живе у Солом’янському районі м. Києва та мають довідку внутрішньо-переміщеної особи. Проте, працівники районного управління освіти відмовились видати направлення на зарахування малечі в ясельну групу садочку. А без цього направлення адміністрація дошкільного закладу не може прийняти дитину.
— Фактично, право на влаштування дітей ВПО у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади передбачено ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Із довідкою ВПО відділ освіти мав направити дитину до садочка, де є вільні місця. Проте, не можна було вибирати у який саме садочок, а сама процедура не була регламентована — розповідають юристи КримSOS, — Ми подзвонили в управління освіти у відділ пільгових категорій та Есмі видали потрібне направлення. ЇЇ дитина потрапила у садочок.
Згідно постанову № 86 Кабінету Міністрів України, діти переселенців мають право позачергово зараховуватись на вільні місця у садочку. Тож, якщо дитину потрібно віддати у дошкільний навчальний заклад “ще учора” — звертайтесь до районного відділу освіти. Там підкажуть де є вільні місця. Коли ж є час — ставайте у електронну чергу.
— Групи у садочках на новий навчальний рік формують у квітні. Тобто після 20 березня можна телефонувати до управлінь освіти — тоді буде більший вибір вільних місць. Якщо дитині потрібно прямо зараз йти до садочка — ми теж орієнтуємо по кількості вільних місць. Проте усе залежить вік віку дитини, — зазначають в Оболонському районному відділу освіти.
В управлінні освіти Шевченківського району зазначають, що для зарахування дитини потрібно принести довідку ВПО (видану на дитину) в районному відділі освіти. На час карантину потрібно узгодити час зустрічі, контакти районних відділів освіти можете переглянути тут.
— Підтвердити пільгу на час карантину можна електронною поштою. А от чи зміниться щось для дітей-ВПО — поки не знаємо, можливо, найближчим часом отримаємо роз’яснення. У кожному випадку варто уточнювати у спеціаліста з електронної черги району, — кажуть у відділі освіти.
Загалом, аби записати дитину до садочку у Києві потрібно проти просту процедуру:
- Зареєструватись на Порталі дошкільної освіти Києва
- Заповнити заявку з контактною інформацією про дитину та батьків.
- Обрати не обмежену кількість садочків, без прив’язки до району — можна дивитись на розташування на карті чи у списку.
- Вказати пільгу та підтвердити її у районному управлінні освіти.
- Очікуйте на запрошення — у заявці можете відкрити назву садочку та переглянути під яким номером дитина на зарахування.
Запрошення до садочку надсилають батькам СМС та на пошту. На прийняття рішення у батьків буде 10 днів. За цей час потрібно подати документи або відмовитись від запропонованого садочку (але лише тричі).
— Зареєстровані як переселенці у передмісті Києва. До метро — 20 хвилин на автобусі, проте адміністративно – живемо у селі. Тож могли розраховувати лише на сільський садочок, де по 50-60 дітей в одній групі. Деякі батьки обирають приватні садочки та платять по 7-15 тис. грн на місяць. Але більшість, як і ми – возять у київські садочки, — розповідає переселенка Анна Петриченко, — Дитину зареєстрували в електронній черзі майже одразу після народження. Отримали запрошення 1 червня минулого року. Але спершу відмовились — бо було дві пересадки транспорту. Другий варіант нас цілком задовільнив та восени у 2,10 роки пішли у садочок.
Особливості черги до херсонських садочків
У Херсоні теж працює електронна черга до садочків. У січні кожного року керівники дошкільних навчальних закладів у системі вказують приблизну кількість місць у їх закладах. Зараховують дітей яслів у серпні, а якщо є вільні місця у старших групах — набирають дітей впродовж року.
В Управлінні освіти Херсонської міської ради розповіли, що діти переселенців дійсно зараховують позачергово та вони можуть розраховувати на пільги в оплаті за харчування.
— Підтвердити пільгу потрібно за 10 днів після реєстрації у черзі та це можна зробити в електронному форматі — надіславши лист із довідкою в садочок. Проте краще прийти особисто, — зазначає Тетяна Чурілова, начальник відділу дошкільної освіти Управління освіти Херсонської міської ради.
У правилах електронної реєстрації дітей до ДНЗ Херсону прописані наступні кроки:
- Вибір садочку — на сайті управління освіти міста є карта та перелік садочків різного типу. Батьки можуть завчасно переглянути скільки дітей зареєстровані в черги до садочку та обрати лише ОДИН садочок.
- Реєстрація до садочку через онлайн-заявку — у питанні про пільгу потрібно обрати 4 рядочок “діти військовослужбовців… Та діти внутрішньо-переміщених осіб та воїнів АТО”. Пільгу потрібно підтвердити у директора обраного садочка.
Якщо усе зробили вірно — на пошту прийде лист із підтвердженням та код, за яким потім будуть зараховувати у садочок. Його потрібно обов’язково зберегти. Щоб змінити садочок у заявці — потрібно спочатку видалити створену анкету. - Підготовка до зарахування — коли у садочку з’явиться вільне місце — на пошту надсилають лист та батькам дають 20 днів для зарахування у садочок. Після цього часу — місце віддають іншій дитині.
Якщо виникають питання щодо реєстрації у садочок в Херсоні — звертайтесь до відділу Координації діяльності закладів дошкільної освіти міста за номером: (0552) 42-44-57, (0552) 49-50-20.
— Були масові звернення по цій проблемі коли не працювала електронна черга у садочки. Але у відділі освіти нам завжди допомагали вирішувати ситуації. Зараз усе біль-менш нормально працює, — зазначають юристи Херсонського офісу КримSOS.