Інструменти громадських розслідувань для системного вирішення проблем тимчасово переміщених осіб

У Харкові 31 жовтня відбувся тренінг “Інструменти громадських розслідувань як ресурс вирішення проблем незахищених категорій тимчасово переміщених осіб”.Мета тренінгу - показати нові шляхи та ...

Додано:
Merydianinfo

foto Center Meridian
Інструменти громадських розслідувань для системного вирішення проблем тимчасово переміщених осіб

У Харкові 31 жовтня відбувся тренінг “Інструменти громадських розслідувань як ресурс вирішення проблем незахищених категорій тимчасово переміщених осіб”.

Мета тренінгу – показати нові шляхи та можливості внутрішньо переміщених осіб відстоювати свої права та активно брати участь у впровадженні процесів реформ на місцевому рівні, щоб системно протидіяти невирішеним проблемам та новим викликам.

На початку зустрічі запрошені учасники – представники переселенських громадських організацій та ініціатив мали змогу взяти участь дискусії-обговоренні на тему “Нові шляхи та можливості внутрішньо переміщених осіб відстоювати свої права та активно брати участь у впровадженні процесів реформ на місцевому рівні або чому потрібно системно протидіяти невирішеним проблемам та новим викликам” (запрошені спікери – керівник харківського відділення БФ “Право на захист” Олена Приходько, Олексій Кошель, ГО “Влада права”(Харків), Ханна Соло, громадська ініціатива жінок-переселенок “Компас переселенця”

Під час дискусії розглядалися питання захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, у своєму виступі Олена Приходько коротко розповіла про напрямки діяльності БФ “Право та захист” щодо надання адвокації, захисту та правової допомоги переселенцям, котрі проживають на Харківщині.

За славами експертки, однією із нагальних проблем, що потребують вирішення, є невиплата пенсій та заборгованості щодо пенсій для осіб, які перемістилися внаслідок конфлікту. Важливо констатувати той факт, що ця проблема вже давно набула масштабів загальнодержавної і про неї потрібно постійно нагадувати урядовцям та законодавцям.

foto Center Meridian

- “З одного боку національні суди виносять позитивні рішення у справі щодо поновлення виплати пенсій та заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам, а з іншого – органи Пенсійного фонду України всупереч законодавству не виконують рішення судів,” – зауважує керівниця представницва БФ “Право на захист” Олена Приходько.

Зі свого боку, керівник ГО “Влада права” Олексій Кошель наголосив у своєму виступі на важливісті громадської активності спільнот переселенців у відстоюванні своїх соціальних прав та свобод. “Якщо переселенці не будуть самі активно відстоювати свої права через різноманітні форми громадської діяльності та тиску на владу, то позитивних зрушень й годі сподіватися від політиків та відповідальних чиновників, – зауважив Олексій Кошель.

Також до дискусії долучилася співзасновниця громадської мережевої ініціативи жінок-переселенок Компас переселенца Ханна Соло:
- “На даний час Ощадбанк та ПФУ не працюють належним чином із пенсіонерами-ВПО при оформленні або у разі переоформлення електронних пенсійних посвідчень.

Пенсіонери-переселенці не отримують від цих установ вичерпну інформацію (консультацію), а тому виникає багато запитань та проблем, наприклад, при переоформленні пенсій під час зміни місця реєстрації проживання та переїзду в інший регіон (що часто відбувається через складні життєві обставини).

Недопрацювання з боку регіональних відділень ПФУ призводять до значної затримки, а то й втрати пенсійних виплат пенсіонерам-переселенцям, оскільки регіональні відділення ПФУ не поспішають передавати, тобто затримують передачу пенсійних справ пенсіонерів-переселенців до нових місць їх реєстрації, наприклад із Херсона у Харків. Також є питання до працівників Ощадбанку: 1) не всі працівники Ощадбанку читають інструкції НБУ, тому докладну та повну інформацію пенсіонер-ВПО не отримує. 2) банківська операційна система система в Ощадбанку (йдеться про застаріле банківське програмне забезпечення саме в Ощадбанку) так сформована, що працівник цієї банківської установи, наприклад, у Харкові не може дистанційно закрити рахунок пенсіонера-ВПО у Херсоні, котрий переїхав із Херсона до Харкова. А це значить, що клієнту пенсіонеру-ВПО необхідно знову повертатися до Херсона, де він раніше проживав (був зареєстрований), щоб фізично закрити свій пенсійний рахунок та картку ЕПС!

Та навіть вимушено здійснивши таку подорож із Харкова до Херсона та зазнавши фінансових витрат на неблизьку подорож, він не має гарантії, що буде вчасно отримувати пенсію за новим місцем реєстрації (проживання), оскільки ті ж пенсійні справи чомусь не передаються Херсонським пенсійним фондом до Харкова у відповідну місцеву установу. Тому ми спільно із експертами Центру Інформаційних досліджень “Меридіан” і далі будемо вивчати та моніторити цю неприємну тенденцію із переоформленням електронних пенсійних посвідчень пенсіонерів-ВПО у зв’язку із зміною місця проживання (реєстрації), щоб якомога ширше її висвітлювати та системно долати”, – зазначила Ханна Соло. 

 

Вцілому під час дискусії прозвучало чимало цікавих думок та пропозицій від учасників та учасниць, що з одного боку окреслили нові-старі проблеми внутрішньо-переміщених осіб та нові тривожні тенденції та виклики, а з іншого показали можливості спільнот переселенців відстоювати свої соціальні та громадські права та активно брати участь у впровадженні реформ на місцевому рівні. 

 

Під час тренінгу “Інструменти громадських розслідувань як ресурс вирішення проблем незахищених категорій тимчасово переміщених осіб” учасники мали змогу ознайомитися із методологією (включене спостереження, дослідженння шляхом участі) та інформаційними інструментами (запити, звернення, інформаційна безпека, громадсько активна блогосфера, робота із відкритими базами реєстрів і інше) проведення громадських розслідувань у таких чутливих напрямках реформ на місцевому рівні, як соціальна сфера (особливо пенсійна реформа), охорона здоров’я, освіта (шкільна). Під час зустрічі були презентовані навчальні тренінгові модулі громадських розслідувань за напрямками “освіта”, охорона здоров’я”, “соціальна сфера”, котрі розроблені командою проекту Media Pro Reforma від Center of Information Studies and Resource Service “Meridian” для громадських активістів, блогерів та журналістів.

6

За словами Oleksandr Lavrynovych, голови правління Center of Information Studies and Resource Service “Meridian” та керівника проекту Media Pro Reforma, громадські активісти-переселенці, завдяки отриманим новим знанням і практикам матимуть можливість у межах навчальних тренінгових програм та стажувань, практично застосовувати нові інформаційні можливості та інструменти розслідувань у своїй громадській діяльності стосовно захисту соціальних та громадських прав тимчасово переміщених осіб, а також брати активну участь у впровадженні процесів реформ на місцевому рівні у таких чутливих напрямках як соцільна сфера, освіта та охорона здоров’я із урахуванням інтересів внутрішньо переміщених осіб. 

 Захід проводився у межах субгранту (мікропроекту), що наданий Center of Information Studies and Resource Service “Meridian” громадською організацією Transparency International Ukraine в рамках реалізації проекту «Підвищення ролі громадянського суспільства в нагляді за державними фінансами», який впроваджується за підтримки Європейського Союзу. Захід реалізовується у партнерстві із ГО Влада права (Харків), Ukrainian Network Platform of Independent Experts “Maple/Klen” та мережею Компас переселенца.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Рух відкритих даних: досвід Великобританії для транспарентності місцевої влади на Харківщині та в Україні

ZDOROVI отримали від МОЗ статус критично важливого підприємства у військовий час для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення

ІДІ розпочинає проєкт спрямований на людей з інвалідністю в постраждалій від війни Україні

Як Ківерцівська громада впровадила інструмент публічних онлайн-консультацій з жителями

Завершується відбір на участь у форумі «Нові громадські організації: від ідеї до дії»

Мистецтво без бар'єрів: у Тернополі людей з інвалідністю залучатимуть до громадських активностей