Інтеграція через творчість та історію: як ВПО відкривають для себе Волинь
Війна змусила тисячі українців залишити свої домівки, переносячи життя в інші регіони країни. Волинь, яка прийняла понад 46 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО), зокрема майже 13 тисяч дітей, ...
Додано:
Prowomen.ua
Війна змусила тисячі українців залишити свої домівки, переносячи життя в інші регіони країни. Волинь, яка прийняла понад 46 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО), зокрема майже 13 тисяч дітей, стала одним із прихистків для тих, хто шукає нового початку. У деяких громадах переселенці становлять до 14% населення, що суттєво змінює соціальну й культурну картину регіону.
Однак разом із цим виникають виклики: різниця в культурних традиціях, обрядовості, етнічній ідентичності та історичному сприйнятті між місцевими мешканцями й переселенцями може спричиняти складнощі в адаптації та взаєморозумінні. Непорозуміння в новому середовищі часто викликає відчуття ізоляції, що поглиблює стрес і психологічні травми як у переселенців, так і в місцевих мешканців.
Щоб допомогти адаптуватися та краще почувати себе далеко від дому, Громадська організація «PRO WOMEN UA», в межах проєкту «Допомога ВПО в Західному регіоні через місцеве партнерство», об’єднує всіх навколо історичної та культурної спадщини регіону. Спеціалістки організації разом зі запрошеними спікерами/ками проводять екскурсії до історичних місць, арттерапевтичні майстер-класи, профорієнтаційні зустрічі, організовують групи психологічної підтримки. Усе це допомагає не лише підтримати людей у кризовому стані, але й створити платформу для інтеграції та співпраці.
За два місяці активної роботи в межах проєкту було проведено багато заходів, які познайомили людей з історичними місцями Луцька та Волинської області, з культурними традиціям та звичаями, з ремеслами та цікавими фактами розвитку та діяльності краю. Так, учасники та учасниці з числа нових мешканців наших громад вже змогли побувати на екскурсіях історичними місцями, відвідати майстер-клас з з інтуїтивного живопису, зліпити з глини традиційний волинський посуд, поспівати колядок та щедрівок на вокалотерапії, створити вертепну зірку, отримати індивідуальні консультації від психологині та кар’єрної консультантки.
«Ціль проєкту та мета нашої діяльності полягає в інтеграції нових мешканців наших громад через вивчення історії та культури Волині, підтримку психологічного та ментального здоров’я завдяки арттерапевтичним заходам, а також надання консультацій психолога та консультанта з профорієнтації.
Коли ми починали проєкт, то було дуже багато питань про те, чому ми в проєктні заходи для ВПО запрошуємо представників локальної громади? Інтеграція однієї спільноти в іншу можлива лише за умов спільного майданчику для розмов, дозвілля, адвокації тощо. Якщо ми окремо збираємо вимушено переміщених осіб, окремо локалів, то ми створюємо варіанти закритих спільнот, які не планують взаємодіяти, а відповідно, в майбутньому будуть конфліктувати.
Тому в нашому проєкті, ми розглядаємо інтеграцію як процес взаємодії між переміщеними особами та місцевими жителями, представниками творчої еліти Волині, істориками-екскурсоводами, музейними дослідниками, які творять сучасну історію Волині та досліджують інтеграційні процеси в своїй діяльності. Спочатку створюємо спільний ідеологічний та культурний фундамент, далі можна переходити до більш серйозних тем не прикладного характеру», – розповідає голова правління ГО «PRO WOMEN UA» Юлія Євпак.
Інтеграція внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у громаду є важливим процесом, що має значний вплив на їхнє життя, а також на соціально-економічний розвиток самої громади, сприяючи її розквіту. Проєкт триватиме до березня 2025 року, тому слідкуйте за анонсами та долучайтеся до подій.
Проєкт «Інтеграція ВПО, в тому числі сімей, шляхом поглибленого занурення в культуру, історію та профорієнтацію Волинського регіону» втілюється PRO Women UA в межах програми «Допомога ВПО в Західному регіоні через місцеві партнерства», що реалізується БФ «КРИЛА НАДІЇ» за фінансової підтримки Міністерства внутрішніх справ Чехії та програми «Допомога на місці».
Детальніше про результати проєкту ГО PRO WOMEN UA за посиланням:
- https://www.instagram.com/pro.women.ua/
- https://www.facebook.com/prowomenua
- https://www.youtube.com/@pro.women.ua1