Інтелектуальний струс мозку: підсумки і перемоги Національного дебатного турніру 2021

Вже 5 років поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. Цьогоріч ...

Додано:
Tetiana Kavunenko

офіс тренінг семінар
Інтелектуальний струс мозку: підсумки і перемоги Національного дебатного турніру 2021

Вже 5 років поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. 

Цьогоріч Національний дебатний турнір відбувся у 21 травня 2021 року за форматом Британські парламентські дебати на платформі ZOOM за участі школярів та студентів-переможців регіональних дебатних турнірів з усіх куточків України.

Під час турніру відбулися змагання команд у двох раундах та фіналі.

Знімок екрана  о 15.06.18

Іан Т. Вудворд, директор-резидент Національного демократичного інституту (НДІ) в Україні поділився своїм досвідом участі в дебатах та розповів, як дебати вплинули на його життя. 

“Я радий бути тут. Це надзвичайно важливо для мене – бути присутнім на цьому заході. Протягом багатьох років ми співпрацюємо з Інститутом “Республіка”. Дебати – це крутий інструмент. Я підтримую вас у вашому бажанні змінювати суспільство на краще. Сьогодні ми маємо студенті в і школярів з усієї країни. Багато років тому, 16-17 років тому, я вперше дебатував. Я навчався в школі, брав участь у дебатах. У нас це був обов’язковий процес. Найважливіше під час дебатів – ми вчимося формувати думку, шукати факти, аби дізнатися більше про те, що важливо для суспільства. Я обожнюю аргументацію, дебати, критичне мислення. Демократія – це не подарунок. Демократія – це те, що залежить від ваших зусиль. Все, що ви робити сьогодні – це є демократія. Українське майбутнє – це демократичне майбутнє. Це цілий процес. Демократія – настільки ж смачна і солодка, як і морозиво. Тому варто за неї боротися. Пандемія – це не дуже весело. Але добре, що є такі технології і ми можемо проводити такі заходи в Зумі. Хай щастить”, – зазначив Іан. 

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, співзасновниця ВІ “Активна Громада” зазначила, що 5-й Національний дебатний турнір – це спільна перемога.

“Це наша спільна перемога – вже 5-й Національний дебатний турнір! Я дякую нашому основному партнеру, який щороку підтримує наші турніри – Національному Демократичному Інституту, дякую за підтримку Агентству США з Міжнародного Розвитку. Дякую International Foundation for Electoral Systems та “Реанімаційному пакету реформ” за активне включення та допомогу у підготовці. Дякую Центру політико-правових реформ та Інститут політичної освіти за підготовку дебатерів. 

Для чого ми це робимо? Ми хочемо створити поле для дискусії щодо теми політичних реформ”, - зазначила Олександра. 

Також Олександра Гліжинська зазначила, що “сьогодні з нами 77 учасників, які долучилися до обговорення”. 

“І ще сотні молодих людей, які долучалися в регіонах. Бажаю всім успіху впевненості та насолоди від процесу. Я вірю і знаю, що ви вже маєте абсолютно все для того, щоб взяти те, за чим ви сюди прийшли. Ви вже всі є сьогодні переможцями, ви берете на себе відповідальність і розширюєте коло свободи в нашій країні. Ви готові брати на себе відповідальність за долю країни, в якій ви живете, оскільки ви зараз тут”, – додала Олександра. 

Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції розповів про те, як дебати вплинули на його професійне зростання.

“Ким би ви не мріяли стати в майбутньому, ви скрізь будете застосовувати навичку перемовин. Дебати допомагають цей навик розвивати. Ще в старшій школі я почав свій шлях в дебатах. Будь-яка робота потребуватиме когось переконувати. Тому дебати – це базовий інструмент. Наш центр проадвокував 40 законів за останні 7 років. Це хороший показник. ГО, яка системно працює, має не менший вплив, ніж опозиційна партія. В політичних комунікаціях правил взагалі немає. Результат – критерій ефективності. На жаль, в українській політиці, дебати не є інструментом. Особливо, це стосується публічних виступів. В якісній політиці, на Заході, дебати завжди є. Просто на початковому рівні вони не публічні. Сторони доходять згоди не публічно. А те, в чому вони не досягли згоди, виноситься в публічний простір. В Україні відсутній цей перший етап. Якби в Україні була ця культура дебатів, популістичних спічів було б набагато менше”, – розповів Шабунін.

За його словами, 4 тисячі доларів на рік середньостатистична українська родина віддає державі податками. 

“І ми зобов’язані вимагати від влади відповідної роботи. Платити гроші і не вимагати за це продукту – це неправильно. Тому важливо брати участь у суспільно-політичному житті, ходити на вибори, адекватно оцінювати політичних гравців, спостерігати за тим, що відбувається у політичному секторі. Виходячи з цього, робити свій політичний вибір. Ми живемо в світі, де все дуже пов’язано. Я бажаю всім учасникам освоїти навик переконання. Цей навик є дуже важливим. Ніщо не замінить людської комунікації і вміння переконувати. Чим ефективнішими ви будете в цій навичці, тим ви будете конкурентнішими на ринку праці і будете мати переваги над своїми однолітками”, – додав Віталій Шабунін.

Заступниця міністра молоді та спорту Марина Попатенко зазначила, що цьогоріч багато змін відбувається в частині молодіжної політики.

“Мені надзвичайно приємно бути тут. Цьогоріч багато змін відбувається в частині молодіжної політики. І важливо, щоб молоді люди активізувалися і включалися в суспільні процеси. Такий формат, як дебати, дуже цьому сприяє. Позавчора було підписано закон “Про засади молодіжної політики”. Статистика говорить про те, що лише 16% молоді готові активно включатися в життя країни і змінювати суспільство. Наша мета – максимально підвищити участь молодих людей у суспільно-політичних процесах. Мені дуже приємно, що сьогодні тут стільки команд, які готові змінювати нашу країну”, – розповіла пані Марина. 

Про формат “Британський парламентарій”

Цей формат був сформований на початку ХХ століття в Великобританії, завдяки підтримці університетів Оксфорду та Кембриджу. Сьогодні він є офіційним форматом проведення Всесвітнього чемпіонату з парламентських дебатів в якому беруть участь більш ніж 300 команд з усього світу. Ці команди представляють коледжі та університети, а сам формат звикли вважати студентським.   

Правила гри:

  1. Учасників розподіляють на дві палати парламенту: Уряд та Опозицію. Грають 4 команди: перший Уряд – перша Опозиція; другий Уряд – друга Опозиція. В кожній команді по 2 гравців. До складу першого Уряду та Опозиції входять: Прем’єр-Міністр та його заступник, Лідер опозиції та його заступник. До складу другого Уряду та другої Опозиції – член та секретар Уряду і член та секретар Опозиції. 
  2. Уряд повинен запропонувати законопроєкт на тему дебатів та переконати суддю, що його варто прийняти. Опозиція – аргументувати не доцільність прийняття такого законопроєкту. 
  3. Кожному гравцю надається 5 хвилин на виступ. Після кожного виступу представників з Уряду виступ переймає представник із Опозиції. 
  4. Під час промови учасника гравець з протилежної команди може поставити запитання на яке відводиться не більше 15 секунд. Перша і 5 хвилина промови – “захищені”. Це означає, що спікеру в цей час не можна ставити запитання. 

Тож, у першому раунді учасники дебатували на тему: “Парламент має ухвалити закон “Про місцевий референдум”. 

Тема другого раунду: “Парламент має запровадити систематичну практику публічних консультацій, ухваливши відповідний закон”. 

У фіналі команди відстоювали позицію “за” і “проти” на тему: “Парламент має реформувати політичні партії, ухваливши новий закон”. 

У фінал вийшли команди: 

Студенти: команда “Розумашки”, “Соціологині”, “Свідки інтеграції” та “Партія гумористів та диктаторів”. 

Школярі: “Фемініда”, Дискусійний клуб “Сонечко”, “Патріоти” та “Інакодумці”.

Перемогу у Національному дебатному турнірі, у віковій категорії “Студенти”, здобула команда “Розумашки”.

Друге місце посіла команда “Свідки інтеграції”. 

Третє місце – у команди “Соціологині”.

Четверте місцеПартія “Гумористів та диктаторів”.

У віковій категорії “Школярі” перемогу отримала команда “Фемініда”.

Друге місце посіли команди “Патріоти” та “Інакодумці”.

Третє місце – у команди Дискусійний клуб “Сонечко”.

Також учасники отримали нагороди у номінації: “Найкращі спікери”:

серед студентів: Марія Футич та Віра Мойсюк.

серед школярів: Ярослав Новицький та Софія Мащенко.

Усі учасники Національного дебатного турніру показали високий рівень знань та проявили себе, як професійні оратори. 

Судді фіналу прокоментували гру учасників. 

Вікторія Подгорна, народна депутатка України, суддя:

“Було б дуже круто, якби такий формат дебатів був впроваджений в українському парламенті. Дебати – це дуже крутий інструмент, це навички комунікації, аргументації. Я дуже вдячна організаторам, що ви підняли тему політичних реформ. Це питання реформи самого політичного процесу. Я вдячна вам за пропозиції до закону “Про політичні партії”. Ми абсолютно відкриті й раді будемо, якщо ви долучитесь до публічних обговорень цього законопроєкту. Я вдячна всім. Мені дуже сподобалися всі команди, я рада, що ц нас сьогодні зростає таке наступне покоління політиків”. 

Людмила Черненко, психологиня, бізнес-тренерка, суддя:

“Дякую за можливість бути частиною надзвичайного дійства. Наше покоління, трохи старше за мене, не мали можливості практикуватися в дебатах, вчитися аргументувати, відстоювати свою позицію. За тим, що ви демонструєте, стоїть великий прошарок роботи. Прийдешнє покоління може і вміє сказати. Ви звучали досить переконливо. Я бажаю вам продовжувати вдосконалювати ваші навички, тому що ваші слова мають цінність. І важливо вміти донести до слухачів донести цінність і зміст ваших слів. Радію тому, які ви”. 

Ірина Шмідт, директорка Comparus.ua, суддя

“Дуже багато фактів почула сьогодні, статистику. Для мене це дуже приємне. Дякую вам велике за це. Я не є експерт в законодавстві, в дебатах, але я протягом 20 років взаємодію з людьми і бачу, як люди можуть впливати, який вплив має комунікація. Важливо інтонаційно доносити аргументи правильно. На інтонацію, на вашу впевненість – це перше, на що звертають увагу ваші співрозмовники. Дуже чітко прослідковувались аргументи. Дякую, що більшість з вас підтримували командний формат. Команда має більшу силу, ніж, коли ви говорите: “Я так вважаю”. Думаю, що формат дебатів точно збагачує ваше життя. 

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, суддя:

“Для суддів дебати – це теж певний виклик. Чути й фіксувати те, що нам говорять, підходити неупереджено. У нас сьогодні ювілейні дебати. Те, як ви готувалися, виступали, дискутували, ваша професійність – мене це дуже потішило. Ви великі молодці! Видно було, що ви ознайомлювалися із законопроєктом. Я чула не тільки заперечення, а й альтернативу. Це дуже круто. Мені дуже сподобалося, що ви наводили дефініції. Ваші запитання – теж були глибокі й цікаві. Я була вражена аналітикою. Те, як сьогодні працювали аналітики, як підбивали підсумки – це було феєрично”. 

Учасники, судді, організатори та вболівальники також поділилися своїми враженнями від Національного дебатного турніру.Наталія Головач, суддя: 

Від себе хочу сказати, що приємно потішило дотримання формату дебатів. Дуже круто, коли ви настільки обізнані в тих реформах, які зараз відбуваються. Круто, коли ви розумієте їхню важливість. Все, що відбувається навколо нас – це все політика. І важливо бути в курсі. Дякую за те, що ви тут, дебатуєте і бажаю всім успіху”. 

Денис Денисенко, виконавчий директор РПР, суддя:

“Мені дуже сподобалося. Коли я вперше брав участь в дебатах, я зрозумів, що найголовніше – шукати правду, різні аргументи. Це збуджує мозок і приводить до думки, що ти можеш бути неправий. Це пошук правди, істини. Дуже дякую всім за гру”. 

Світлана Кошеленко, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” міста Черкаси, суддя: 

“В другому раунді гри студенти були надзвичайно активні. Вони правильно і зважено висловлювали свої думки. Видно, що кожен і кожна мають свою позицію, незалежно від того, яку роль їм випало грати. Гра була надзвичайно продуктивна. Це такий собі інтелектуальний струс мозку. Я надзвичайно вдячна всім за організацію заходу такого високого рівня”.

Микита Шаповалов, учасник Національного дебатного турніру:

“Дуже цікава гра. Гідні суперники. Попри пандемію, Zoom дає можливість дебатувати з будь-якого місця”.

Тарас Удовиченко, учасник Національного дебатного турніру: 

“Цього року саме школярів стало більше на турнірі й мені це дуже подобається. Також стало більше цікавих опонентів”.

Ярослав Новицький, учасник Національного дебатного турніру: 

“Я дуже дякую суддям за аналітику нашої гри. Всім учасникам. Всі позиції були дуже цікаві. Вийшло дуже цікаво”.

Максим Малишенко: учасник Національного дебатного турніру: 

“Це для нас досвід. Дякую!”. 

Валентина Пономаренко, координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Скадовськ (Херсонська область):

“Як координаторка і вболівальниця дякую школярам за інтерес до політичної культури, до особистого розвитку. Мирно, цікаво, організовано. Дякую всім за участь і організацію”.

Довідка. Захід відбувається в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби

Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я