IREX про свободу засобів масової інформації в Україні
Організація IREX завершила роботу над п’ятнадцятим, ювілейним звітом, у якому оцінюється, наскільки засоби масової інформації виконують роль четвертої гілки влади у двадцяти двох країнах світу. ...
Додано:
Громадський Простір
Організація IREX завершила роботу над п’ятнадцятим, ювілейним звітом, у якому оцінюється, наскільки засоби масової інформації виконують роль четвертої гілки влади у двадцяти двох країнах світу. Експерти дивляться на ряд показників, у тому числі стан свободи слова в країні, професіоналізм преси, плюралізм думок, існування структур, які підтримують повноцінну роботу незалежних ЗМІ та безпеку роботи журналістів. Україна в цьому році трохи піднялась у рейтингу, втім певні виклики, які не дозволяють назвати її країною з повністю стійкими та незалежними ЗМІ, залишаються, каже віце-президент IREX Александер Дарделі.
Україна в цьому році зберегла статус кво, отримавши 2.04 бала, що позиціонує її у третій з чотирьох категорій «Майже стійкі» – трохи вище середини. Причому, каже Александер Дарделі, найвищу оцінку «Повністю стійкі» не отримала жодна з країн, це швидше прагнення, а не реальність, каже експерт. У 2016 в Україні відбулось ряд позитивних зрушень, підкреслює він.
Віце-президент IREX Александер Дарделі каже:
«Одне з найбільших досягнень, це збільшення простору для вільних та незалежних ЗМІ, у тому сенсі, що держава відпустила контроль та відмовилась від цензури, до якої вдавалась у минулому. У 2015 році Україна прийняла важливий закон про роздержавлення мовлення. Це означає, що держава визнає, що повинна віддати контроль над пресою. Також у цьому році відбулась ліквідація державного органу, який займався цензурою. Також позитивним є те, що журналісти намагаються донести до громадян України саме ті новини та саме ту інформацію, які турбують українців».
Виклики, з якими зіткнулися українські ЗМІ, експерти IREX поділяють на глобальні та місцеві, притаманні лише Україні та іншим країнам регіону:
«Серед регіональних та глобальних тенденцій, я б відокремив навалу російської проплаченої пропаганди чи навіть дезінформації, як також рух проти іноземних не державних організацій, який посилився в країнах регіону – зокрема, в Росії, Таджикистані – та країнах, де це не очікувалось, як то в Болгарії. Інша регіональна тенденція – це контроль над ЗМІ з боку власників, чи структур, які використовують ці засоби масової інформації для просування власних інтересів чи дуже наближені до державної повістки та урядової політики», – говорить Дарделі.
Найбільше занепокоєння у фахівців щодо ситуації з пресою в Україні викликає високий рівень насильства проти журналістів. Дарделі продовжує:
«Україна залишається одним з найбільш небезпечних місць для працівників преси у світі. Вона не займає найнижчу сходинку, але в самому низу. І це дуже непокоїть».
Автор: Наталія Леонова
Більше читайте на сайті ukrainian.voanews.com