Івано-Франківськ зайняв 7 місце у рейтингу прозорості бюджетного процесу (ІНФОГРАФІКА)
27 грудня Громадське партнерсво “За прозорі місцеві бюджети” оприлюднило результати місячного моніторингу прийняття місцевих бюджетів 2017 року. Зріз був проведений у понад 30 містах України. ...
Додано:
Anticorruption Platform
27 грудня Громадське партнерсво “За прозорі місцеві бюджети” оприлюднило результати місячного моніторингу прийняття місцевих бюджетів 2017 року. Зріз був проведений у понад 30 містах України. Івано-Франківськ, в результаті моніторингу виявився на середніх позиціях рейтингу.
Завдяки децентралізації за два роки місцеві бюджети суттєво збільшились. Згідно з результатам моніторингу, бюджетний процес на місцевому рівні має цілу низку недоліків: не оприлюднення проектів рішення про бюджет чи недотримання термінів та повноти оприлюднення, недотримання термінів затвердження бюджету, передбачених законодавством, обмеження доступу громадян на сесії місцевих рад та небажання органів влади проводити консультації з громадянами щодо проектів бюджетів.
Загалом, Івано-Франківськ опинився на 7 місті рейтингу, набравши 8 балів із 11 можливих і виконав норми прийняття бюджету на 73%.
За основу дослідження було взято 12 індикаторів, що відповідають етапам формування та прийняття місцевого бюджету.
За фактом оприлюднення бюджету лише 2 міста, що потрапили під моніторинг не оприлюднили проекту бюджету на 2017 рік – це Полтава та Здолбунів (Рівненська область).
За фактом оприлюднення проекту бюджету у вказані законом строки Івано-Франківськ опинився майже внизу рейтингової таблиці – проект бюджету на 2017 рік в Івано-Франківську був оприлюднений 15 грудня – за 7 днів до сесії міської ради. Згідно нормативних актів – проект рішення повинен бути оприлюднений за 20 днів до сесії ради.
Попри невчасне оприлюднення проекту бюджету, в Івано-Франківську він був оприлюднений у повному обсязі – з усіма додатками, пояснювальною запискою та текстом самого проекту рішення про прийняття бюджету.
Також в Івано-Франківську було завчасно повідомлено громадськість про проведення сесії міської ради на сайті міської ради. До речі, менш, як за добу про сесію міської ради було повідомлено у таких великих містах як Дніпро, Луцьк та Львів.
Згідно Бюджетного кодексу, бюджет на наступний рік місцевою радою має затверджуватись до 25 грудня поточного року. В Івано-Франківську міська рада “вклалась” у передбачені законом норми, однак місцеві ради семи міст, де проводився моніторинг цього так і не зробили.
Також, у всіх містах, окрім Дніпра громадяни мали вільний доступ до сесії міської ради.
За індикаторами доступу до інформації про голосування депутатів Івано-Франківськ виявився на перших позиціях рейтингу – на сайті міської ради доступні усі стенограми сесійних засідань та результати поіменного голосування депутатів.
Важливим елементом моніторингового дослідження стала участь громадян у формування бюджету на 2017 рік. Представники Громадського партнерства “За прозорі місцеві бюджети” врахували можливість обговорення проекту бюджету з громадою міста та можливість проконсультуватись з громадою в електронному вигляді.
Також індикатором є оприлюднення результатів публічних обговорень та консультацій з громадськістю стосовно проекту бюджету на наступний рік. В Івано-Франківську було проведене лише публічне обговорення проекту бюджету на 2017 рік в рамках засідання бюджетної комісії міської ради. Однак, на жаль, не проводились консультації в електронному режимі та не були оприлюднені результати публічних обговорень.
На першому місті рейтингу опинилось місто Суми, набравши максимальну кількість позицій. Майже одному рівні за публічністю та законністю прийняття бюджету опиниись Вінниця, Запоріжжя, Одеса, Ужгород, Житомир та Івано-Франківськ.