Коли дорожчає тютюн, споживання сигарет зменшується – Олег Мусій

Народний депутат Олег Мусій пропонує збільшити податки на тютюн, підвищивши у 2017 році специфічний акциз на сигарети на 40%, а адвалорний акциз – на 25%. На його думку це допоможе зменшити ...

Додано:
oksana

oleg musii
Коли дорожчає тютюн, споживання сигарет зменшується – Олег Мусій

Народний депутат Олег Мусій пропонує збільшити податки на тютюн, підвищивши у 2017 році специфічний акциз на сигарети на 40%, а адвалорний акциз – на 25%. На його думку це допоможе зменшити поширеність куріння та отримати додаткові надходження до бюджету.

Нардеп вніс відповідні поправки для підготовки законопроекту до другого читання «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (реєстр. номер 5132 від 15.09.2016р.).

«Адже коли дорожчає тютюн, споживання сигарет зменшується, водночас доходи бюджету зростають. Це підтверджено як українським, так і міжнародним досвідом. Відмова від паління покращує здоров’я громадян. Це дуже важливо, адже життя та здоров’я українців – найвища цінність в країні. Окрім того, додаткові надходження від акцизів можна буде використати для збільшення фінансування соціально важливих сфер, в тому числі й охорони здоров’я» – написав Олег Мусій на своїй сторінці у Фейсбуці.

У обґрунтуванні до запропонованих поправок йдеться про те, що для забезпечення як зменшення поширеності тютюнокуріння, так і зростання надходжень до державного бюджету, потрібно збільшувати обидва види акцизу: специфічний (який діє на всі сигарети, незалежно від їх вартості), так і адвалерний (який розраховується як відсоток від вартості сигарет). Якщо ж підвищити лише специфічний акциз,  то складеться парадоксальна ситуація: для більшості сигарет адвалерний акциз діяти не буде». Якщо ж підвищити у 2017 році обидва види ставок акцизу,  то бюджет прогнозовано може отримати додаткові 10 млдр грн, порівняно із 2016 р. – йдеться у поясненні.

Окрім того, під час круглого столу в Представництві Світового банку «Оподаткування тютюнових виробів: міжнародний досвід і отримані уроки», який відбувався 14 грудня, експерти Світового Банку радили Україні у 2017 році підвищити як специфічний, так і адвалорний акциз. Таку стратегію використовують для того, щоб рівномірно збільшувати податкове навантаження на всі цінові категорії сигарет.

Відповідно до Угоди про асоціацію, Україна зобов’язана поступово збільшити ставку акцизу на тютюн до 90 євро за 1000 штук, наразі цей податок в Україні на рівні 15 євро.

Нагадаємо, що Україна вже має успішний досвід підвищення акцизу на тютюнові вироби. З 2008 року ставки акцизу на сигарети щороку зростали, а податкові надходження від акцизу збільшилися з 3,5 млрд грн у 2008 році до 22,2 млрд грн у 2015 році. Податкові надходження збільшилися, водночас обсяг продажів сигарет в Україні скоротився зі 124 мільярдів штук у 2008 році до 73 мільярдів штук у 2015 році.

За січень-жовтень 2016 року (завдяки підвищенню з 1 січня 2016 року специфічного акцизу на 40%, адвалерного – на 20%) до Державного бюджету від акцизів на тютюнові вироби надійшло 27,5 млрд. гривень, на 9,8 млрд. більше, ніж за відповідний період 2015 року. Досвід 2016 року переконливо доводить необхідність підвищення обох видів акцизу на сигарети.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку