Комісія з журналістської етики виявила порушення з боку телеканалу “Інтер”

До Комісії журналістської етики надійшла скарга від Громадської ради доброчесності, у якій йдеться про те, що 13 червня 2017 року о 20.00 на телеканалі «Інтер» в ефірі програми «Подробиці» вийшов ...

Додано:
Liza Kuzmenko

111
Комісія з журналістської етики виявила порушення з боку телеканалу “Інтер”

До Комісії журналістської етики надійшла скарга від Громадської ради доброчесності, у якій йдеться про те, що 13 червня 2017 року о 20.00 на телеканалі «Інтер» в ефірі програми «Подробиці» вийшов сюжет російською мовою під назвою «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса». Відеозапис сюжету та текстова розшифровка доступні за посиланням.

Сюжет присвячений конкурсу з обрання суддів до оновленого Верховного Суду України – і, зокрема, діяльності Громадської ради доброчесності при Вищій кваліфікаційній комісії суддів. У підводці до сюжету ведуча «Подробностей» зазначає, що «До відбору претендентів (до ВСУ- прим.) причетна Громадська рада доброчесності, але наскільки доброчесні члени цієї організації? До їх роботи все більше питань». По суті, це є оцінним судженням, якого в новинах не повинно бути, а запитання  перед сюжетом, чи є доброчесною сама ГРД, критично налаштовує глядачів до її діяльності.

У матеріалі йдеться про те, що Громадська рада доброчесності, від якої залежить доля кандидатів, нібито не виробила критеріїв оцінки, а її висновки начебто ґрунтуються на сумнівних та неперевірених публікаціях зі ЗМІ; міститься однобічна критика Громадської ради доброчесності (ГРД) та звинувачення в суб’єктивності й упередженості, водночас представникам самої ГРД слова не надається. З матеріалу не зрозуміло, чи намагалися журналісти перевірити точність тверджень та фактів, висловлених експертами, чиї коментарі було подано (Марини Ставнійчук та Богдана Саніна), а саме – тезу про відсутність критеріїв оцінки доброчесності.

На думку заявників, сюжет, який було показано телеканалом «Інтер» в ефірі програми «Подробиці» не лише паплюжить репутацію Ради, але й підриває довіру до участі громадськості у процесі формування найвищого судового органу України. Заявники запевняють, що на адресу Громадської ради доброчесності чи окремих її членів від телеканалу «Інтер» не надходило жодного запиту на коментар з приводу озвученої у сюжеті інформації. У сюжеті не представлено жодної альтернативної точки зору, а факти не відокремлено від коментарів. Громадська рада доброчесності просить невідкладно розглянути дотримання стандартів і професійної етики авторами сюжету.

Під час вивчення питання, було надіслано запит від КЖЕ на адресу директора компанії «Національні інформаційні системи» («НІС»), яка виробляє новини «Подробиці» для телеканалу «Інтер», Олександру Пилипцю з проханням прокоментувати скаргу. Відповідь від нього не надійшла.

Переглянувши сюжет, з огляду на вищесказане Комісія вважає, що автори сюжету порушили кілька пунктів Кодексу етики українського журналіста, а саме:

п.6 «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста»;

п. 9 «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного»;

п.10 «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано».

Комісія заявляє, що авторами сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса», що вийшов на телеканалі «Інтер» 13 червня 2017 року  в програмі новин «Подробности», було допущено порушення стандартів збалансованості, надання повної та об’єктивної інформації, відокремлення фактів від припущень.

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції

Закарпаття активно підвищує енергетичну стійкість

«Огляд у гінеколога\-ині»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

“Перевідкрити Закарпаття — перевідкрити Україну”: стартував 5-й форум Re:Open Zakarpattia

Де переселенці можуть отримати безоплатну юридичну допомогу? Добірка актуальних ініціатив

Як інноваційні рішення змінюють життя в Підгородненській, Перещепинській, Новоодеській та Казанківській громадах