Куріння у громадських місцях, як діяти?

11 липня 2022 почала діяти заборона на будь-яке куріння у громадських місцях. Набули чинності зміни до статті 13 Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового ...

куріння
Куріння у громадських місцях, як діяти?
11 липня 2022 почала діяти заборона на будь-яке куріння у громадських місцях. Набули чинності зміни до статті 13 Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового диму.
 
Громадянам заборонено курити електронні сигарети у громадських місцях на рівні зі звичайними сигаретами та кальянами. За порушення передбачені штрафи.
 
Що менше люди курять, то менше податків держава витрачає на систему охорони здоров’я та пов’язані з палінням проблеми. Тому це питання не лише здоров’я, а й економіки. З 2006 року Україна зобов’язалася виконувати Рамкову конвенцію ВООЗ щодо боротьби проти тютюну. Тому громадяни повинні самі слідкувати за цими правопорушеннями і завжди звертатися до органів правопорядку.
 
Де не можна палити е-сигарети?
 
У законі вказано, що громадське місце — це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема й під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
 
До того ж науковці наголошують, що до досліджень, здійснених самими тютюновими компаніями, слід ставитись обережно. Учені кажуть, що система IQOS виділяє меншу кількість деяких шкідливих речовин. Але під час нагрівання тютюну рівень інших токсичних речовин, що виділяються, може бути вищим, ніж у звичайних цигарках. Також під час нагрівання тютюну виділяються потенційно шкідливі речовини, яких немає у простих сигаретах.
 
Схожа ситуація і з електронними сигаретами. В американському федеральному Центрі з контролю та профілактики захворювань наголошують, що е-сигарети менш шкідливі, ніж звичайні, але це зовсім не означає, що вони безпечні. Так, аерозолі та пари таких продуктів можуть містити шкідливі речовини. Серед них нікотин та важкі метали — свинець, леткі органічні сполуки й канцерогени.
 
У більшості європейських країн це можливо, адже ТВЕНи й електронні сигарети там регулюють там само, як і решту цигарок. До того ж за Директивою ЄС 2014 року Європарламент запропонував заборонити рекламу е-сигарет, встановити обмеження максимальних концентрацій нікотину в заправних рідинах, оновити вимоги до пакування, зобов’язати розкривати всі інгредієнти та вміст нікотину. Це дало можливість країнам ЄС змінювати своє законодавство для контролю за обігом електронних сигарет і ТВЕНів.
 
Куди звернутися?
 
Якщо Вам відомо про порушення норм законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення Ви можете звернутися до поліції або до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
 
Адміністративна відповідальність!
 
Відповідно до статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, – тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
Нещодавно саме із запитом про куріння в громадському місці до юриста Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії Юрія  Феленка звернулась пані Світлани, переселенка з Луганщини. Вже пройшло два роки, як вона кинула курити за станом здоров’я. Зараз переселенка проживає в одному з гуртожитків у м. Тернопіль, де на загальній кухні її сусіди курять електронні цигарки. На прохання та зауваження з боку Світлани, що потрібно припинити курити, вони скандалять. Юрист пояснив пані Світлані, як діяти в такій ситуації. Він запропонував зробити знімок курців та звернутися до дільничного інспектора поліції, який повинен автоматично скласти протокол про правопорушення. 
 
Після наданих консультацій юриста, Світлана поспілкувалася зі своїми сусідами та розповіла їм про заборону куріння у приміщеннях гуртожитку і правову відповідальність у разі куріння у громадських місцях. Після такої розмови сусіди Світлани припинили це робити у гуртожитку.
 
Для довідки:
Графік роботи пункту надання правової допомоги та інформаційної підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у Тернопільській області нашої ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії:
 
- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
Телефон: 066 30 22 771
 
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16* 
Віримо в перемогу України!
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy
 
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я