Лідерами не народжуються, ними стають

Як відомо, ромський табір у Мукачеві надзвичайно великий. Він налічує біля 7 тисяч мешканців. Навіть працюючи вже добрих 4 роки на території табору,  Благодійний фонд «Розвиток» вперше познайомився з ...

Ромські діти
Лідерами не народжуються, ними стають

Як відомо, ромський табір у Мукачеві надзвичайно великий. Він налічує біля 7 тисяч мешканців. Навіть працюючи вже добрих 4 роки на території табору,  Благодійний фонд «Розвиток» вперше познайомився з молодими ромськими активістами, які організували заклад альтернативної освіти ромів. Напевно тому, що добрі справи робляться мовчки.

Це є девізом пари друзів, які розпочали творити у ромському таборі добрі речі. З часом, їх маленька команда значно виросла. Мешканець ромського табору Карл Горват, який є координатором проектів за підтримки місії «Еммануил» та пастором Церкви Живого Бога та його найкращий друг і колега, диякон цієї ж Церкви – Руслан Янковський розпочали цю справу разом, з радістю в голосі зазначають, що під їхнім чуйним керівництвом, так би мовити, зростає понад 400 ромських дітей на юнаків. Але, все по порядку.

У самому серці ромського табору, що в Мукачеві, знаходиться, на перший погляд, непримітна будівля. Біля неї постійно відбуваються ремонтні роботи. Як сказав Руслан Янковський: «Нам потрібно розширюватись, приміщень катастрофічно не вистачає, адже кількість охочих до навчання ромських діточок щодня збільшується».

Піднявшись сходами, співробітниці Благодійного фонду «Розвиток» були приємно здивовані тим, що вміщує ця будівля.

В одному класі ромські діти читають. У іншому – пізнають нове із спортивної сфери. У третьому пишуть. Атмосфера доброзичлива, діти усміхнені, вчителі та вчительки з натхненням проводили уроки.

Урок у ромському центрі в Мукачево

Цей заклад, можна назвати осередком позашкільної освіти. Адже, програма складається самим керівництвом, та, зазвичай, вона спрямована на розкриття творчого потенціалу ромських дітей та юнаків. Карл Горват вважає, що робота їхнього центру є оптимальною, та навіть унікальною, щодо ромської громади: «Ми працюємо з понеділка по п’ятницю впродовж дня. Більшість дітей, які відвідують ромську загальноосвітню школу №14 зранку, а їх майже 80, приходять до нас після обіду. І навпаки. Зазвичай, до нас зранку приходять дітки із дуже бідних сімей, тому що ми надаємо їжу не лише для мозку».

Розклад занять у центрі
Розклад уроків у центрі

Урок у ромському центрі в Мукачево

Однак, за словами Карла, дітки, що приходять із самого раночку, мають повно енергії для пізнання всього такого нового для них. А допомагають їм у цьому вчителі та вчительки. Загалом це ромська молодь, майбутні юні лідери та лідерки. Майже 24 особи працюють на волонтерських засадах, які входять до педагогічно-наставницького колективу центру. Проте, вони не лише викладають, але й самі навчаються. Карл Горват регулярно проводить тренінги та семінари з основ лідерства та мотивації. До центру також приїздять тренери з інших міст України та закордону. На уроках лідерства присутні роми будь-якого віку: від 15 до 40. «Для лідерства не існує часових рамок», – каже Карл.

А для діточок  молодше, викладачі та викладачки придумали іншу схему мотивації. В центрі знаходиться сучасно оновлений комп’ютерний клас. Два рази на тиждень у кожній групі проходять уроки з основ користування комп’ютерною технікою. А щосуботи, найчемніші, найактивніші дітки, мають право годину «серфити» в Інтернеті за своїм бажанням. «Майже щотижня, ми разом із діточками, обираємо найкращого учня чи ученицю та вручаємо маленький подарунок. Впевнений, що в дитинстві потрібно заохочувати працювати над собою, а далі вже все піде по інерції», – говорить Руслан Янковський.

Урок у ромському центрі в Мукачево

Для молодих ромських талантів облаштований музичний зал, в якому знаходяться безліч інструментів. Тут навчаються грі на піаніно, скрипці, гітарі, баяні, барабані. Вчителем є ромський музикант Котлар Тиберій, який керує 32 обдарованими особистостями. Із них вже сформовано два ансамблі, які, наразі, виступають лише у своїй ромській школі та на святах, які організовуються центром. Керівник музичного класу зазначив, що на перспективу поставлено питання оформлення і танцювального класу. Впевнені, що охочих буде багато!

Керівництво центру приділяє велику увагу санітарному стану та культурі гігієни. На території центру є баня, якою можна користуватися всім учням та ученицям центру, та іншим охочим, які не мають можливості це зробити дома. На базі центру є кімната, де знаходитися обладнаний медичний кабінет. Однак не вистачає головного – немає лікаря. «Це велика проблема для нас. Якщо викладачів та викладачок ми можемо самі «зростити» або залучити, то з лікарями ситуація кардинально інша. Нам не потрібні люди, які будуть навідуватися сюди два рази в місяць, і то лише тому, що їм платять заробітну платню. Нам потрібні щирі люди, які дійсно хочуть допомогти. Ви знаєте які діти доброзичливі, та як швидко вони прив’язуються до інших людей. Іноді, важливо просто обійняти», – розповів Руслан Янковський.

Своє дозвілля ромські дітки проводять і у спорті. Керівництво центру ініціювало створення спортивного закладу «Ром спорт», де ромська молодь займається настільним тенісом, футболом та боксом.

Однак, найцікавішим видом відпочинку є літні табори. Щоліта, організовується грандіозний християнський, ромський табір, де ромські діти та молодь живуть впродовж п’яти днів. Там вони не тільки знайомляться, спілкуються, але й грають в активні ігри, співають, танцюють, змагаються, та відвідують вечірні богослужіння. Впродовж літа відбуваються два літніх табори по віковім категоріям. Два дитячі табори зібрали майже 360, а молодіжний більше як 300 ромів.

ромський літній табір у Мукачеві

Незважаючи на всі досягнення та позитиви, керівництво центру поділилося рядом проблем, які у співпраці із БФ «Розвиток» цілком реально вирішити. При зустрічі були обговорені наступні питання:

– Проблеми сегрегованих шкіл призводять до «штампування» атестатів. Діти не отримують якісної освіти, через брак мотивації, як зі сторони викладачів, так і зі сторони ромських дітей та батьків. Задля цього було запропоновано наступне: розширити предметну тематику в так званому центрі позашкільної освіти, що знаходиться у таборі, залучаючи також працівників та працівниць БФ «Розвиток» та інших, охочих громадських організацій.

– Робота по зміні світоглядних установок має проводитися за допомогою тристоронньої співпраці: дітей, батьків та громадських організацій. Проведення спільних уроків, екскурсій, тренінгів та семінарів для представників цих трьох ніш, допоможе встановити комунікаційний зв’язок між останніми.

– Акцентувати увагу на розвиток лідерського потенціалу у ромської молоді, задля зростання особистого прикладу, який буде слугувати найкращим мотиватором для інших ромів.

На зустрічі було вирішено, що всі проблеми можливо вирішити у співпраці.

Керівництво центру з представницями Благодійного Фонду Розвиток
Керівництво центру з представницями Благодійного Фонду “Розвиток”

Ірина Миронюк

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють за підтримки програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона