Лікування туберкульозу на основі пацієнт-орієнтованої моделі: переваги і перспективи

29 січня в інформаційній агенції УКРІНФОРМ відбулася прес-конференція на тему «Лікування туберкульозу на основі пацієнт-орієнтованої моделі: переваги і перспективи».Організатори прес-конференції – БО ...

1517219048712
Лікування туберкульозу на основі пацієнт-орієнтованої моделі: переваги і перспективи

29 січня в інформаційній агенції УКРІНФОРМ відбулася прес-конференція на тему «Лікування туберкульозу на основі пацієнт-орієнтованої моделі: переваги і перспективи».

Організатори прес-конференції – БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» та Всеукраїнська Коаліція «Зупинимо  туберкульоз разом».

Під час прес-конференції були розглянуті наступні питання:

– Терміновість отримання Україною новітніх протитуберкульозних ліків бедаквіліну і деламаніду для коротких курсів лікування;
– Медичний експерт: як вибрати хворим на туберкульоз та їх сім’ям оптимальний спосіб лікування;
– Потреби пацієнта – одна з найважливіших складових реформування охорони здоров’я.
– Реальний досвід пацієнтів у подоланні хвороби;
– Захист прав постраждалих від туберкульозу.
– Запрошення людей, постраждалих від туберкульозу, членів їх сімей, всіх небайдужих до протидії туберкульозу, – підтримати нашу діяльність у всіх регіонах України і приєднатися до Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніше ТБ».

Учасники прес-конференції розказали про переваги пацієнт-орієнтованої моделі лікування хворих на туберкульоз (ТБ) із акцентом на медичну допомогу, орієнтовану на потреби пацієнта, як одну з найважливіших складових реформування системи охорони здоров’я для подолання епідемії туберкульозу в Україні.

Пацієнт-орієнтована модель лікування туберкульозу ґрунтується на наступних принципах:

· Ефективне партнерство пацієнта і лікаря;
· Повага прав пацієнта (прийняття рішення про схему лікування за участі пацієнта, конфіденційність, відсутність дискримінації, співчуття, забезпечення якісної медичної і соціально-психологічної допомоги тощо);
· Активна участь пацієнта і громади у лікуванні;
· Залучення всіх партнерів (психологів, соціальних працівників, членів громадських організацій та родини).

Як пацієнт-орієнтовані  моделі лікування туберкульозу можуть покращити сумну статистику захворюваності та смертності і чи дійсно не всі хворі на туберкульоз становлять небезпеку для оточуючих? Наскільки державні та місцеві органи влади готові до рішучих кроків для подолання багаторічної епідемії в країні і яка доля Національної програми протидії туберкульозу в Україні? Чи готові громадяни прийняти нові моделі лікування,  в яких буде враховано досвід людей, які подолали хворобу, і що робить громадянське суспільство для забезпечення переходу до пацієнт орієнтованих моделей протитуберкульозної допомоги?

На ці та інші запитання відповіли:

· Віталій Руденко, співголова Всеукраїнської Коаліції «Зупинимо  туберкульоз разом», голова Правління БО «Українці проти туберкульозу»;
· Наталія Кожан, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України;
· Віктор Пилипенко, голова Правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», кандидат історичних наук;
· Олена Федоровська, член Правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ»;
· Олена Ганіченко, член Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ»;
· Сергій Дригус, член Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ».

Розрахункова захворюваність на туберкульоз у 2016 році становила 87 на 100 тис. населення, проте, за статистичними даними, захворюваність на туберкульоз становить 67,6 на 100 тис. населення. Таким чином, в Україні щороку своєчасно не виявляють приблизно 22,5 відсотка випадків захворювання на туберкульоз, що є сприятливим для подальшого його поширення серед населення. Поточний показник поширеності туберкульозу становить 82,1 на 100 тис. населення, що майже у три рази перевищує показник цільових завдань, визначених глобальним планом дій “Зупинити туберкульоз”.

У 2014 році Україна вперше ввійшла до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу. Протягом останніх років спостерігається зростання кількості випадків мультирезистентного туберкульозу з 3482 у 2009 році до 7778 у 2016 році. Це значною мірою обумовлено неналежною організацією лікування хворих на туберкульоз з переважним лікуванням в умовах стаціонару, що сприяло внутрішньолікарняному інфікуванню хворих на туберкульоз резистентними до протитуберкульозних препаратів штамами мікобактерії туберкульозу, дефіцитом у забезпеченні протитуберкульозними препаратами для хворих на мультирезистентний туберкульоз та туберкульоз з розширеною резистентністю, недостатнім безпосереднім контролем за лікуванням, відсутністю системи соціально-психологічної підтримки хворих під час лікування та управління побічними реакціями на протитуберкульозні препарати.

Останнім часом в Україні все більшого поширення в Україні та світі  набувають форми туберкульозу, нечутливі (резистентні) до більшості традиційних препаратів, лікування яких потребує значно більше часу та коштів. За результатами першого національного епідеміологічного дослідження щодо хіміорезистентного туберкульозу в Україні рівень мультирезистентного туберкульозу серед хворих, яким вперше встановлено діагноз туберкульозу, становить майже чверть – 24,1 відсотка та 58,1 відсотка — серед хворих з повторними випадками туберкульозу.

Також зростає кількість випадків майже невиліковного туберкульозу з розширеною резистентністю до протитуберкульозних препаратів, їх частка становить 14,7 відсотка загальної кількості хворих на мультирезистентний туберкульоз у 2016 році.

Як наголосив Сергій Дригус, член Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», – В Україні відсутні сучасні протитуберкульозні ліки– бедаквілін та деламаніт.Без цих сучасних препаратів гинуть сотні і тисячі наших громадян!

Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші ТБ», «Українці проти туберкульозу» направили звернення на ім’я ВО Міністра охорони здоров’я пані Ульяни Супрун з питаннями щодо відсутності сучасних протитуберкульозних ліків в Україні – бедаквіліну та деламаніту.

Представники наших протитуберкульозних організацій, пацієнти – чекаємо на зустріч  з пані Міністром, та обговорення з керівництвом МОЗ цих та інших важливих питань протидії туберкульозу в Україні!

Ми вважаємо, що постачання новітніх сучасних протитуберкульозних препаратів в Україну та запровадження коротких схем лікування дозволить зберегти тисячі життів хворих на туберкульоз українців!

Пацієнти очікують дій від Міністерства Охорони здоров’я України у цьому напрямку!

Захід організовано БО «Фундація «Громадських рух «Українці проти туберкульозу» в рамках участі в регіональному проекті «Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю за ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи і Центральної Азії» (проект TB-REP), що спрямований на реформування системи протитуберкульозної допомоги, як частини загальних реформ охорони здоров’я, та надає технічну підтримку протитуберкульозним проектам організацій громадянського суспільства. Реалізується проект за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією і охоплює 11 країн Східної Європи і Центральної Азії (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Узбекистан, Україна, Таджикистан, Туркменістан). Думка автора (авторів), висловлена в даній публікації, може не збігатися з думкою ГФ, Основного реципієнта та інших партнерів проекту ТБ-REP.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У Підволочиській громаді відкрили молодіжний простір «Знайди себе»

Програма USAID DOBRE закупила для П’ядицької громади агро обладнання вартістю понад 1,2 мільйон

Безкоштовні онлайн-консультації від психологів та психіатрів для мешканців України

Понад 80 громад та ОВА пройдуть навчання з комунікацій за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

На Рівненщині проводять дослідження щодо булінгу дітей ВПО у школах

Вакансії тижня. Що є нового для громадських активістів та активісток?