Львів, Кропивницький та Івано-Франківськ лідирують у рейтингу прозорості – дослідження

У рейтингу прозорості 100 міст України найбільшу кількість балів отримали Львів (57 зі 100), Кропивницький (56), Івано-Франківськ (54), Київ (52) і Миколаїв (51,5). Найменшу кількість балів отримали ...

19420894_1577732472247784_3965443293337998396_n
Львів, Кропивницький та Івано-Франківськ лідирують у рейтингу прозорості – дослідження

У рейтингу прозорості 100 міст України найбільшу кількість балів отримали Львів (57 зі 100), Кропивницький (56), Івано-Франківськ (54), Київ (52) і Миколаїв (51,5). Найменшу кількість балів отримали Новомосковськ (8), Мирноград (10), Дунаївці (11). Рейтинг міст було складено за 91 показником у тринадцяти сферах. Зокрема, бралися до уваги фінансова та бюджетна сфера, закупівлі, житлова та комунальна політика, освіта, соціальні послуги, інформація про роботу місцевої влади та ін. Рейтинг було розроблено аналітиками Transparency International Україна та Інституту Політичної Освіти у рамках проекту «Розбудова прозорості у містах України». Повну інформацію про дослідження 100 міст розміщена на сайті transparentcities.in.ua.

Найпрозорішою сферою в містах України є доступ та участь – рівень її прозорості цієї складає 46%. Це означає, що у багатьох містах громадськість може бути присутньою на засіданнях депутатcьких комісій ради без присутності депутатів. Проекти рішень міськради і порядок денний сесій оприлюднюються завчасно. Громадськість може впливати на те, як витрачається бюджет. Окрім того, існує можливість подати електронний запит або звернення.

Друге місце за відкритістю посідає сфера інформування про роботу органів місцевої влади – майже 46% прозорості. У багатьох містах регулярно оприлюднюють протоколи засідань президій ради, відкрито публікують оголошення, анонси, повідомлення органів влади, а контактні дані депутатів є у вільному доступі.

45% прозорості демонструють міста у кадрових питаннях. Це означає відкритість процедур відбору претендентів на посади в органах влади,  гендерний баланс тощо.

«Сьогодні в Україні триває процес децентралізації. Ця реформа може бути успішною тільки за умови підзвітності місцевої влади. Інакше проблеми з центрального рівня просто опустяться на рівень влади на містах. Загалом рейтинг показав, що існують великі проблеми із відкритістю міст. Адже верхівка рейтингу ледь-ледь набирає більше 50 балів зі ста можливих. У порівнянні з іншими країнами, де проводився схожий рейтинг, це слабкі результати. Наприклад, у Словаччині міста-лідери набирають більше 70 балів», – прокоментував результати дослідження виконавчий директор представництва Transparency International в Україні Ярослав Юрчишин.

3

Найбільш закриті для людей сфери пов’язані з житлом, роботою комунальних підприємств та соціальних установ. 65% міст не отримали жодного балу в житловій сфері. Як правило, громада нічого не знає про розподіл житла, онлайн-черги на ремонти приміщень та будинків відсутні. Майже в усіх містах незрозуміло, як визначається черговість ремонту дахів, підвалів, під’їздів та прибудинкових територій. У 36 містах мешканці абсолютно не проінформовані про види соціальних послуг. Наприклад, люди не знають, які види послуг надають соціальні установи та скільки це коштує платникам податків. Часто немає інформації, як отримати матеріальну допомогу або соціальні виплатами з місцевого бюджету.

Також залишає бажати кращого відкритість комунальних підприємств – 11 міст зі 100 отримали у цій сфері 0 балів.

«Це означає закритий доступ до інформації про тарифи на послуги, порядок їх формування, відсутні фінансові звітів та результати аудитів, немає інформації про керівників підприємств. Наглядові ради не створені, зовнішній аудит не замовляється», – зазначив головний аналітик проекту Олександр Солонтай. Він наголосив, що громадам практично всіх міст слід дуже серйозно попрацювати над відкритістю та прозорістю. Інакше зростання місцевих бюджетів призведе до зростання корупції на місцях. Щоб запобігти новим злочинним схемам, експерти пропонують конкретні індикатори та рішення для органів місцевої влади

4.1-632x632

ТІ Україна та Інститут Політичної Освіти активно допомагають упроваджувати прозорість та підзвітність на містах. Наступним етапом після оприлюднення рейтингу стане навчання представників громадськості, журналістів та представників влади із 15 міст найкращим практикам прозорості та підзвітності. Команда проекту відкрита до контактів з регіональною владою, і готова допомагати всім її представникам, надавати консультації та рекомендації, коли вони будуть користуватися нашим інструментом підвищення прозорості.

 

Методологія 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя

Проєктна діяльність, міжнародні партнерства та поточна робота: відбулася зустріч голів громад Кропивницького району

Голови громад Донеччини вивчають інструменти залучення додаткових ресурсів

Стратегії як інструменти сталого розвитку громад Кіровоградщини

Академія української преси розкриває секрети взаємодії зі штучним інтелектом

Дві українські команди увійшли до десятки фіналістів Foodathon 2024