Люди бідкаються, а громадські радники допомагають їм вирішувати правові проблеми

26 листопада у Києві відбулась презентація про діяльність громадських радників за 2017-2019 роки. Ініціатори проекту та самі радники ділились результатами роботи та обмінювались враженнями. Так, ...

Додано:
slava_serhiichuk

77054452_570385483693932_492010640018243584_o
Люди бідкаються, а громадські радники допомагають їм вирішувати правові проблеми

26 листопада у Києві відбулась презентація про діяльність громадських радників за 2017-2019 роки. Ініціатори проекту та самі радники ділились результатами роботи та обмінювались враженнями. Так, станом на сьогодні в Україні діє більше 150 громадських радників, які за останній рік вирішили майже 2000 правових проблем.

Якось в Одеській області до громадських радників звернулась жінка з приводу домашнього насилля. Колишній хлопець не хотів відпускати її, переслідував, погрожував. Дійшло до того, що він п’яний чекав на неї біля під’їзду вночі, напав та почав душити. Сусіди викликали поліцію, яка нічого не вдіяла, мотивуючи це тим, що серйозних тілесних ушкоджень не було завдано.

«Ця історія найбільш вразила мене, по-перше тому що сталася з людиною з мого близького оточення, по-друге, тому що стосувалася фізичного й психологічного насилля над людиною протягом 2-х років», – розповів громадський радник.

Історія завершилась хепіендом – чоловік залишив жінку у спокої. А все тому, що громадські радники допомогли жертві з нормативною базою, знайшли інспектора з домашнього насилля і зрештою це переконало жінку не побоятись сказати кривднику, що вона готова звернутись до поліції, продемонструвавши свою підкованість в тому, як він може понести покарання.

За даними останнього соціологічного дослідження правових проблем в українських громадах, для вирішення правових питань, більшість українців довіряють перш за все своїм друзям та знайомим і саме до них готові звернутись за порадою (55% опитаних).

«В наших українських реаліях люди до лікарів звертаються тоді, коли все дуже погано. З юридичними професіями ще гірше – людина має бути наскільки «затиснута» в безвихідь, щоб їй довелось звертатись. Ось тому так важлива довіра, яку можливо досягнути завдяки системі громадських радників», – поділився Роман Романов, Директор програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду “Відродження”.

Ідея громадських радників полягає в тому, що вони і є нашими друзями, знайомими, родичами, сусідами, які готові безкоштовно допомагати в своїх громадах.

Громадські радники є звичайними людьми, які не мають юридичної освіти, проте пройшли спеціальне навчання з базових правових питань та отримали відповідні свідоцтва. Вони вивчають правову проблему та перенаправляють до компетентної служби, чи інституції, або надають правову інформацію, яка допоможе самостійно розв’язати цю проблему.

На сьогодні громадські радники допомагають вирішувати найрізноманітніші питання у своїх громадах: отримати онкохворій людині безкоштовні ліки, повернути мамі дитину, яку незаконно у неї відібрали, отримати учаснику АТО земельну ділянку, оформити довідку переселенця, коли відмовляє Управління соцзахисту, повернути присадибну ділянку, яку незаконно оформили на іншу людину та багато іншого.

Спільнота громадських радників у цифрах:

  • 165 радників пройшли навчання та отримали свідоцтва
  • 93 години навчання
  • 21 задіяних тренерів-експертів
  • 1854 роз’язаних проблем за останній рік

Сьогодні стати громадським радником може кожен активний громадянин України. Для цього необхідно подати свою кандидатуру під час проведення конкурсу. Наступний такий запланований на 2020 рік.

Громадським радником може бути представник будь-якої професії, якщо у нього/неї є можливість навчатись та бажання реалізовувати себе в громаді.

Громадські радники потрібні, адже багато громад не мають вільного доступу до «адвокатів», так як професійні юристи зосереджені у великих містах.

«Громадські радники – як точки на мапі, котрі підсилюють розуміння людей, що вони не одні у цьому світі. Рух громадських радників – це коло довіри, коли людина просто знає, що її хтось може підтримати та зможе допомогти вирішити проблему», – говорить Лариса Денисенко, українська письменниця, правозахисниця.

Традиційні надавачі правової допомоги не завжди враховують особливості роботи із бідними верствами населення, вразливими соціальними групами. Невміння/небажання юристів спілкуватись із малозабезпеченими клієнтами, пошук фінансової вигоди, складні юридичні терміни – усе це є перешкодами у доступі до правосуддя. А громадські радники покликані стояти найближче до людей – спілкуватись зрозумілою мовою, розуміти проблеми, безкоштовно допомагати.

Олексій Бонюк, Директор Координаційного центру з надання правової допомоги, трохи згадав про плани:

«Система громадських радників – це супутній бренд безоплатної правової допомоги. Ми зараз активно комунікуємо з очільниками громад і домовились, що будемо намагатись створити комплексний сервісний центр».

Найактуальніші теми, які підіймались радниками у 2019 році: безпека, екологія, залучення мешканців до прийняття рішень, активізація молоді, децентралізація та розвиток громад, дозвілля та благоустрій, соціальні та медичні питання.

Система громадських радників існує у багатьох країнах. Вони є авторитетами у своїй громаді, будучи джерелом достовірної інформації та контактів. Для цього – громадські радники постійно навчаються та посилюють свої знання. А нещодавно спільнота громадських радників об’єдналась в громадську організацію.

Розбудову спільноти громадських радників підтримують спільно Міжнародний фонд «Відродження», Координаційний центр з надання правової допомоги, Українська фундація правової допомоги, Мережа правового розвитку та Міністерство юстиції України.

 

Джерело


Тематика публікації:                              

Останні публікації цього розділу:

Успіх програми "Дітям війни": роль партнерів

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення