Майбутнє бізнесу: чому варто розпочинати соціальне підприємство
За думкою авторитетних економістів, таких як Майкл Портер та Адріан Сливоцький, саме за соціальним підприємництвом – майбутнє. З чого ж розпочати свій соціальний бізнес? Як зробити свій бізнес окрім ...
Додано:
Maria Hvylya
Соціальне підприємництво — це діяльність, що дозволяє використовувати найкращі можливості двох секторів економіки одночасно: приватного та неприбуткового. Іншими словами, це бізнес, який не ставить за основну мету максимізувати прибуток, а вирішити певну соціальну проблему, при цьому він може бути прибутковим. Щоб стати соціальним, підприємство має відповідати одному або декільком з критеріїв: направляти відсоток від чистого прибутку на вирішення соціальної проблеми, працевлаштовувати людей з вразливих груп населення, продавати товар чи послугу, які вирішують певну соціальну проблему. Прикладів такого бізнесу в Україні стає все більше. Існує каталог, який налічує 150 таких підприємств, але зараз формується його нова інтерактивна версія на головному порталі про соціальне підприємництво в Україні https://socialbusiness.in.ua/. Для мене особисто найбільше знаковими прикладами в Україні є “Горіховий Дім”, “Veterano Group” та “Hebron Academy”.
Соціальний бізнес та прибутки
Соціальне підприємство має обов’язково використовувати в своїй роботі певну бізнес-модель. Це не про благодійність або разові соціальні проекти, це про сталість. Відповідно, без прибутку соціальний бізнес не може бути успішним. Інша річ, як саме підприємством буде розпоряджатись своїм чистим прибутком. Деякі представники направляють певний відсоток від чистого прибутку на вирішення соціальних проблем. Наприклад, це роблять ресторани Urban Space 100 та Urban Space 500, розподіляючи 80% чистого прибутку на проекти для міст, де вони розташовані.
Про соціальний бізнес іноді кажуть як про еволюцію підприємницької думки, бо проблем в світі стає все більше, і саме підприємці мають найкращі та найшвидші інструменті їх розв’язання. Навіть видатні Майкл Портер та Адріан Сливоцький говорять про те, що саме соціальний бізнес стане бізнесом майбутнього. Я з такою думкою можу тільки погодитись, бо реально бачу, як соціальних підприємців стає більше. Займатись звичайним бізнесом стає не так цікаво, як соціальним, бо в останньому є більший виклик. Як зробити так, щоб ваш бізнес одночасно був прибутковим та працював на благо суспільству? Над цим варто подумати.
Можливості для соціальних підприємств
Проект нашої організації Active Social Entrepreneurship in Ukraine працює з червня 2019 по травень 2020 року, і у нас доволі амбітні плани. Його основна мета — популяризувати тему соціального підприємництва та сприяти його розвитку. В рамках цієї мети ми разом із Childfund Deutschland та Центром підприємництва УКУ (LvBS) запускаємо акселератор для соціальних підприємств, проводимо тренінги по соціальному підприємництву для учнів загальноосвітніх шкіл, запускаємо фонд фінансової підтримки соціального бізнесу та проводимо міжнародну конференцію у Львові. Проект фінансується Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.
Акселератор соціального підприємництва: чому варто подаватись
До Акселератора ми запрошуємо команди по 2-3 особи, які вже почали створювати соціальний бізнес. Це означає, що при відборі ми будемо дивитись чи існує хоча б прототип товару або послуги. Підприємство вже може мати перші продажі або бути офіційно зареєстровано та працювати до одного року, щоб мати можливість долучитись до нашого Акселератора. Тривати програма будет з жовтня по грудень 2019 року.
У нас буде аж три групи людей, що будуть допомагати соціальним підприємцям розвиватись в рамках роботи на Акселераторі. Перші — це трекери, тобто спеціалісти, що будуть закріплені за кожною комадою протягом програми. Вони допоможуть побудувати найкращий шлях розвитку для кожної команди, а також будуть тримати руку на пульсі цього розвитку, направляти та бути на зв’язку з командою. Другі — це власне ментори, фахівці з соціального підприємництва, які або мають власний бізнес або є спеціалістами в темах, якими варто володіти соціальним підприємцям. У команд буде можливість мати близько 35 годин консультацій з менторами. Треті — це спікери на навчальних модулях, що будуть працювати зі всією групою соціальних підприємців одночасно і надавати інструменти, без яких успішним складно.
Загалом ми працюємо три місяці (жовтень-грудень), що включають шість навчальних модулів по два дні в стінах Українського католицького університету. Під час навчальних модулів ми плануємо розкрити теми лідерства, креативності у бізнесі, маркетингу, фандрейзингу, стратегічного менеджменту та інших. Між модулями будуть домашні завдання, які допоможуть соціальним підприємцям ставати успішними ще швидше. Ми також маємо загалом 350 годин менторства, що будуть розподілені рівномірно між всіма командами. Менторами Акселератора буде група найкращих фахівців галузі що налічує близько 30 осіб. Вся програма формувалась використовуючи найкращі практики з розвитку соціальних підприємств через освіту, які були апробовані в США, Європі та Україні під час проектів, до яких я долучався протягом останніх п’яти років.
Що отримують, чого досягнуть випускники Акселератора?
Випускники отримають досвід ефективної роботи над розвитком власного підприємства, отримають корисні знайомства серед найкращих спеціалістів галузі в Україні, отримають доступ до фінансових можливостей з розвитку соціального бізнесу. Звичайно, ми не можемо гарантувати успіх кожного з підприємств, що пройдуть наш акселератор, але ми будемо щиро вірити в цей досвід та разом задля нього працювати. Участь однієї людини в Акселераторі коштує 75 000 грн і ця сума буде компенсована донором задля успіху кожної команди. Проте проект передбачає невеликий “бартер” за участь. Всі команди разом з нами долучаться до популяризації теми соціального підприємництва під час тренінгів в школах.
Анкета вже доступна на сайті проекту Active Social Entrepreneurship in Ukraine – http://schoolofme.me/active. Запрошую подаватись на конкурс та розповісти про цю можливість друзям, бо наш проект дійсно виводить соціальний бізнес на нову орбіту.