Мега-відкритість інформації – реальна можливість контролювати владу!
Семінар, який було проведено у Вінниці 13-14 травня 2016 року Центром «Ейдос» зібрав активістів, журналістів, чиновників, депутатів з Вінницької, Одеської, Кіровоградської, Тернопільської, ...
Додано:
Юлия Грига
Семінар, який було проведено у Вінниці 13-14 травня 2016 року Центром «Ейдос» зібрав активістів, журналістів, чиновників, депутатів з Вінницької, Одеської, Кіровоградської, Тернопільської, Львівської, Дніпропетровської, Донецької, Луганської та Київської областей.
Воно і не дивно, навчання було присвячено антикорупційним практикам. Під час семінару учасники дізналися про величезну кількість відкритих реєстрів, через які можна дізнатися практично будь-яку інформацію. Говорили і про види корупції та корупційні ризики, дізнавалися про бюджети участі та кращий досвід їх застосування, розглядали цікаві журналістські розслідування, які були проведені на підставі інформації з вищезгаданих реєстрів.
Олена Регеша, експертка Центу «Ейдос» розпочала семінар різновидами корупції. Говорила експертка про втрату інвестиційної привабливості України, про зловживання на міжнародних допомогах, про «за політизованість» виборів, про зниження рівня життя українців та багато різних факторів, на які впливає корупція.
Юлія Грига, регіональна координатора проекту «Відкритий бюджет», в рамках якого пройшов семінар, розповіла учасникам про проект і про його результати на Вінниччині. «Нашою командою було проведено 9 журналістських розслідувань, серед яких було і таке, яке стало резонансним не тільки у Вінницькій області. Це розслідування пов’язане з опаленням дитячої лікарні, де приватна фірма з чисельними порушеннями «витіснила» комунальне підприємство і впевнено влаштувалась на захищених статтях бюджету. А щоб закрити рот громадським активістам, ще й подала на мене позов до суду про стягнення моральної шкоди» – зазначила Юлія.
Керівник проекту «Відкритий бюджет» Володимир Тарнай презентував учасникам інтернет-ресурси, на яких можна знайти майже будь-яку інформацію, яка цікавить активістів. «Створення системи «Є-дата» відкрило для журналістів і громадських активістів можливість отримати інформацію про всі фінансові операції влади» – наголосив Володимир. Надзвичайно цікаво було учасникам дізнатися про «гучні закупівлі» шкарпеток НАБУ і канцтоварів генпрокуратурою.
Сергій Карелін, координатор проекту ознайомив слухачів з поняттям партисипаторного бюджету – бюджету участі. Розповів де в Україні вже працює така модель залучення громадян до використання бюджетних коштів та які позитивні приклади є у світі.
Про дива закупівель за державні кошти наприкінці грудня розповідав експерт центру «Ейдос» Гліб Каневський. «Майже щороку, в останні дні грудня розпорядники бюджетних грошей починають замовляти послуги і закуповувати товари в шалених об’ємах. Переважно застосовуючи допорогові закупівлі» – сказав експерт. Також Гліб ознайомив учасників з роботою системи Prozorro.
У підсумку, антикорупційна спільнота збагатіла на понад три десятка «озброєних» знаннями активістами.
Інформація підготовлена в рамках проекту “Створення і впровадження державної системи контролю за коштами “Відкритий бюджет”. Виконавцем проекту є ГО “Центр політичних студій та аналітики”Ейдос”. Проект фінансується Європейським Союзом. Регіональний партнер проекту у Вінницькій області – ГО “Філософія Серця”.