Міста без туберкульозу: всебічна і стійка відповідь на епідемію туберкульозу

29 жовтня 2021р. відбулася онлайн – зустріч на тему «Удосконалення місцевої політики протидії туберкульозу в Бориспільській міській територіальній громаді».Участь у зустрічі взяли заступник міського ...

123-scaled
Міста без туберкульозу: всебічна і стійка відповідь на епідемію туберкульозу

29 жовтня 2021р. відбулася онлайн – зустріч на тему «Удосконалення місцевої політики протидії туберкульозу в Бориспільській міській територіальній громаді».

Участь у зустрічі взяли заступник міського голови м. Бориспіль Євген ГРОНА, медичний консультант Асоціації міст України Світлана ОСТАШКО, голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Віталій РУДЕНКО, співголова всеукраїнської коаліції «Зупинимо туберкульоз разом» Сергій БОРТКЕВИЧ, начальник відділу охорони здоров’я виконавчого комітету Бориспільської міської ради Людмила ПАСЕНКО, керівники закладів охорони здоров’я, КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», КНП «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», керівники виконавчих органів Бориспільської міської ради та структурних підрозділів виконавчого комітету, партнерські організації.

Дана онлайн зустріч є частиною заходів, відповідно до підписаного Робочого плану спільної діяльності по розробці і впровадженню оптимальної моделі надання фтизіатричної допомоги населенню міста Бориспіль між мерією м. Бориспіль (Київська область) та БО «Українці проти туберкульозу», від 14 квітня 2021 року.

БО «Українці проти туберкульозу» та партнерські організації керувалися численними міжнародними рекомендаціями, починаючи з рекомендацій 67-й сесії Всесвітня організація охорони здоров’я у травні 2014 року. Саме на цій сесії ВООЗ було зазначено, що «системно проблему туберкульозу та інших соціально небезпечних інфекційних хвороб можна вирішити тільки замінивши підхід до неї від як суто медичної проблеми до багатовідомчої взаємодії. Вирішити проблему туберкульозу можна лише усунувши її причини та подолавши негативні наслідки їх існування, що вимагає багатогалузевого і багатосекторального підходу.» На цьому наголосила на своїй 67-й сесії Всесвітня організація охорони здоров’я у травні 2014 року, затверджуючи Глобальну стратегію та цілі в галузі профілактики, лікування та боротьби із туберкульозом на період до 2035 року

В ході онлайн – зустрічі Віталій Руденко, голова правління БО «Українці проти туберкульозу», виступив з презентацією «Багатовідомчий та багатосекторальний підхід до протидії епідемії туберкульозу». Зокрема, Робочим планом передбачено вирішити наступні основні завдання:

  1. Спільно з органами місцевого самоврядування міста провести оцінку діючої системи надання населенню фтизіатричної допомоги, застосувавши комплексний підхід для встановлення існуючих потреб для боротьби з туберкульозом.
  2. Вивчити існуючі чинники ризику, що ускладнюють отримання місцевим населення фтизіатричної допомоги.
  3. Підготувати пропозиції і рекомендації, спрямовані на вдосконалення надання місцевому населенню фтизіатричної допомоги.
  4. Провести адвокаційно – інформаційну кампанію, спрямовану на вдосконалення місцевої системи надання населенню фтизіатричної допомоги на основі міжвідомчого і міжсекторального підходу.
  5. Сприяти імплементації в міській громаді рекомендованого ВООЗ міжвідомчого і міжсекторального підходу і взаємодії в сфері протидії туберкульозу.

Наразі, підготовлено Аналітичну записку та рекомендації, в рамках спільної діяльності із розробки та впровадження оптимальної моделі надання фтизіатричної допомоги населенню міста Бориспіль. Ці матеріали будуть направлені на адресу Бориспільського міського голови. Також, у відповідності до робочого плану, буде продовжена подальша спільна діяльність. (Інформація на сайті щодо підписанння Меморандуму)

Нагадаємо, що В 2021 році  девіз Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом звучить як “Час йде” – але ніхто не очікував, що час йде назад!

Партнерство «Зупинити туберкульоз» Stop TB Partnership опублікувало нові дані – за 2020 р в дев’яти країнах з найбільшою кількістю випадків туберкульозу різко скоротилися масштаби діагностики і лікування ТБ – від 16% до 41% (в середньому 23%). На ці країни припадає 60% глобального тягаря ТБ. Україна – у цьому списку!

Падіння призвело до того, що загальна кількість людей, яким був поставлений діагноз туберкульоз і які отримали лікування в цих країнах, досягло рівня 2008 року – тобто як 12 років тому.

ВООЗ вважає туберкульоз більш смертоносним інфекційним захворюванням у світі, аніж ВІЛ/СНІД, гепатит та інші інфекційні і паразитарні хвороби разом узяті.

З 10 мільйонів нових випадків туберкульозу в світі тільки 7 мільйонів діагностовано, а це означає, що 3 мільйони чоловік з туберкульозом щорічно залишаються неврахованими.

За оцінками ВООЗ, серед факторів ризику, які впливають на здоров‘я людини, лише незначна частка показників здоров’я (9,0%) визначається рівнем діяльності медичних установ і зусиллями медичних працівників. Решта факторів ризику це – спосіб життя (51,0%), навколишнє середовище (20,0%) та біологічні фактори (20,0%).  Оскільки структурно поняття способу життя можна розглядати як складову таких категорій, як рівень життя, якість  життя, стиль життя та устрій життя, постільки рівень здоров’я, в першу чергу, має залежність від соціально-економічних факторів, що особливо характерно для туберкульозу як соціально небезпечної інфекційної хвороби

Також зазначаємо, що ще в 2018 році БО Громадський рух «Українці проти туберкульозу» в рамках участі в регіональному проекті «Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю за ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи і Центральної Азії» (проект TB-REP). розробив Концепцію реформування механізму розробки та впровадження державної політики протидії захворюванню на туберкульоз на основі багатовідомчого та багатосекторального підходу до вирішення проблеми (Концепція).

Дана Концепція була публічно презентована під час проведення прес-конференції 19 листопада 2020 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» на тему «Перспективи України: інфекційна епідемія, що дихає в потилицю коронавірусу – ТУБЕРКУЛЬОЗ». (посилання)

Таким чином, основна новизна розробленої БО Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та партнерами Концепції полягає в тому, що вперше за час епідемій туберкульозу та інших соціально небезпечних інфекційних хвороб в України, пропонується розглядати протидію їм не як систему медичних заходів, а як складну комплексну політичну, управлінську, економічну, соціальну, медичну, гуманітарну, культурну тощо проблему, вирішення якої лише медичними засобами та галузевим медичним управлінням не є ефективним.

Дана Концепція адресована Президентові України, Раді національної безпеки і оборони, Прем’єр-міністру України, центральним органам державної влади, Голові Верховної Ради України, профільним комітетам Верховної Ради України, всім заінтересованим сторонам. Ми продовжуємо адвокатувати саме цю Концепцію, яка і враховує не тільки всі рекомендації партнерів, але й є, на нашу думку, реальним механізмом комплексної протидії та подолання туберкульозу. Ця Концепція розроблена для України, але може враховуватися у роботі і в інших країнах світу.

Основою взаємовідносин між м. Бориспіль та БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» в рамках даного Робочого плану є Меморандум про спільну діяльність між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» щодо протидії епідемії туберкульозу.

БО «Українці проти туберкульозу»


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я