Місцеві осередки громадських організацій мають можливість зберегти свій статус юридичних осіб

До 2013 року громадські організації поширювали свою діяльність через утворення осередків, що могли бути юридичними особами і діяли фактично як окремі організації. Новий Закон про ГО запровадив ...

civil society
Місцеві осередки громадських організацій мають можливість зберегти свій статус юридичних осіб

До 2013 року громадські організації поширювали свою діяльність через утворення осередків, що могли бути юридичними особами і діяли фактично як окремі організації. Новий Закон про ГО запровадив інакший підхід до розуміння функціонування структурних підрозділів одного громадського об’єднання. Поняття осередок у Законі немає. Це лишається найбільш дискусійним положенням нового закону.

Були певні конфлікти, пов’язані з тим, що всеукраїнська організація не могла вплинути на діяльність регіонального осередку, а після його ліквідації мала виконувати зобов’язання такого осередку, або з тим, що осередок виходив зі складу організації і забирав її майно.

З березня 2011 року Законом «Про об’єднання громадян» № 2460-12 законодавець заборонив створення осередків – юридичних осіб для всеукраїнських організацій. Фактично діяльність громадських об’єднань була приведена у відповідність до Цивільного кодексу, положеннями якого стверджується, що структурні підрозділи будь-якої юридичної особи не можуть бути юридичними особами. (Ст. 95 Цивільного кодексу України).

Поняття осередок у Законі немає. Натомість застосовується поняття відокремлені підрозділи. Фактично відокремлені підрозділи замінюють осередки. Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи може утворювати відокремлені підрозділи. Відокремленими підрозділами є філії та представництва.

Це наразі найбільш дискусійне положення нового закону протягом п’яти років ліквідувати місцеві осередки громадських організацій, якщо такі осередки мають статус юридичних осіб.

Вважається, що пункт 8 розділу 5 закону порушує конституційні права і свободи всеукраїнських громадських організацій, їхніх членів та місцевих осередків, що були зареєстровані як юридичні особи.

Закон Про громадські об’єднання у дії – “покращення, але обмеження” 
На даний час у Верховній Раді України очікує розгляду проект Закону України про внесення змін до Закону України “Про громадські об’єднання” (щодо забезпечення діяльності всеукраїнських громадських об’єднань) № 3225 від 10.09.2013 р., поданий народним депутатом України Сушкевичем В.М., яким пропонується надати місцевим осередкам громадських організацій, зареєстрованим до 2013 року зі статусом юридичної особи, можливість зберегти свій статус юридичних осіб.

Діючі всеукраїнські та міжнародні громадські організації, які мають місцеві осередки зі статусом юридичної особи, мають можливість направити листа до ВРУ на підтримку законопроекту.

Матеріали законопроекту

Інформація надана Юридичною фірмою “Москаленко і Партнери”.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Абетка саморегуляції 6.0: завершено перший блок курсу з підтримки психічного здоров’я

Зміни розпочинаються з тебе: як на локальному рівні впливати на глобальні процеси. Досвід БУР

Обговорили співпрацю влади та неурядового сектору у сфері відновлення громад та регіону

Яка вона — українська ідентичність? Відкриті читання «Живої бібліотеки» — на DOCUSPACE

Літня Українська Миротворча Школа 2024

Для українців у Польщі запустили онлайн-курси з вивчення польської: як приєднатися до навчання