Місцеві правоохоронці та чиновники Одеської області навчались працювати з вразливими групами

Наприкінці серпня 2021 року Громадський центр правосуддя спільно з місцевими центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги та відділеннями поліції провели три практичних тренінги з ...

1
Місцеві правоохоронці та чиновники Одеської області навчались працювати з вразливими групами

Наприкінці серпня 2021 року Громадський центр правосуддя спільно з місцевими центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги та відділеннями поліції провели три практичних тренінги з протидії дискримінації та стандартів роботи з вразливими групами. Учасниками навчання стали 54 місцевих правоохорці та чиновники, 48% з яких були жінки. Очікується, що учасники навчання зможуть більш ефективно та скоординовано протидіяти різним формам дискримінації в умовах пандемії COVID-19, у тому числі розслідувати злочини на ґрунті ненависті.

Навчання відбулось в містах Кілія, Ізмаїл та Арциз та було орієнтовано на представників різних суб’єктів надання правових, адміністративних та соціальних послуг, які комунікують у процесі своєї роботи з представниками вразливих груп та мають дотримуватись стандартів протидії дискримінації. Це, зокрема, працівники органів надання безоплатної правової допомоги та адвокати системи безоплатної правової допомоги, поліцейські, представники органів юстиції, суду, пробації та соціального захисту, юристи та правозахисники.

Учасники практичних тренінгів розглянули питання нормативно-правового забезпечення протидії дискримінації, пряму та непряму дискримінацію, вплив стереотипів, повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері запобігання та протидії дискримінації, ознаки та групи вразливих груп, вплив пандемії COVID-19 на становище вразливих груп. Окрім загальних питань була представлена краща галузева практика співпраці та підтримки вразливих груп, а також різні практичні інструменти впровадження гендерної рівності, доказування дискримінації та збору належних доказів, розслідування злочинів на ґрунті ненависті, протидії етнічному профайлінгу.

Перший тренінг було проведено 26 серпня 2021 року в місті Кілія Одеської області спільно з відділенням поліції №1 Ізмаїльського районного відділу поліції. Під час тренінгу, учасниками якого були лише поліцейські, відбувся достатньо продуктивний діалог та дискусії навколо теми подолання дискримінаційних проявів. Поліцейські поділились, зокрема, своїми практиками роботи зі справами про домашнє насильство та окреслили коло проблем, в цілому демонструючи розуміння проблематики. Окремим напрямком обговорення стали психологічні аспекти роботи з постраждалими від домашнього насильства.

Наступного дня, 27 серпня 2021 року, практичний тренінг з протидії дискримінації та стандартів роботи з вразливими групами пройшов в місті Ізмаїл Одеської області. Навчання було організовано спільно з Ізмаїльським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Учасники тренінгу продемонстрували згуртованість та готовність разом вирішувати проблемні питання в громаді, зокрема, пов’язані з дискримінацією. Дуже корисною стала сесія, присвячена досвіду учасників в сфері роботи з різними вразливими групами. Це дало унікальну можливість не лише оновити знання нормативного характеру, але і збагатитись успішними практиками один одного. Велику цікавість також викликали практичні кейси стосовно реальних справ про злочини на ґрунті ненависті.

Заключний тренінг з серії навчальних заходів відбувся 30 серпня 2021 року в місті Арциз Одеської області та був організований спільно з Арцизьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У якості однієї з ключових проблем учасниками практичного навчання були вказані справи, де потерпілими є діти. Зокрема, представники поліції зазначили, що у випадку, якщо законні представники або опікуни не зацікавлені у розслідувані таких справ, їх розслідування стає практично неможливим через процесуальні нюанси. Але шляхом загальної дискусії прямо під час тренінгу було напрацьовано декілька можливих інструментів виходу з описаної ситуації.


Загалом, оцінюючи результати серії практичних тренінгів, правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова підкреслила негативну тенденцію у роботі поліції в сфері злочинів на ґрунті ненависті, а саме неготовність відходити від традиційних практик, навіть якщо вони є спірними з точки зору дотримання закону. Також це очікувальна позиція «що скаже керівництво» замість взяття відповідальності на себе за прийняті рішення та дії. Проте в цілому всі учасники навчання продемонстрували розуміння рівності прав всіх громадян та недопущення проявів дискримінації у своїй роботі. Разом з тим, на тренінгах  була виявлена потреба пропрацювати коректну толерантну лексику, яку необхідно використовувати при спілкуванні з різними вразливими групами.

Діяльність Громадського центру правосуддя впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я