Місцеві ради стали своєрідними «рупорами» військового командування України

Повномасштабне вторгнення орківських орд до України 24 лютого 2022 р. змусило органи місцевого самоврядування України працювати у особливому режимі. Місцеві ради (хоч і далеко не скрізь) стали ...

Додано:
Alla_Feshchenko

медіа інтернет смм smm
Місцеві ради стали своєрідними «рупорами» військового командування України

Повномасштабне вторгнення орківських орд до України 24 лютого 2022 р. змусило органи місцевого самоврядування України працювати у особливому режимі. Місцеві ради (хоч і далеко не скрізь) стали своєрідними «рупорами» військового командування України – доводили до населення важливу інформацію. А в багатьох громадах посадові особи місцевого самоврядування організовували евакуацію, здійснювали прийом вимушених переселенців, приймали чи відправляли гуманітарну допомогу тощо. Комунікація влади з населенням в цих умовах стала надзвичайно важливою. В добу Internet існує багато різних каналів інформування (наприклад, Telegram-канали, Twitter чи інші месенджери). Але законодавство України передбачає здійснювати комунікацію влади та громади через офіційний веб-сайт органу влади в мережі Internet. І попередні два роки перебування в карантині, викликаному пандемією коронавіруса COVID-19, надали всім громадянам та інституціям України необхідні навички для дистанційної комунікації та роботи на віддаленні.

Особливо нагальним це стало для громад, які по результатам територіальної реформи 2020 р. зберегли за собою статус адміністративних центрів укрупнених районів. Військові адміністрації, утворені в областях та районах, зосередили свою діяльність на збройній обороні країни. І тільки органи місцевого самоврядування залишилися «острівками» турботи про невійськові аспекти життя громадян. І тому надзвичайно актуальним стало використання офіційних веб-сайтів органів місцевого самоврядування територіальних громад для комунікації з громадянами (особливо, на сході України, де значна частина територіальних громад перебуває у тимчасовій окупації або знаходяться у зоні бойових дій).

Між тим, ситуація щодо функціонування офіційних сайтів територіальних громад є дуже різною. Вона сильно залежить від регіону розташування конкретної громади. Але найбільше ця ситуація залежить від факту перебування громади в окупації або в зоні бойових дій. Хоча, не завжди ця залежність очевидна.

Так, в Луганській області всі вісім громад, які є районними центрами, зараз перебувають у тимчасовій окупації. Тож, цілком очікувано, що офіційні веб-сайти органів місцевого самоврядування цих громад зараз не працюють. Проте, сайти Сватівської міської ради та Новоайдарської селищної ради (по реформі Новоайдар став адміністративним центром новоутвореного Щастинського району) функціонують. І хоч останні новини були розміщені на цих сайтах ще наприкінці лютого-на початку березня, доступ до сайтів є і вони функціонують [https://svativska-gromada.gov.ua/ та http://novoaydarska.gromada.org.ua/].

Серед восьми громад-районних центрів Донецької області на даний момент неокупованими залишилися тільки Бахмут, Краматорськ та Покровськ. І якщо Бахмутська міська рада ще в кінці лютого переспрямувала громадян на власну сторінку в соціальній мережі Facebook [https://artemrada.gov.ua/news/31396], то Краматорська та Покровська міські ради продовжують активно вести власні сайти та навіть чи не щоденно публікують там новини [https://artemrada.gov.ua/news/31396 та https://pokrovsk-rada.gov.ua/uk/articles/category/novini]. І справжнім символом нездоланності Народу України виглядає функціонуючий офіційний сайт Маріупольської міської ради [https://mariupolrada.gov.ua/]. Окуповане місто не тільки публікує новини, але навіть спромагається проводити в online-режимі сесії міської ради.

Марік22

З семи громад-районних центрів Харківської області під окупацією перебувають тільки Ізюм та Куп’янськ. Проте, офіційний сайт Ізюмської міської ради працює (хоч і в дещо скороченому функціоналі) та навіть публікує актуальні новини [https://city-izyum.gov.ua/]. А, от, сайт міськради Чугуєва, безпосередньо біля якого зараз проходить лінія фронту, не працює. Офіційні сайти усіх інших районних центрів Харківської області функціонують цілком успішно. На «Геопорталі Харкова» навіть розмістили актуальну інформацію про укриття для населення [https://smart.gis.digital/].

Ізюм 22

В Сумській області, з якої ворог пішов вже давно, але продовжує шматувати нашу територію артилерійськими обстрілами, жодна з п’яти громад-районних центрів офіційно не перебуває в окупації або в зоні бойових дій. І, можливо, саме тому майже всі офіційні веб-сайти місцевих рад цих громад працюють. Проте, 28 лютого Конотопська міська рада закрила свій сайт на «планові технічні роботи» та здійснює інформування територіальної громади про свою діяльність через власну сторінку в соціальній мережі Facebook.

Нещодавно об’єктом ракетного тероризму стала Полтавська область, що змушує розглядати і цей регіон як прифронтовий. Але це аж ніяк не змушує посадових осіб органів місцевого самоврядування територіальних громад, які є районними центрами, уникати виконання своїх посадових обов’язків. Офіційні сайти всіх чотирьох районних центрів цього регіону функціонують у нормальному режимі. Чиновники навіть задовольняють запити на публічну інформацію.

Таким чином, черговий етап збройної агресії відчутно вплинув на функціонування офіційних сайтів органів місцевого самоврядування територіальних громад районних центрів сходу України. Залежно від умов (перебування в окупації, в зоні бойових дій чи в тилу) веб-сайти місцевих рад змінили режим свого функціонування. Проте, далеко не завжди вплив ворога на функціонування сайтів є прямим: деякі сайти окупованих громад продовжують працювати (Маріуполь та Ізюм), в той час як прифронтові громади (Чугуїв) та громади розташовані в тилу (Конотоп) припинили використовувати свої сайти. З одного боку, це демонструє цілковиту спроможність органів місцевого самоврядування успішно виконувати окремі свої функції навіть в умовах ворожої окупації. З іншого боку, має місце намагання окремих місцевих чиновників втаємничити свою діяльність, що позбавляє громадян потрібної інформації в умовах воєнного стану. Безумовно, такі випадки повинні стати об’єктом пильної уваги як з боку громадськості, так і з боку правоохоронних органів та військових адміністрацій.

Проєкт реалізується за підтримки National Endowment for Democracy.


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади