Місцевий індекс прав людини — Донбас. Адвокація — крок до змін

На початку вересня у Донецькій області зустрілись громадські активісти Луганської та Донецької областей. Кілька місяців тому вони обрали для себе роль моніторів, щоб проаналізувати рівень захищеності ...

Додано:
legal_dev_network

все
Місцевий індекс прав людини — Донбас. Адвокація — крок до змін

На початку вересня у Донецькій області зустрілись громадські активісти Луганської та Донецької областей. Кілька місяців тому вони обрали для себе роль моніторів, щоб проаналізувати рівень захищеності прав людини у різних сферах життя своїх громад. 

На фото: команда проєкту «МІПЛ-Донбас» під час навчання у м. Святогірськ, Донецька область, 4-5 вересня 2020 року

Під час дослідження приходить розуміння, що мало знайти, де є прогалини. Потрібно шукати шляхи для впровадження позитивних змін. Саме для цього був запрошений спеціаліст з адвокаційних компаній Максим Петров. Експерт поділився з учасниками своїм досвідом та розповів про алгоритми підготовки та проведення заходів, котрі допомагають просувати зміни в громадах. 

Тепер на основі результатів досліджень, які проведені за методологією Місцевого індексу прав людини (про методологію ви можете детальніше прочитати тут), та нових знань, отриманих після цього навчального модуля, монітори цілком здатні ініціювати позитивні зміни у своїх громадах. 

Нагадаємо, що проєкт реалізовують Мережа правового розвитку (МПР) у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) та організаціями громадянського суспільства Донецької та Луганської областей в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції. 

На фото: Максим Петров, експерт проєкту та координатор з адвокації Української Гельсінської спілки.

Максим Петров, експерт проєкту, про те, що таке адвокація та свої головні завдання під час третього навчального модулю:

«Під час наших спільних розмов з моніторами ми з’ясовували: 

  • що таке адвокація, 
  • як вона взагалі працює,
  • як вирішити ту чи іншу проблему,
  • як комунікувати з владою. 

Я намагався донести, що монітори, як громадські активісти, щодня зіштовхуються з поняттям адвокації, але далеко не всі знаю, що це насправді таке і часто плутають це поняття з лобіюванням. 

Адвокація — це більш широке поняття, бо лобіювання — це процес, який відбувається на тому етапі, коли зміни вже затверджуються на законодавчому рівні. Адвокація починається набагато раніше: з моменту виявлення проблеми, усвідомлення її масштабу та проведення досліджень, формування в суспільстві розуміння необхідності змін. В рамках адвокації проводять: дослідження, круглі столи, масові акції, тобто звертають увагу громадськості та профільних установ на необхідність пошуку шляхів для змін.

Коли громадські активісти розуміють, що вони вже використовують більшу частину цих інструментів, і тепер, систематизувавши свої знання, можуть бути більш впливовими. у них наче виростають «крила». Повертаючись у свої громади вже людьми, які усвідомлюють, як саме можуть змінювати систему, вони відчувають себе агентами змін.

Найцінніше для мене було спостерігати за реакціями учасників під час практичних вправ. До прикладу, в одному з завдань необхідно було сформувати перелік союзників адвокаційної компанії. Розпочався обмін думками та інформацією щодо тих контактів, які мають монітори. В результаті, за кілька хвилин, вони самі здивувались, наскільки є «озброєними» і яку кількість впливових людей мають серед своїх контактів. 

Я намагався за ці два дні дати якомога більше практичних завдань, щоб кожна команда мала напрацювання, з допомогою яких вони перейдуть до практичних дій, повернувшись у свої громади».

На фото: Наталія Єсіна, експертка проєкту, виконавча директорка сумської організації «Північна правозахисна група» та Олена Сінчук експертка з доступу до правосуддя та менеджерка з організаційного розвитку ГС «Мережа правового розвитку».

Більше про думки та враження від експертів та учасників проєкту у відеозвіті: 

  • Наталії Єсіної — експертки з методології МІПЛ, котра супроводжує підготовку моніторингових звітів та допомагає моніторам у зборі та аналізі інформації 
  • Олени Сінчук — експертки з доступу до правосуддя, яка брала активну участь у розробленні нового напряму методології МІПЛ «Доступ до правосуддя»
  • Катерини Соловйової — моніторки Новопсковської ОТГ (Луганська область), яка поділилася своїми враженнями від перших кроків в проведенні оцінювання за методологією МІПЛ

Нагадаємо, що дослідження за методологією МІПЛ триватиме до кінця 2020 року у наступних громадах двох областей: 

  • Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь, Слов’янськ;
  • Луганська область: Красноріченська ОТГ, Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Станиця Луганська, Щастя.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я