Моніторинг децентралізації рентних платежів: інструменти та можливості для громад

Як і де знайти інформацію про спеціальні дозволи та їх власників, де знайти інформацію про балансові запаси корисних копалин і скільки вже було видобуто, які спеціальні дозволи видані в межах ...

изображение_viber_2019-11-11_18-47-48
Моніторинг децентралізації рентних платежів: інструменти та можливості для громад

Як і де знайти інформацію про спеціальні дозволи та їх власників, де знайти інформацію про балансові запаси корисних копалин і скільки вже було видобуто, які спеціальні дозволи видані в межах громади, скільки свердловин та де вони розташовані — на ці та інші питання шукали відповіді на тренінгу “Моніторинг децентралізації рентних платежів через наявні системи роботи з відкритими бюджетними даними”, який відбувся 11 листопада у Львові.

Учасники заходу активно обговорювали такі питання:

  • Роль ІПВГ у розкритті інформації про видобувну діяльність
  • Вплив видобувної галузі на бюджет та розвиток громад
  • Використання відкритих баз даних для пошуку достовірної інформації про надрокористувачів
  • Спеціальні дозволи в межах громади (на пр. Яворівського району)
  • Електронна база даних спеціальних дозволів на користування надрами.

Що таке рента?

Рентна плата – це загальнодержавний податок, який підприємства сплачують за користування надрами для видобутку корисних копалин. До 2018 року рента з видобутку нафти й газу повністю надходила у державний бюджет, і місцеві громади, на території яких ведеться діяльність, не мали з цих коштів нічого. Але децентралізація ренти все змінила.

З 1 січня поточного року рента, яку сплачують видобувні компанії, розподіляється так: 95% зараховується до загального фонду Державного бюджету України, а 5% “осідають” на місцях. За визначеною в законі формулою вони розподіляються до місцевих, районних та обласних бюджетів.

2% “місцевої” ренти надходить до бюджету обласної ради. Якщо нафтогазові свердловини розташовані в межах ОТГ, то 3% залишається громаді. Якщо свердловина в селі, селищі, місті, які не входять до складу ОТГ, то їм залишається 1%, а 2% йде в районний бюджет.

Для органів місцевого самоврядування децентралізація ренти дала новий і значний фінансовий ресурс, завдяки чому можна покращити ситуацію в населених пунктах.

Голова ГО “Нова Енергія” Віталій Филенко зазначив, що рентні платежі — це нові можливості для громад у сфері соціально-економічного розвитку та впровадженні нових проектів в громадах, але тут важливо налагодити конструктивний діалог з компаніями та громадою і ефективне партнерство.

Голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита, наголосив, що налагодження діалогу між представниками органів державної влади, місцевого самоврядування, видобувними компаніями та громадськістю є надзвичайно важливим та необхідним. І лише під час спільного обговорення викликів, проблем та актуальних тем розвитку видобувного сектору та видобувних регіонів можна налагодити партнерство.

Захід організовано «Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини» в рамках ініціативи ГО «НОВА Енергія» та Асоціації Енерготранспарентність «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні» та фінансується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Новобілоуська громада розробила План свого відновлення

Як відновлюється культурне життя в Новобілоуській громаді на Чернігівщині

Для прокурорів розробили три дистанційні курси у сфері кримінального правосуддя

Батьки за Україну без тютюну та нікотину: лідери думок закликають захистити дітей від тютюнової епідемії

ZDOROVI долучились до обговорення викликів медичної системи в умовах війни на Форумі власників та керівників медичного бізнесу

В Україні вперше утеплять багатоквартирний будинок екоматеріалами за естонською технологією