Мислити як Ілон Маск та запускати громадський бюджет у громаді
Якби Ілон Маск жив у вашій громаді, він би запустив громадський бюджет. Цією фразою ми мотивували громади-партнери Програми DOBRE до участі у Майстерні "Громадський бюджет як інструмент розвитку ...
Додано:
Ірина Ткаченко
Якби Ілон Маск жив у вашій громаді, він би запустив громадський бюджет. Цією фразою ми мотивували громади-партнери Програми DOBRE до участі у Майстерні “Громадський бюджет як інструмент розвитку громади”, що відбувалася 13 березня у Кропивницькому в рамках Програми DOBRE.
ДОСВІД ІНШИХ ЯК ДОРОГОВКАЗ
Перші кроки до запуску громадського бюджету – навчання, вивчення досвіду інших громад, консультації експертів та багато натхнення і мотивації! (усміхнені учасники та учасниці, списані сторінки блокнотів та аркушів фліпчарту, багато розмов та порад свідчать, що нам вдалося витримати баланс теорії та практики, традиційно доброї атмосфери, з якої багатьом не хотілося йти.
Майстерня стала платформою для обміну досвідом у реалізації громадського бюджету/бюджету участі між громадами-партнерами Програми DOBRE Кіровоградської області (Маловисківська, Смолінська, Компаніївська, Новоукраїнська, Помічнянська, Дмитрівська, Новопразька, Бобринецька громади).
Учасники та учасниці Майстерні дізналися про особливості громадського бюджету, його відмінність від конкурсу проєктів, побачили приклади втілених проєктів громадського бюджету у Чернігівській області (їх презентував Павло Пущенко, виконавчий директор Спілки “Громадські Ініціативи України”, експерт з інструментів участі).
“Громадський бюджет в Україні має кілька тенденцій. Перша з них – це ті великі міста, які почали впроваджувати бюджет участі4-5 років тому, і зараз вони вдосконалюють механізми впровадження. Що стосується невеликих громад, ОТГ. Тут тільки все починається. Вони вчаться. У великих громадах більше присутні соціальні проєкти, то у маленьких громадах більший акцент робиться на інфраструктурних проєктах” – Павло Пущенко.
Пізнавальною була панельна розмова про успіхи та уроки впровадження конкурсу проєктів як одного з форматів втілення громадського бюджету. Досвідом поділилися Леся Постолюк, секретар міської ради (Маловисківська ОТГ), та Вікторія Стецюренко, начальник відділу регіонального розвитку, економіки та торгівлі (Новоукраїнська ОТГ).
“Як місцевій владі отримати позитивний результат у роботі по залученні мешканців до написання проєктів? По-перше, працівники міської ради мають мати внутрішню мотивацію та переконання, що це потрібна справа. По-друге, це має бути командна робота. Третє – потрібно бути обов’язково зацікавленим у тому, щоб громада дійсно долучилася спочатку до вивчення проблем, запропонувала спосіб їх вирішення, отримала довіру від влади і підтримку в реалізації проєктних заявок. Кожна проблема, описана у заявці, має стати для місцевої влади певним індикатором місцевим проблем, вона має бути досліджена, трансформована у програму соціально-економічного розвитку і реалізована” - Леся Постолюк.
Запис спікерок за посиланням
Думка громадськості про роль бюджеті участі.
“Я часто спостерігаю явище, коли жителі жителі коли жителі громади перекладають відповідальність на владу і органи місцевого самоврядування за все, що відбувається в ОТГ. Бюджет участі дає можливість перерозподілити цю відповідальність, і кожному особисто виявити проблеми, потреби громади, і запропонувати шляхи вирішення цих проблем. Я вдячна, що в нашій ОТГ є така можливість”, – ділиться думками Марина Матковська, членкиня Громадської організації молодих освітян “ДієVO”, яка має досвід втілення проєктів громадського бюджету (Маловисківська ОТГ).
Що можуть запозичити і що врахувати об’єднані територіальні громади у міста Кропивницького?
Андрій Паливода, ідейний натхненник Громадський бюджет (м.Кропивницький), заступник міського голови міста Кропивницького, розповів про успіхи та уроки Громадського бюджету у місті Кропивницький, поділився рішеннями, які допомагали впроваджувати бюджет участі легко та ефективно.
“На мою думку, Кропивницький має два головних досягнення у впровадженні громадського бюджету. Перше – це формування органу, який є найголовнішим куратором проєкту громадського бюджету, це координаційна рада, яка формується на дві третини з представників громадськості, і всього на третину, чи навіть й менше, з чиновників. Друге – це можливість впровадження динамічної системи категорії проєктів. У місті Кропивницькому соціальні проєкти, а в цьому році ми запровадили категорію “Туристичні проєкти”.
Запис виступу Андрій Паливода за посиланням
ПЛАНУЄМО ЗМІНИ
У практичній частині учасникам було запропоновано практикум з розробки ключових етапів впровадження громадського бюджет в громаді (модератор Павло Пущенко) та інтерактивну сесію з розробки інформаційної кампанії для Громадського бюджету (як просувати цей інструмент участі та залучити до його використання громадян), який модерувала Світлана Дубина-Литвиненко, координаторка проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” (Програма DOBRE).
“Спостерігаючи, як в Україні використовуються інструменти участі (електронні петиції, місцеві ініціативи, консультації з громадськістю, збори громадян і т.п.), можу сказати, що Громадський бюджет поки викликає довіру громадян, виглядає іміджево, бо тут є взаємодія влади і людей. І радію, що громади не бояться його впроваджувати. І ми зможемо їх у цьому підтримати”, – ділиться думками Світлана Дубина-Литвиненко.
Актуальність заходу в тому, що такий інструмент участі, як громадський бюджет/бюджет участі у 2020 році стартує у кількох громадах-партнерах Програми DOBRE Кіровоградської області (Смолінська, Компаніївська, Помічнянська, Дмитрівська, Новопразька). І досвід громад, які вже пройшли цей шлях (Маловисківська, Новоукраїнська, Бобринецька громади), стане їм у нагоді.
Відеорепортаж Майстерні “Громадський бюджет як інструмент розвитку громади”
ВІДГУКИ ВІД УЧАСНИКІВ МАЙСТЕРНІ
Відгук від Ніни Семашко, ГО “Молода помічнянська громада”, Помічнянська ОТГ: “Делегація Помічнянської ОТГ у складі представників органу місцевого самоврядування, громадських організацій, активних освітян взяла участь у майстерні “Громадський бюджет як інструмент розвитку громади”. Почули не тільки думки експертів, а й безцінний досвід громад Кіровоградщини, де це вже працює: Новоукраїнка, Бобринець, Мала Виска. Обговорили усі можливі ризики та важливість інформаційної кампанії. Найближчим часом запуститься Громадський бюджет і в нас!”
“Дуже корисно і дуже цікаво було. Почула багато нового, почула досвід інших громад.І хочеться долучитися і в своїй громаді або написати якийсь проєкт, або долучитися до інформаційних кампаній” (Наталія Потєхіна, директорка Компаніївського НВО, Компаніївська ОТГ).
“Надихнули, дійсно надихнули на те, щоб розповісти і донести до громади те, що можна дійсно впливати на бюджет і робити не тільки шляхом голосування за проєкти, а й самостійно створювати проєкти і втілювати свої власні ідеї. Мені дуже сподобалась інформаційна кампанія і я по трошки починаю думати, як можна було б зацікавити, щоб всіх долучити” (Дінул Марина, Помічнянська ОТГ)
Майстерня “Громадський бюджет як інструмент розвитку громади” проводиться Спілкою “Громадські ініціативи України” та Агенцією сталого розвитку “Хмарочос” в рамках проєкту “Голос громади в місцевому самоврядуванні” Програми USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Відео, фото Frame Studio Кропивницький