На Рівненщині проводять дослідження щодо булінгу дітей ВПО у школах

Внаслідок десятилітньої війни РФ проти України величезна кількість людей змушена покинути своє звичне місце проживання та шукати більш безпечний прихисток. Міграція, зокрема і внутрішня, спричиняє ...

pexels-goumbik-296301
На Рівненщині проводять дослідження щодо булінгу дітей ВПО у школах

Внаслідок десятилітньої війни РФ проти України величезна кількість людей змушена покинути своє звичне місце проживання та шукати більш безпечний прихисток. Міграція, зокрема і внутрішня, спричиняє різні виклики – в тому числі у сфері інтеграції вимушено переміщених людей у нових громадах. Відчуття постійної небезпеки, культурні та мовні особливості, невизначеність майбутнього значно посилюють напругу між мешканцями. 

В групі особливого ризику опиняються діти, які досить часто страждають від цькування та булінгу з боку однолітків, а подекуди й дорослих. 

У кожної дитини свій власний досвід проживання війни, який може значно відрізнятись від досвіду інших, але це ніяк не робить його менш важливим, чи недостатньо травмуючим. Тому, постраждати від цькування на цій основі теоретично може кожна дитина. Найбільш вразливими до булінгу є сором’язливі, зі зразковою поведінкою діти, а також діти, які, в силу різних життєвих обставин, «замкнуті в собі», закриті для спілкування. Разом з локальними контекстами, потрібно враховувати глобальні тренди. Стрімкий розвиток цифрових технологій й транскордонної комунікації стали однією з причин зростання тенденції на групове цькування. 

Найменші ознаки булінгу свідчать про потребу говорити та діяти. За результатами соціологічного дослідження, проведеного Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у лютому 2017 року серед дітей у віці від 11 до 17 років виявлено, що 67% стикалися з проблемою булінгу протягом останніх двох-трьох місяців, а 24% дітей зараховують себе до повноцінних жертв булінгу. Відповідно до цього дослідження, жертви булінгу зазнають цькування через те, що вони виглядають, говорять, думають не не так, як більшість оточуючих їх дітей, але очевидно – не лише у зв’язку з цим.

Аби попереджувати та реагувати на випадки булінгу щодо дітей ВПО місцева влада, заклади освіти, правоохоронні органи повинні досліджувати та опрацьовувати інформацію про такі події, розробляти дієві програми й механізми протидії та захисту від булінгу. При цьому, у таких заходах важливо розуміти та враховувати специфіку цієї проблеми саме в контексті інтеграції вимушено переміщених дітей. 

Необхідно усвідомлювати, що ігнорування проявів булінгу щодо дітей, які були вимушені переміститися на нову територію через війну, лише посилює й зацементовує соціальні розколи у суспільстві, ослаблює суспільну єдність і безпеку та створює додаткові перешкоди у реалізації заходів перехідного та відновного правосуддя. А це – своєю чергою, призводить до порушень прав людини, дискримінаційних дій та регресу.  

З огляду на те, що впродовж останніх кількох місяців ми дізнавалися про все більшу кількість випадків булінгу дітей ВПО в закладах початкової і середньої освіти Рівненщини, та поза межами таких закладів, Громадська приймальня УГСПЛ в м. Рівному у співпраці з Радою ВПО при Рівненській ОВА вирішила глибше вивчити цю тему. 

У співпраці із Радою ВПО при Рівненській ОДА-ОВА громадська приймальня УГСПЛ в м. Рівному розпочинає дослідження «Протидія та захист від булінгу щодо дітей ВПО на Рівненщині», яке триватиме до кінця серпня 2024 року. 

Ми прагнемо привернути увагу до питання, яке стосується не лише безпечного освітнього середовища, але й недискримінаційного ставлення та поваги до прав дитини у громаді, налагодження діалогу та сприяння гідному співіснуванню людей, які постраждали від війни. 

«Протидія та захист від булінгу щодо дітей ВПО на Рівненщині» – дослідження за методологією МІПЛ (місцевий індекс прав людини), серед завдань якого є виявити випадки та форми булінгу щодо дітей ВПО у закладах середньої освіти Рівненщини, оцінити ефективність та діяльність державних інституцій, проаналізувати систему та алгоритм реагування на булінг, звернути увагу на те, чи відбувається співпраця з ВПО у цьому питанні. Результатом стануть спільні рекомендації органам влади, закладам освіти та іншим заінтересованим сторонам в аспекті впливу на цю проблему. 

В межах дослідження за цією методологією, ми аналізуємо інформацію з відкритих джерел, судові рішення, програми та політики із запобігання та реагування на випадки булінгу в межах Рівненської області (на рівні області, окремих громад, окремих закладів середньої освіти). Також важливим є індивідуальний досвід, тому ми будемо спілкуватись з співробітниками/-цями закладів освіти, батьками ВПО та проводити серед них опитування. 

Один із перших кроків дослідження – це проведення онлайн-опитування https://forms.gle/FSqxxzAixMBqqWMq9

Запрошуємо пройти опитування, тих, хто зараз проживає на Рівненщині, а саме:

  • Батьків (опікунів, піклувальників) дітей ВПО
  • Представників педагогічного колективу закладів освіти, в яких навчаються діти ВПО 
  • Представників відділів освіти громад Рівненщини 
  • Представників благодійних чи громадських організацій, які працюють з ВПО (дітьми ВПО)
  • Та інших людей, яким відомо про проблему цькування дітей ВПО 

Громадська приймальня УГСПЛ в м. Рівному проводить дослідження протидії булінгу щодо дітей ВПО на Рівненщині, в межах проєкту «Правосуддя для людей, які постраждали від російської агресії» за підтримки чеської організації «People in Need».


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Безкоштовні онлайн-консультації від психологів та психіатрів для мешканців України

Понад 80 громад та ОВА пройдуть навчання з комунікацій за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Вакансії тижня. Що є нового для громадських активістів та активісток?

Виклики у деокупованих громадах Півдня: від правових потреб до системних рішень

Підтримка громад України: на Дніпропетровщині стартує проєкт Parasol від RCERBS та CEE Bankwatch Network