На Тернопільщині ділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери

У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит у Тернопільську область для представників територіальних громад із Закарпаття та Прикарпаття.За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» керівники ...

452263042_805344761736004_6509814499626303492_n (1)
На Тернопільщині ділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери

У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит у Тернопільську область для представників територіальних громад із Закарпаття та Прикарпаття.

За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» керівники громад із Закарпатської та Івано-Франківської областей три дні на Тернопільщині вивчали позитивний досвід становлення та ефективної роботи закладів та установ, що надають соціальні, медичні та освітні послуги в умовах воєнного стану.

Делегація в рамках візиту відвідала Великогаївську, Зборівську, Озернянську та Хоростківську  територіальні громади Тернопільської області.

«Розвиток соціальної та гуманітарної сфер у пріоритеті в більшості територіальних громад України. В умовах воєнного стану важливо тримати баланс у видатках на різні напрямки та шукати додаткові джерела фінансування, оскільки є певні труднощі з наповненням місцевих бюджетів. Розвиток освіти, культури та медицини неможливий без впровадження інноваційних управлінських рішень. У тернопільських громадах є певний досвід в цій сфері та цікаві практики, які можуть бути корисними для інших українських муніципалітетів.  Обмін досвідом позитивно впливає на впровадження нових управлінських підходів та допомагає шукати альтернативні шляхи для вирішення певних проблем», – зазначила керівниця Регіонального офісу «U-LEAD З Європою» у Тернопільській області Наталія Онищук.

Сучасна медицина, молодіжний коворкінг центр та підтримка ВПО: кращі практики Великогаївської громади

В перший день візиту своїм досвідом ділилися у Великогаївській територіальній громаді. Гості із Закарпаття та Прикарпаття відвідали Центр надання адміністративних послуг, мультифункціональний молодіжний простір «PavuTyna», місцеві заклади первинної медицини, культури та будинок для ВПО.

«Наша громада була створена однією з перших у Тернопільській області. Об’єдналися, бо розуміли, що це стане поштовхом для нас усіх та дозволить ефективно розвивати сільські території. Ми приділяли багато уваги стратегічному плануванню, завдяки чому вдалося «намалювати» бачення нашої громади, зрозуміти, в яких напрямках необхідно розвивати освіту, медицину та загалом соціальну сферу. Радію, що в нас є хороша команда професіоналів, які «горять» своєю роботою та прагнуть розвивати свою громаду», – зазначив голова Великогаївської громади Олег Кохман.

Гості ознайомилися з роботою унікальної соціально-спортивної школи Фонду «Реал Мадрид». Соціально-спортивні школи Фонду Реал Мадрид – це світовий проєкт, який успішно існує в понад 78 країнах світу. Уперше в Україні школу такого формату було відкрито саме у Великогаївській громаді. Одним із пріоритетних напрямків школи є створення та підтримка соціальних благодійних проєктів. У школі працюють з соціально незахищеними дітьми: хлопчиками і дівчатками віком від 6 до 16 років з ризиком маргінального стану через важкі сімейні обставини, без засобів існування, сиротами, напівсиротами та дітьми з багатодітних сімей.

Соціальна програма школи передбачає допомогу у навчанні, вивчення іноземних мов, факультативні заняття за інтересами (танці, музика та інші види мистецтва), інтелектуальні ігри, екскурсії, пікніки та  різні гуртки.

Також під час зустрічі обговорили впровадження ветеранської політики у громаді. Зазначимо, що при сільському голові створено спеціальну посаду радник з питань ветеранської політики, завдяки чому вдається налагоджувати якісну роботу в цьому напрямку.

Побували учасники візиту в будинку для внутрішньо переміщених осіб у селі Козівка, який відремонтований за кошти місцевого бюджету та грантовій підтримці.

«Завдяки співпраці з U-LEAD у нас появляється нове бачення та перспективи розвитку. Спілкування з колегами з інших громад, обговорення певних питань та обмін досвідом є дуже важливими. Для себе по-новому відкрив Тернопільщину та її громади. Здавалося, що в цій області переважає тільки аграрний сектор, але бачимо, що в місцевих громадах розвиваються різні напрямки. Громади стараються запроваджувати різні нововведення в управлінні соціально-гуманітарною сферою, які варто запозичувати та впроваджувати в нашій територіальній громаді. Все побачене та почуте перетворюється в досвід, який згодом можна використати для розвитку громади чи старостинського округу», – наголошує голова Богданівської громади Степан Мільчевич.

Зборівська громада: міжнародна співпраця та розвинута інфраструктура для соціальної реабілітації

У Зборівській міській територіальній громаді розповіли про свій досвід міжнародної співпраці та грантових проєктів у розвитку соціальних та гуманітарних закладів.

«У нашій територіальній громаді 53 населенні пункти, що створює певні труднощі при плануванні та реалізації соціальних проєктів. Ми намагаємося тримати баланс та підтримуємо соціально-гуманітарний напрямок, не дивлячись на всі виклики, з якими доводиться боротися. Маємо деякі здобутки в цій сфері, якими охоче поділимося з колегами», – наголосив у вітальному слові голова Зборівської громади Руслан Максимів.

Він розповів, що до створення територіальної громади місто Зборів не мало жодного міжнародного партнера. Зараз же громада активно працює в цьому напрямку. Наприклад, у Зборівської громади є два міста-партнера – місто Терноград (Республіка Польща) та муніципалітет Б’єркрейм (Норвегія).

Завдяки співпраці з цими містами громаді вдалося залучати додаткові ресурси для розвитку та отримати надійних партнерів для реалізації нових проєктів у соціальній сфері.

Делегація відвідала відділення соціальної реабілітації у місцевому Центрі надання соціальних послуг. Заклад має сучасний ремонт та обладнання, що стало можливим завдяки якісній проєктній роботі команди та підтримці міжнародних партнерів. У відділенні реабілітацію проходять 20 дітей, які проживають на території громади. З ними працюють досвідченні фахівці, використовуючи сучасні методики соціальної реабілітації. Вихованці закладу виготовляють шопери, грають в інтерактивні ігри, навчаються та розвиваються.

«Мала за честь бути в складі делегації керівників громад та відвідати чотири тернопільські громади. Надихнулася побаченим у громадах. Ми відвідали дуже цікаві та дієві громади. Цінним було спілкування з нашими колегами, які ділилися здобутками своїх громад, а ми могли аналізувати це, враховуючи ситуацію в наших територіальних громадах. Наприклад, спілкуючись із керівництвом Зборівської громади ми знайшли спільні робочі інтереси, які стосувалися придбання автомобіля для мобільної медичної бригади за кошти субвенції. З нами поділилися важливою інформацією та порадами, які для нас є дуже цінними. Загалом цікаво було почути про їхній досвід з оптимізації освітньої мережі, розвитку медичних закладів та інших соціальних установ», – розповідає керуюча справами Городенківської громади Галина Дідич.

Також гості обговорили з керівництвом громади роботу закладів освіти та медицини.

Роль місцевого бізнесу та приватних ініціатив у розвитку закладів соціально-гуманітарної сфери: досвід Озернянської громади

В Озернянській сільській громаді секретар, в.о. голови громади Назар Романів обговорив з колегами роль місцевого бізнесу та приватних ініціатив у розвитку закладів соціально-гуманітарної сфери, поділившись кількома кейсами своєї громади.

Згодом гості із Закарпатської та Івано-Франківської областей відвідали укриття в одному із закладі освіти громади, яке виступає ще й в якості громадського простору.

«Ремонт підвального приміщення був розпочатий ще у 2016 році. Спершу хотіли провести ремонт спортивного залу, на що були виділені приватні кошти. Згодом було прийнято рішення капітально відремонтувати повністю все приміщення підвалу з облаштуванням системи вентиляції, каналізації, водопостачання та іншими комунікаціями. Усі локації: спортивний зал, бібліотека чи фітнес-зал оснащені сучасним інвентарем», – розповів Назар Романів.

Зазначимо, що саме на цій локації діє молодіжний простір, грант на облаштування якого місцева молодь готувала за підтримки експертів «U-LEAD з Європою». В укритті також функціонує сучасний боксерський зал, танцювальна студія та спортивна кімната.

«Приємно вражена поїздкою на Тернопільщину. Вражена досягненнями тутешніх територіальних громад. У нашій громаді будемо працювати над впровадженням певних практик побачених у тернопільських громадах, враховуючи наші реалії та можливості. Щиро вдячна організаціям за цю поїздку, за побачене та здобутий новий досвід для моєї роботи та розвитку громади», – поділилася голова Букачівської громади Олександра Вітер-Любевич.

Новий ЦНАП, сучасна інфраструктура закладів освіти та співпраця з місцевим бізнесом: практичні кейси Хоростківської громади

Фінальний день навчального візит для представників громад Прикарпаття та Закарпаття проходив у Хоростківській територіальній громаді.

Візит розпочався із зустрічі з керівництвом громади в місцевому ліцеї, де присутні змогли ознайомитися із здобутками Хоростківської міської ради та обговорити розвиток соціально-гуманітарної сфери.

За словами заступника голови громади Петра Сліпця, з моменту створення громади вдалося реалізувати чимало проєктів, які стосуються різних напрямків. Він зазначив, що ці проєкти втілювалися в різних старостинських округах, щоб люди відчули зміни на місцях, які принесла реформи децентралізації.

Начальниця відділу освіти, культури та спорту Хоростківської міської ради Ольга Мельник розповіла присутнім про роботу освітніх закладів громади. Вона зазначила, що за підтримки експертів «U-LEAD з Європою» їм вдалося створити централізовану бухгалтерію, завдяки чому вдалося структурувати та налагодити низку фінансових процесів.

Згодом делегація відвідала один із навчальних закладів громади – Хоростківський ліцей №1, який було капітально відремонтовано в рамках програми «Велике будівництво». В закладі нові ремонти, нове обладнання та сучасне укриття для безпеки учасників освітнього процесу.

Петро Сліпець наголосив, що в Хоростківській громаді чимало уваги приділяють комунікації та співпраці з бізнесом. Завдяки такій моделі роботи вдалося налагодити якісні партнерства з місцевим бізнесом, який сплачує податки, розвивається та допомагає втілювати нові проєкти в громаді.

Учасники навчального візиту змогли відвідати підприємство «Інтерформ-Захід», яке належить до групи компаній Інтерфом, що є одним із найбільших виробників пінополіуретану (поролону) в Україні.

Фінальною локацію поїздки у Хоростківську громаду та загалом усього візиту став місцевий Центр надання адміністравтиних послуг у форматі Дія-Центр. Зазначимо, що цей центр був побудованим та відкритим одним з перших на Тернопільщині.

«Дуже добре, що в «U-LEAD з Європою» розпочали організовувати такі поїздки в межах України. Міжнародні поїздки також надзвичайно важливі, але особисто для мене є дуже корисними візити в українські громади, оскільки наші практики значно легше запровадити в себе. В рамках цієї поїздки почерпнув дуже багато для себе та Колочавської громади. Кожна громада, яку ми відвідували, залишала свої позитивні враження. Якщо в одній громаді надзвичайно розвинена медицина, то в іншій сучасна освітня інфраструктура. Відтак всі громади мали чим поділитися та похвалитися», – резюмує свою участь у навчальній поїздці голова Колочавської громади Василь Худинець.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Вийшов другий сезон Rights Now! Podcast

Громади Донеччини обговорили діяльність центрів підтримки громадян

ZDOROVI представляє результати шостої хвилі опитування «БАРОМЕТР»: стан системи охорони здоров'я України

«Як підготуватися до сексу»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Відсутність документів на нерухомість — одна із критичних перепон отримання компенсації через єВідновлення