На Закарпатті відбувся форум Re:Open Zakarpattia 2021, сфокусований на темі згуртованості та розвитку мультикультурних фронтирів України

«Цілій Україні для початку треба відкрити Закарпаття, тут не тільки найкращі кава і коньяк, тут відбувається безліч несамовитих подій»  — сказала письменниця Оксана Забужко на відкритті форуму.Важко ...

Панель "Західні мультикультурні фронтири України: що вони можуть, чого потребують та чому вони важливі для згуртованості країни і її інтеграції в євроатлантичний Захід"
На Закарпатті відбувся форум Re:Open Zakarpattia 2021, сфокусований на темі згуртованості та розвитку мультикультурних фронтирів України

«Цілій Україні для початку треба відкрити Закарпаття, тут не тільки найкращі кава і коньяк, тут відбувається безліч несамовитих подій»  — сказала письменниця Оксана Забужко на відкритті форуму.

Важко не погодитися з пані Оксаною, адже край недооцінений багатьма гравцями. 

Панель "Західні мультикультурні фронтири України: що вони можуть, чого потребують та чому вони важливі для згуртованості країни і її інтеграції в євроатлантичний Захід"

Панель “Західні мультикультурні фронтири України: що вони можуть, чого потребують та чому вони важливі для згуртованості країни і її інтеграції в євроатлантичний Захід”

Мета форуму  Re:Open Zakarpattia  — це цілісна та змістовна промоція Закарпаття як унікального регіону України, при чому як в межах всієї країни, так і за її межами, зокрема в Угорщині, Польщі, Словаччині, Чехії, Румунії. Адже Закарпаття може і має стати майданчиком для об’єднання українського та центральноєвропейського простору.

Подія зібрала на дискусійних майданчиках лідерів думок різних сфер – політиків, письменників, підприємців та незалежних аналітиків з України та Європи.

Організатором стала ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» , яка ставить собі за мету концептуалізувати та адвокатувати нову стратегію України в Центральній Європі задля консолідації цього геополітичного регіону та інтеграції України до трансатлантичної спільноти.

254834392_113956851084561_8434280449950545185_n 254060390_113994737747439_8985276917540588650_n

У  центрі обговорення стояли питання розвитку та згуртованості, будування мостів порозуміння,  не обійшли увагою і нагальні питання просування децентралізації, “зеленого курсу” області та освіти у мультикультурних середовищах. Говорили і про можливості для області від міжнародних донорів. 

254486158_114291001051146_6750761335821781701_n

Серед запрошених спікерів:

  • Сюзан Кутор, заступниця директора Місії USAID в Україні 
  • Віола фон Крамон, депутатка Європейського парламенту 
  • Олена Богдан, голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті 
  • Лілія Гриневич, міністерка освіти та науки України 2016-2019  
  • Павло Клімкін, міністр закордонних справ України 2014-2019 
  • Оксана Забужко, письменниця 
  • Ганна Гопко, голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС»
  • Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
  • Ткачук Анатолій, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства. 

253775610_113956867751226_5960919057960716756_n

Особливості цьогорічного форуму

Під час форуму Re:Open Zakarpattia 2021 виступив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який розповів про стратегію зовнішньої політики України в Центральній Європі.

За словами глави МЗС, сталий розвиток може забезпечити в тому числі нова стратегія Карпатського регіону, яку Україна пропонує європейським партнерам розробити та започаткувати.

“Зміцнення зв’язків із Центральною Європою, посилення співпраці з сусідніми державами-членами ЄС та НАТО сприяє зміцненню безпеки, процвітанню та розвитку України”, – зазначив Дмитро Кулеба.

Він наголосив, що Закарпатський регіон природно вписується в політичний, економічний та культурний ландшафт Центральної Європи, яка завжди вирізнялася своїм розмаїттям: “Закарпаття – це різноманітний, багатонаціональний український регіон. Його розмаїття робить Україну сильнішою”.

Дмитро Кулеба

Також на форумі були присутні посли кількох іноземних держав:

  • Радек Матула, Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні
  • Іштван Ійдярто, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні
  • Марек Шафін, Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні
  • Йеннес де Мол, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні

Вони розповідали про перспективи розвитку двосторонніх відносин між своїми країнами, ЄС та Україною, не забуваючи також і про Закарпаття. 

IMG_0695

Особливий акцент другого дня — надихаючі історії із Закарпаття, про які має знати Україна та весь світ. Це історії локальних бізнесів, культурних  ініціатив, які переконують, що розвиток Закарпаття це не міт. Згадати хоча б Петра та Інни Пригар з “Селиської сироварні”, адже їх сири та slow-food ресторан Гелета мають всеукраїнське визнання та стали справжньою візитівкою регіону.

Петро та Інна Пригари

Петро та Інна Пригари

Особливо теплою була панель “Закарпаття як новий дім” про людей, які народилися поза межами регіону, переїхали сюди на постійне місце проживання в зараз почувають себе тут як вдома. Це розмова про ті можливості, які може давати край будь-кому та культурні особливості, які дозволили кожному з учасників відчути себе тут своїми. 

“Мультикультурність – це перевага Закарпаття, його туристична родзинка. Мені подобається, що тут так багато всього намішано, і що попри різні зовнішні впливи, тут зберігається гармонія”  — каже Катерина Ірха,  доцентка кафедри політології та міжнародних відносин Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, яка переїхала до Ужгорода з Луганська. 

Панель "Закарпаття як новий дім"

В рамках форуму було презентовано кілька досліджень про Закарпаття. Зокрема згідно з дослідженнями Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, основні питання, які зараз тривожать закарпатців, переважно, економічного характеру, як от безробіття, закриття підприємств (58,8%).Серед проблем, які найбільше тривожать населення також є високий рівень злочинності (44%), корупція в місцевих органах влади (41,2%), бідність та падіння рівня життя (38%)” — аналітик фонду  Андрій Сухарина переконує, що “реальні проблеми, які турбують мешканців Закарпаття відрізняються від порядку денного у Києві щодо регіону, адже у столиці говорять переважно про місцевий сепаратизм, який, будучи ту, важко знайти”.  

Представники свідомого відомого бізнесу області, які підтримали форум цьогоріч мали можливість відвідати бізнес-сніданок з Павлом Шереметою, міністром економіки і торгівлі України в 2014 року. У неформальній атмосфері, за чашкою кави учасники мали можливість обговорити перспективи економічного розвитку регіону та свій внесок у цей процес. 

IMG_0800

Два дні форуму були неймовірно насичені  — кожного спікера можна розібрати на цитати. Тому, щоб не опустити щось важливе можете переглянути збережені трансляції за лінками на ютюбі. 

Україномовно ютуб-трансляція — (День 1 та День 2) та англомовна ютуб-трансляція (DAY 1 та DAY 2). 

Мета ініціативи Re:Open Zakarpattia не обмежується виключно 2-денним форумом, хай і вже щорічним, а передбачає тривалий та багаторівневий дискурс, цілу серію різних заходів. Тож підписуйтеся на сторінки і слідкуйте за новинами.

Закарпаттю є чим вас здивувати)

ФБ-сторінка проєкту тутФБ-сторінка організаторів тут.  

Фото: Сергій Мазур, Hari Krisshnan, Сергій Денисенко

Команда форуму

“Re:Open Zakarpattia 2021” реалізується ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що дає можливість втілити задумане на основі принципів відкритості, об’єктивності та незалежності.


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

Анонс: Школа врегулювання конфліктів та миротворчості у територіальних громадах

Як зберегти традиційну культуру та нашу ідентичність, міркували на триденному заході у Богуславі

До 40 протезів на місяць: як у Полтаві протезують та реабілітують людей після поранень

До своєї природи: у Києві відкрилась виставка з любов’ю до української спадщини

10 років БФ «Твоя опора»: зібрано й надано допомогу на 710 млн грн

Ресурсні центри неурядового сектору Півдня України обмінялись досвідом та обговорили нові ініціативи