Національний рейтинг благодійників: лідери, цифри, коментарі експертів

Відзнаки лідерів і учасників Другого національного рейтингу благодійників отримали 57 благодійних фондів та організацій, які впродовж жовтня 2015 року представили свої офіційні фінансові звіти за ...

IMG_3215_sm
Національний рейтинг благодійників: лідери, цифри, коментарі експертів

Відзнаки лідерів і учасників Другого національного рейтингу благодійників отримали 57 благодійних фондів та організацій, які впродовж жовтня 2015 року представили свої офіційні фінансові звіти за 2013 і 2014 роки. 

РЕЙТИНГ У ЦИФРАХ

57 благодійних фондів та організацій подали заявки відповідно до вимог Рейтингу і стали учасниками. Із них:

20 — у категорії «обсяги витрат на благодійність до 1 млн грн»;
29 — у категорії «обсяги витрат на благодійність від 1 млн грн до 10 млн грн»;
8 — у категорії «обсяги витрат на благодійність понад 10 млн грн».

Учасники Рейтингу:

240 841 370 грн – витратили на благодійність за 2013-2014 роки.

На 317% збільшили обсяги витрат на благодійну діяльність 2014 р. порівняно з 2013 роком.

34 636 волонтерів залучили до своїх програм.

25 026 особам надали адресну допомогу.

ЛІДЕРИ У НОМІНАЦІЯХ

Категорія: Благодійні фонди та організації з обсягом витрат на благодійну діяльність до 1 млн грн на рік

Номінація «Витрати на благодійну діяльність за 2014 рік» – МБО “Фонд громади Вознесенська” (764 804 грн)

Номінація «Динаміка зростання витрат на благодійність у 2013/2014 роках» – Благодійний фонд “Промінець надії” (664%)

Номінація «Кількість залучених волонтерів у 2014 році» – Благодійний фонд “Фонд громад “Рідня” (396 осіб)

Номінація «Кількість одержувачів адресної благодійної допомоги у 2014 році» – Благодійний фонд “Патріот Запоріжжя” (116 осіб)

Номінація «Витрати у сфері соціального захисту та соціальної допомоги» – Благодійний фонд “Твоя Опора” (392 800 грн)

Номінація «Витрати у сфері охорони здоров’я» – МБО “Фонд громади Вознесенська” (540 120 грн)

Номінація «Витрати у сфері науки та освіти» – Благодійна організація “Благодійний фонд “Можемо разом” (213 194 грн)

Номінація «Витрати у сфері мистецтва та культури» – Благодійний фонд “Патріот Запоріжжя” (76 809 грн)

Номінація «Витрати у сфері довкілля, енергозбереження, захисту тварин» – Благодійний фонд «Фонд громад «Рідня» (7 000 грн)

Номінація «Витрати у сфері спорту і фізичної культури» – Благодійна організація “Благодійний фонд “Можемо разом” (59 105 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги армії» – Благодійна організація “Громадський Фонд “Суми” (156 371 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги внутрішньо переміщеним особам» – Благодійна організація “Міжнародний благодійний фонд “Кожен може” (239 546 грн)

 

Категорія: Благодійні фонди та організації з обсягом витрат на благодійну діяльність від 1 до 10 млн грн на рік

 

Номінація «Витрати на благодійну діяльність за 2014 рік» – Хмельницький благодійний фонд “ХЕСЕД БЕШТ” (9 935 240 грн)

Номінація «Динаміка зростання витрат на благодійність у 2013/2014 роках» – Міжнародний благодійний фонд “Таблеточки” (8 457%)

Номінація «Кількість залучених волонтерів у 2014 році» – Миколаївський місцевий благодійний фонд “Центр соціальних програм” (28 437 осіб)

Номінація «Кількість одержувачів адресної благодійної допомоги у 2014 році» – Благодійний Фонд «Помагаєм» (4335 осіб)

Номінація «Витрати у сфері соціального захисту та соціальної допомоги» – Хмельницький благодійний фонд “ХЕСЕД БЕШТ» (9 935 000 грн)

Номінація «Витрати у сфері охорони здоров’я» – Всеукраїнський благодійний фонд “Запорука” (5 281 789 грн)

Номінація «Витрати у сфері науки та освіти» – Міжнародний благодійний фонд імені Ярослава Мудрого (4 650 582 грн)

Номінація «Витрати у сфері мистецтва та культури» – Миколаївський місцевий благодійний фонд “Центр соціальних програм” (210 594 грн)

Номінація «Витрати у сфері довкілля, енергозбереження, захисту тварин» – Благодійна організація “Благодійний Фонд “Щаслива лапа” (1 397 731 грн)

Номінація «Витрати у сфері спорту та фізичної культури» – Благодійна організація “Фонд братів Кличків” (3 225 518 грн)

Номінація «Витрати у сфері зниження конфліктності в суспільстві» – Міжнародний благодійний фонд “Український жіночий фонд” (544 265 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги армії» -Благодійний фонд “Підтримай армію України” (9 354 061 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги внутрішньо переміщеним особам» – Благодійний Фонд «Помагаєм» (773 994 грн)

 

Категорія: Благодійні фонди та організації з обсягом витрат на благодійну діяльність понад 10 млн грн на рік

 

Номінація «Витрати на благодійну діяльність за 2014 рік» – Міжнародний благодійний фонд “Українська біржа благодійності” (22 071 913 грн)

Номінація «Динаміка зростання витрат на благодійність у 2013/2014 роках» – Міжнародний благодійний фонд “Україно! Я за тебе” (676%)

Номінація «Кількість залучених волонтерів у 2014 році» – Благодійна організація “Благодійний фонд “Зміцнення громад” (2 700 осіб)

Номінація «Кількість одержувачів адресної благодійної допомоги у 2014 році» – Міжнародний благодійний фонд “Добробут громад” (7 216 осіб)

Номінація «Витрати у сфері соціального захисту та соціальної допомоги» – Всеукраїнський благодійний фонд “Соціальне партнерство” (11 980 000 грн)

Номінація «Витрати у сфері охорони здоров’я» Міжнародний благодійний фонд “Українська біржа благодійності” (21 400 000 грн)

Номінація «Витрати у сфері науки та освіти» Благодійна організація “Благодійний фонд “Зміцнення громад” (4 285 900 грн)

Номінація «Витрати у сфері мистецтва та культури» Благодійна організація “Благодійний фонд “Зміцнення громад” (2 574 830 грн)

Номінація «Витрати у сфері довкілля, енергозбереження, захисту тварин» – Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа» (7 714 788 грн)

Номінація «Витрати у сфері спорту та фізичної культури» Міжнародний благодійний фонд “Українська біржа благодійності” (150 000 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги армії» – Міжнародний благодійний фонд “Україно! Я за тебе” (8 697 339 грн)

Номінація «Витрати у сфері допомоги внутрішньо переміщеним особам» – Міжнародний благодійний фонд “Карітас України” (11 041 048 грн)

Номінація «Витрати у сфері розвитку громад» – Міжнародний благодійний фонд “Добробут громад” (19 522 794 грн)

 

ЧОМУ ТАК МАЛО БЛАГОДІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У РЕЙТИНГУ?

Здавалося б, довіра – найкоштовніший капітал у сфері благодійності. Благодійні фонди, які збирають пожертви публічно, з великої кількості людей і компаній, розуміють, що прозорість роботи – це інвестиція в наповнення бюджетів фондів. Благодійник хоче бачити підтвердження того, що його кошти витрачені на задекларовані цілі. Для цього потрібна прозора і вчасна звітність.

Водночас фонди, які не залежать від публічного збору пожертв, часто не докладають зусиль до прозорості. Це стимулює використання благодійності з політичними і бізнес-цілями, дискредитує весь сектор благодійності.

З іншого боку, Національний рейтинг благодійників виявив проблему протистояння сектору благодійності і держави. Низка організацій анонімно засвідчила: вони не брали участі в Рейтингу, щоб зайвий раз не привертати уваги фіскальних органів і політичних сил. Це може спричинити позапланові податкові перевірки і використання теми благодійності в політичній боротьбі, що не завжди позитивно впливає на роботу фонду.

ОРГАНІЗАТОРИ І ПАРТНЕРИ РЕЙТИНГУ: ВІДВЕРТО

«Багато людей запитують нас, навіщо ви проводите рейтинг? Адже голі цифри не є свідченням ефективності витрачених коштів. У цьому є частка правди, але… якщо благодійний фонд готовий публічно звітувати суспільству про свої витрати на благодійність, то саме цим він засвідчує свою готовність до втілення двох найголовніших міжнародних стандартів благодійності: прозорості та підзвітності. Саме прозорість і підзвітність формують суспільну довіру до благодійності. І саме цього потребує українське суспільство. Звітування про публічно зібрані кошти автоматично змушує співробітників фондів відповідальніше ставитися до їх ефективного використання.

У перший рік до рейтингу долучилося 37 благодійних фондів, у цьому році вже 57. Так, це ще крапля серед 14 тисяч офіційно зареєстрованих благодійних фондів та організацій. Проте новітня історія України вже засвідчила — приклад кількох може запалити тисячі та мільйони. Ми віримо, що саме таким чином, крок за кроком, ми просуваємося до втілення нашої місії — сприяння розвитку прозорої, підзвітної та ефективної благодійності в Україні», – Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників.

 
залуський«Проведення цього рейтингу порушує питання довіри громадськості до благодійних організацій, а також до благодійності як явища. Цього року значним прогресом є готовність ще більшої кількості доброчинних організацій до відкритого діалогу з суспільством. Наступного року ми сподіваємося на більш активну участь у рейтингу наших благодійників. Зі свого боку, ми, юристи, готові й надалі надавати підтримку цьому проекту та діяльності Українського форуму благодійників загалом», – Юрій Залуський, радник юридичної компанії Baker&McKenzie, член Наглядової ради Національного рейтингу благодійників 2015.

 

«Коли ми проводили Рейтинг, виникало два основні запитання: 1) чому мало благодійників беруть участь у такому іміджевому конкурсі, 2) чому офіційні дані звітів відрізняються від фактичних результатів благодійності? В процесі комунікації з благодійниками ми виявили основний меседж: держава не зацікавлена в розвитку сектору благодійності, а ініціативи щодо покращення ситуації помирають у комітетах Верховної Ради.

 
«Нас запросили взяти участь у проведенні перевірки результатів Національного рейтингу благодійників України 2015 за номінаціями «суми, витрачені на благодійність протягом 2014 року» і «суми, витрачені на благодійність протягом 2014 року в порівнянні з 2013 роком». У ході виконання погоджених з Організатором рейтингу процедур (згідно з МССП 4400) ми порівнювали інформацію з документів, наданих учасниками, із результатами рейтингу.

На мою думку, між прозорістю та ефективністю сектору благодійності є прямий зв’язок. Чим більш відкритими є благодійні фонди, тим більше довіри до їх діяльності з боку суспільства», – Наталя Теленкова, менеджер КСВ компанії ЕY в Україні.

«Наша компанія активно пропагує соціальну відповідальність бізнесу, однак більшість компаній – наших клієнтів та партнерів – зазначають, що благодійністю офіційно займатися важко. Багато мороки з документами і мізерні пільги в оподаткуванні. До того ж, у разі адресної допомоги виникають податкові зобов’язання.

Мені як власнику бізнесу, не зрозуміло, чому я, організувавши бізнес, отримавши прибуток та сплативши податок, беру у вигляді дивідендів частину прибутку (знов сплачую податок), купую ліки для знедоленої сім’ї (вартість яких включає в себе ПДВ, яке по суті теж я сплачую), та після всього ще й маю сплатити податок на прибуток від моєї благодійності. Це здирництво. Де в цій схемі допомога держави?» – Роман Ільченко, управляючий партнер групи компаній NIAR.

Організатор Рейтингу

Партнери Рейтингу

 

Національний рейтинг благодійників проводиться за підтримки програми МATRA Посольства Королівства Нідерланди.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я