«Нова – стара» податкова звітність

В народі говорять: «Літо дає коріння, а осінь - насіння». Літо ми пропрацювали, восени зібрали урожай, тож пора починати підводити річні підсумки і готуватись до річної звітності.Виключень для ...

папери документи бухгалтерія
«Нова – стара» податкова звітність

В народі говорять: «Літо дає коріння, а осінь – насіння». Літо ми пропрацювали, восени зібрали урожай, тож пора починати підводити річні підсумки і готуватись до річної звітності.

Виключень для неприбуткових організацій українське законодавство не має. Тому,  у відповідності до пп.46.2ПКУ – організації, які мають код неприбутковості, подають за результатами року – звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації  та річну фінансову звітність.

Про фінансову звітність поговоримо наступного разу, а сьогодні спробуємо проаналізувати звіт про доходи та витрати.

«Літнє коріння» законодавства проросло оновленою звітністю для НПО, а саме 20 червня 2017 року набула чинності нова редакція форми «Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», затверджена наказом МФУ від 28.04.2017 р. № 469.

Державна фіскальна служба видала лист- роз’яснення щодо правил заповнення оновленої податкової звітності.

На думку ДФС, «Загальна сума отриманої неприбутковою організацією безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, милосердя, тощо відображається у рядку 1.6 Звіту та дорівнює сумі рядків 1.6.1, 1.6.2 ГД (до рядка переноситься сумарне значення рядка «Усього6» графи 9 розділу 2 додатка ГД Звіту) та 1.6.3. Сума використаної неприбутковою організацією безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, милосердя тощо відображається у рядку 2.4 Звіту та дорівнює сумі рядків 2.4.1, 2.4.2 ГД (до рядка переноситься сумарне значення рядка «Усього8» графи 8 розділу 3 додатка ГД Звіту) та 2.4.3 Звіту.»

Рядок 1.6.1. має чітку назву «благодійна допомога», тому на думку ДФС, організації повинні включити всі свої надходження у вигляді благодійної допомоги, безповоротної допомоги, добровільних пожертвувань та милосердя.  В рядок 1.6.2. включається тільки гуманітарна допомога.

Але багато неприбуткових організацій отримують кошти цільової фінансової допомоги, яка може бути повернута надавачу, у разі невикористання її  в повному розмірі на цілі проекту, чи, наприклад, вимоги про повернення надавача, в разі  неякісного виконання проекту.  Дані кошти не можуть бути власністю неприбуткової організації до моменту завершення проекту і затвердження результатів проекту донором. Як бути таким організаціям?

Відповіді на дане питання контролюючий орган не надає. Тому, на мою думку, якщо відсутні чіткі критерії та визначення в нормативних документах щодо таких термінів, наприклад, як цільова фінансова допомога, дані надходження потрібно вказувати у рядку 1.11. – «інші надходження».

Тепер, відповідно до того, за яким методом все ж таки складати дану звітність. Це питання постає практично у всіх організацій перед поданням даної звітності до контролюючих органів.

Раніше ДФС надавала рекомендації щодо правил складання попередньо затвердженої форми звітування.

На думку ДФС, «Дані, наведені у Звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати вимогам щодо складання податкової звітності».

Давайте поглянемо, які ж вимоги встановлює українське  законодавство.

У відповідності до пп.44.1. ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Правила ведення бухгалтерського обліку регламентуються в Україні Положеннями( стандартами) бухгалтерського обліку.

У відповідності до пп.44.2. ПКУ – для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Отже, правил для неприбуткових організацій, не платників податку на прибуток спеціальних не має, але і виключень для неприбуткових організацій в законодавстві України теж немає.

Станом на сьогодні, правила визнання доходів та витрат закріплено у П(С)БО 15 «Дохід У відповідності до п.17. П(С)БО 15 «Дохід», отримане  цільове  фінансування  (у  тому  числі  кошти, вивільнені  від оподаткування у зв’язку з наданням пільг з податку
на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів,
в яких були зазнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового
фінансування.

Таким чином, за правилами обліку доходів та витрат,  отримана цільова фінансова допомога не може включатися до складу доходів у сумі, що перевищує фактично понесені витрати. Отже, в даному випадку сума доходів, яка буде вказаною у  рядках, 1.16.1 та  1.11 буде дорівнювати витратам с вказаним у рядках 2.3.,2.4., 2.6. Те ж саме буде відображено у фінансовій звітності неприбуткової організації.

Відразу всі практикуючі бухгалтери задають питання: «А як бути з закупленими основними засобами, у попередніх періодах?» Суми даних витрат зазвичай в обліку рахуються на бухгалтерських рахунках «Доходи майбутніх періодів». Іноді суми амортизаційних нарахувань, що відносяться до витрат поточного періоду є суттєвими. І як вірно сформувати звітність, якщо за витрати, що були понесені для закупівлі основних засобів, Організація вже відзвітувалась у попередніх періодах, коли звітність формувалась до контролюючого органу за касовим методом, гроші прийшли, гроші витратили. Включати до витрат суми амортизаційних відрахувань, знову??? Якщо ні, то дані фінансової звітності будуть не співпадати з даними податкової звітності. Так вірно?

Незрозумілим залишається думка ДФС відносно того, чи при наданні консультації контролюючий орган вважав, що сума отриманих коштів – це сума фактично витрачених коштів, відповідно до правил бухгалтерського обліку встановлених у П(С)БО 15. Чи надходження цільового фінансування (благодійної допомоги, безповоротної фінансової допомоги), ДФС вважає доходами у відповідності до П(С)БО 15? Якщо ні, то тоді звітність має складатись у відповідності до касового методу з використанням даних бухгалтерського обліку по  банківським операціям, як було раніше і питання з сумами витрат у вигляді амортизаційних витрат буде вирішеним. На жаль, за два роки, відповіді на це питання не було надано.

Багато питань все ще залишається незрозумілими, на які потрібно мати чіткі відповіді, інакше кожна організація ризикує  допустити помилку при складанні даної звітності. І це не залежить від компетентності бухгалтера, це лише відсутність чітких правил та визначень в існуючому законодавстві.

*Примітка, визначення, що надають фінансово – економічні словники

Дохід у матеріальній формі — гроші, інші валютні цінності, грошовий еквівалент вартості майна, що має фізичні виміри та властивості, одержані суб’єктом оподаткування у власність.

 

Підготувала  Лариса Шкурка, Керуючий партнер Аудиторсько-консалтингової групи «Compass»


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Ресурсні центри неурядового сектору Півдня України обмінялись досвідом та обговорили нові ініціативи

Власники пошкодженого чи зруйнованого житла можуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків

Після великої води: як відновлюється життя у Корабельному районі Херсона

USAID спорудив навчальний простір у Богданівці на Київщині, де російські війська зруйнували школу

Актуальні літні події для громадських активістів та активісток

Триває робота з розроблення Стратегії розвитку Дмитрівської сільської територіальної громади