Нові технології проти зміни клімату: 5 актуальних прикладів

Навіть якщо світ дотримається зобов'язань Паризької угоди, температура в Арктиці продовжить рости на 3-5°C до 2050 року - підсумовує  Звіт ООН з питань навколишнього середовища. Танення льодовиків ...

blurred-background-bright-close-up-2085832 – копія
Нові технології проти зміни клімату: 5 актуальних прикладів

Навіть якщо світ дотримається зобов’язань Паризької угоди, температура в Арктиці продовжить рости на 3-5°C до 2050 року – підсумовує  Звіт ООН з питань навколишнього середовища. Танення льодовиків призведе до підвищення рівня моря та загрожуватиме чотирьом мільйонам людей і близько 70% нинішньої арктичної інфраструктури. У звіті наголошується на необхідності рішучих заходів щодо скорочення викидів.

Міста, органи місцевої влади та приватний сектор повинні працювати разом, щоб використовувати нові технології для пом’якшення наслідків зміни клімату.

Біґ-дата, штучний інтелект (AI), блокчейн, змішана реальність і 3D-друк уже використовуються для розробки рішень, які допоможуть пом’якшити наслідки глобального потепління.

 

1. Біґ-дата

Біґ-дата (великі дані)  збір великої кількості даних та їх обробку для отримання корисної та глибокої інформації. Менеджери регулярно використовують великі дані у процесі прийняття рішень.

Біґ-дата може допомогти містам розробити більш результативні плани дій щодо боротьби зі зміною клімату. Наприклад, компанія Google почала оцінювати викиди парникових газів для окремих міст як частину амбітного плану використання своїх даних для допомоги місцевим лідерам, зацікавленим у питаннях екології.

«Першим кроком до прийняття кліматичних заходів є аналіз викидів», – говорить Салем Ван Гроноу, менеджер програми Google Earth. На сьогодні Піттсбург, Буенос-Айрес і Маунтін-В’ю, штат Каліфорнія, вже отримують користь від оцінок і досліджень, отриманих за допомогою цієї програми.

 

2. Штучний інтелект

Штучний інтелект (Artificial Intelligence) відноситься до комп’ютерних систем, які «можуть відчувати своє оточення, думати, навчатись і діяти відповідно до їхніх запрограмованих цілей»,  йдеться у доповіді Всесвітнього економічного форуму «Використання штучного інтелекту для Землі».

В масштабі міст штучний інтелект може підвищити загальну енергоефективність шляхом включення даних з інтелектуальних лічильників та інших пристроїв для прогнозування потреб міста в енергії. Це допоможе постачальникам комунальних послуг міста оптимізувати виробництво енергії, ефективно зменшуючи їхній вплив на клімат.

Крім того, постачальники технологій активно розробляють інструменти моделювання на основі штучного інтелекту. Зокрема, IBM розробила програму, яка допомагає містам передбачати хвилі тепла. Програма моделює клімат у міському масштабі та досліджує різні стратегії, щоб перевірити, які з них найкраще сприятимуть зменшенню теплових хвиль. Наприклад, якщо місто хоче посадити нові дерева, моделі, створені з допомогою машинного навчання, можуть визначити найкращі місця для посадки, щоб створити оптимальне покриття дерева і зменшити тепло від тротуару.

 

3. Блокчейн

Блокчейн  технологія, яку вже активно використовують міські уряди. Зокрема її використовують для зростання ефективності та підвищення безпеки даних.

Відповідно до Паризької угоди 2015 року, 196 країн заявили про добровільні зобов’язання у боротьбі зі зміною клімату. На папері це видається обнадійливим, однак у нещодавній доповіді PricewaterhouseCoopers стверджує, що жодна країна не робить достатньо для боротьби зі зміною клімату.

У цій ситуації блокчейн може полегшити урядам відстежувати їхні викиди. Це публічна, прозора система, що сприяє міжнародному співробітництву, оскільки країни можуть дослідити, які дії у боротьбі зі зміною клімату приймають інші.

Це також може бути доповнено програмою винагороди найактивніших місцевих організацій у зменшенні зміни клімату. Зокрема, така система працює в рамках Blockchain for Climate Foundation, де в якості проектних параметрів використано частину Паризької угоди.

 

 

4. 3D-друк

3D-друк є альтернативним засобом виробництва, що значно знижує викиди вуглецю і надає інноваційні рішення для світу перед загрозою стихійних лих. Це досягається насамперед за рахунок скорочення відходів сировини. Деякі більш досконалі пристрої для 3D-друку використовують вторинні матеріали та деякі з відходів. Ця концепція могла б забезпечити міста новим способом утилізувати сміття, заробляючи на ньому.

Міста в Нідерландах взяли на себе провідну роль у експериментах з елементами інфраструктури, створеної з допомогою 3D-друку. До прикладу, 12-метровий сталевий пішохідний міст, який вже цьогоріч буде встановлений через канал в Амстердамі, був побудований з використанням 3D-друку. У 2017 році восьмиметровий бетонний пішохідний міст був надрукований з допомогою 3D-друку та встановлений у голландській провінції Брабант. Тим часом, 3D-друковані будинки та офіси виявилися успішними у Китаї та Дубаї. В усіх цих випадках використання будівельних відходів було мінімізовано за допомогою 3D-друку.

 

 

5. Змішана реальність

Віртуальна реальність є потужним і привабливим інструментом для висвітлення наслідків зміни клімату, що може допомоги містам визначити пріоритетні спільноти для кліматичної адаптації.

Так, каліфорнійське місто Санта-Крус, відоме як лідер у галузі планування змін прибережних територій, використовує технологію віртуальної реальності у своїх публічних проектах. Вона працює з Центром синьої економіки (Center for the Blue Economy) та її 3D-проектом Sea Level Rise Explorer.

Перший етап проекту дозволяє користувачеві візуалізувати наслідки зміни клімату, включаючи підвищення рівня моря на рівні 2,4 фути (трохи менше, ніж один метр), а також масштабну бурю. Наступний етап проекту передбачатиме 3D-моделі запропонованих заходів з адаптації. У Санта-Крус використовували цю технологію, щоб підвищити обізнаність спільноти міста щодо небезпечних наслідків зміни клімату.

 

 

Співпраця державного та приватного секторів є обов’язковою

Успішне застосування цих нових технологій вимагає потужної співпраці між державним сектором, зокрема осіб, які приймають рішення щодо розвитку міста, та приватного сектора, який забезпечує ключові рушії інновацій.

 

Переклала Марта Пересада для Громадського Простору

Джерело


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я