Новий Суспільний Договір – нова етика та правила гри
Сьогодні все частіше піднімається питання про цивілізаційний шлях України, наше майбутнє. Чи зможемо ми впоратися з кризою державності й все ж таки реалізуватися як незалежна, суверенна, успішна ...
Додано:
Леся Рибаченко
Сьогодні все частіше піднімається питання про цивілізаційний шлях України, наше майбутнє. Чи зможемо ми впоратися з кризою державності й все ж таки реалізуватися як незалежна, суверенна, успішна держава у мирний спосіб шляхом інтенсивного саморозвитку та самовдосконалення.
Відповіддю на це питання експерти вбачають у Новому Суспільному Договорі. Вони переконані, що старий негласний суспільний договір себе вичерпав. Більше того, він оформився у збоченому вигляді олігархічного консенсусу. І нинішня редакція української Конституції як формальний документ, що закріплює цей договір, абсолютно не відповідає сьогоднішнім викликам та потребам суспільства.
Саме тому з ініціативи громадянського суспільства була створена Експертна Платформа, яка взялась розробити концепцію Нового Суспільного Договору.
Інститут демократії та розвитку «PolitA» спільно з «Foundation for future» вчетверте ініціювали публічне обговорення теми Нового Суспільного Договору за участю членів Експертної Платформи та інших експертів.
В обговоренні взяли участь громадські діячі, правники, науковці, представники ЗМІ, студенти. Серед запрошених експертів були: відомий український філософ Сергій Дацюк, дипломат Маркіян Лубківський, політтехнолог Сергій Гайдай, екс-заступник голови НАЗК Руслан Радецький, політичний оглядач Костянтин Матвієнко, шеф-редактор аналітичного порталу «Хвиля» Юрій Романенко та голова Платформи соціально-гуманітарних ініціатив та інновацій «Єдиний Координаційний Центр» Олег Саакян. Модератором зустрічі виступила Президент Інституту демократії та розвитку «PolitA» Катерина Одарченко.
Юрій Романенко зазначає, що сьогодні наше держава знаходиться на межі розпаду і лише нові правила гри зможуть врятувати її від цього. Саме Новий Суспільний Договір може стати тим кодексом нових правил, які дозволять кристалізувати наше суспільство і вивести Україну на новий рівень розвитку.
Підтримує його і Олег Саакян. Він впевнений, що нам потрібен Новий Суспільний Договір, який зможе забезпечити нову етику всередині суспільства у рамках єдиної суверенної держави, враховуючу тимчасово окуповані східні території та анексований Крим.
Як показує практика, останні 5 років влада втрачає реальний шанс на втілення реформ. В цьому переконаний Сергій Гайдай. Саме тому він вважає, ми маємо згуртуватися у найближчий рік, до Президентських виборів, і почати процес реорганізації держави.
При цьому, в інформаційному просторі активно нав’язується думка, що Новий Суспільний Договір є замахом на стару Конституцію. З такою позицією абсолютно незгодний Костянтин Матвієнко. Він переконаний, що мода на відповідальне громадянство вже дійшла до України. Відповідно, Суспільний Договір є тим механізмом, який дозволить побудувати таке громадянство в Україні. Але для цього спільнота має активно долучатись до процесу обговорення цього питання, зокрема і через соціальні мережі.
«Для цього нам потрібна експертна група, яка буде активно займатися цим питанням, а потім за рахунок інформаційних та інших ресурсів коректно донести цю ідею до широкої громадськості, заручитися її підтримкою і реалізувати її», – зазначають експерти.
На яких же принципах має базуватись цей Новий Суспільний Договір? Філософ Сергій Дацюк переконаний, що це – принцип самореалізації, принцип співволодіння та співуправління, принцип недомінації, принцип заміни олігархічної держави на державу-сервісну корпорацію, принцип множинності, недомінації, особисту автономію кожного громадянина і загальну взаємодопомогу, принцип делегування своїх прав і повноважень від громад до вищих щаблів влади.
Але чи мають бажання політичні еліти та чи готові державні інституції, щоб реалізувати такі ідеї Нового Суспільного Договору.
Виходячи зі свого багаторічного досвіду, дипломат Маркіян Лубківський впевнено стверджує: «Державний апарат надзвичайно дисциплінований і якщо від найвищого керівництва держави правильно стоятиме завдання, то проблем не буде. Головне, щоб політики, зокрема і майбутні кандидати в Президенти, прислухались до експертного середовища і змогли запропонувати громадянам той Суспільний Договір, який врахує інтереси кожного. А потім дотримались своєї обіцянки і реалізували на практиці цю ідею. І тільки так будь-який політик, який прийде до влади, зможе стати успішним».
Також він переконаний, що Договір дозволить Україні перейти від суб’єктивного до об’єктивного діалогу на міжнародному рівні і стати рівноправним гравцем у геополітичному просторі.
Ще одним болючим питанням українців є тема тотальної корупції в державі. Як переконаний Руслан Радецький: «Новий Суспільний Договір може стати тією пігулкою, яка врятує Україну від цієї проблеми. Але для цього має бути прописаний механізм, коли всі учасники договору будуть знаходитись в рівних умовах, будуть нести однакову відповідальність і весь час контролювати один одного».
Опираючись на світовий досвід подібних процесів, експерти пропонують такий алгоритм розроблення та втілення Нового Суспільного Договору:
- Попереднє експертне обговорення по спеціалізованим групам і формування базового «скелету» Нового Суспільного Договору
- Винесення концепту на загальнодоступну онлайн-платформу для широкого публічного обговорення
- Публічне обговорення основ та внесення пропозицій
- Корекція концепту відповідно до запитів і потреб громадськості
- Прийняття остаточного варіанту Суспільного Договору
- Створення Конституанти – тимчасового, спеціально утвореного органу для розробки й ухвалення Конституції держави
- Підготовка та написання членами Конституанти тексту абсолютно Нової Конституції на основі вже Нового Суспільного Договору
- Винесення тексту Конституції на Всеукраїнський Референдум
- Прийняття рішення народом України
Наразі процес знаходиться на початковому етапі формування робочих груп та розроблення «скелету» Договору.
Вже створені такі робочі групи: інформаційна, концептуальна, міжнародна, група судоустрою, група прав і свобод, група організації влади та група освіти й культури, група виборчої системи та референдума, група територіального устрою та місцевого самоврядування.
Вcі бажаючі можуть долучитися до експертної платформи, яка працює над концептом Нового Суспільного Договору, а також шляхами його законної імплементації.
Катерина Одарченко зазначила, що подальші дискусії будуть проходити спеціалізовано по кожній групі, щоб більш детально обговорити практичні аспекти реалізації Договору.
З ходом обговорення і повним змістом виступів можна ознайомитися в Інтернеті: https://is.gd/mPq36J
Для додаткової інформації звертайтеся:
Контакти:
Тел. +380 66 47 85 529
Електронна пошта: [email protected].