Освітній проект «Медвин. Повстання»: пам’ять — це зброя

У січні збігає рік від початку створення освітнього проекту «Медвин. Повстання», присвяченого популяризації локальної історії, а саме антибільшовицького повстання, що відбулося у Медвині ...

Медвин. Повстання
Освітній проект «Медвин. Повстання»: пам’ять — це зброя

У січні збігає рік від початку створення освітнього проекту «Медвин. Повстання», присвяченого популяризації локальної історії, а саме антибільшовицького повстання, що відбулося у Медвині Богуславського району на півдні Київщини 100 років тому.

 Medvyn_YouTube

Маючи проукраїнські погляди і підтримуючи УНР, селяни вирішили будь-що боронитися від більшовицької окупації, аж поки на допомогу не прийде армія на чолі з Симоном Петлюри. У квітні 1919 року повстанці вигнали «червоних» зі свого села та райцентру Богуслава — відтоді починається чотирирічна боротьба, яка із втратою української держави, була приречена на поразку, однак показала, що українці не пішли добровільно у московське рабство.

Організаторами освітнього проекту стали журналіст Віталій Ніщименко та літературознавиця Марина Гогуля, родом із Богуславщини. Почався він зі створення фейсбук-сторінки «Сторіччя Медвинського антибільшовицького повстання», яку автори наповнювали інформацію про подію, вишукуючи її з книг та досліджуючи архіви, та випуску листівок до ювілею повстання.

У березні активісти попрацювали з розсекреченими справами архівів Служби безпеки України та Громадських об’єднань у Києві, що стосувалися колишніх учасників Медвинського антибільшовицького повстання, репресованих у 1937-1938 роках — відтак родичі їхні родичі могли дізнатися про обставини загибелі медвинських «петлюрівців». Наприклад:

Ця інформація лягла в основу документального фільму, який разом із телерадіостудією «Богуслав» знімали у квітні-липні 2019 року, а вже в серпні — на День Медвина та у Богуславі на День Незалежності відбулися перші прем’єри стрічки. Фільм знімали у Медвині, Богуславі, Києві та історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили», саунд-трек до нього записав відомий кобзар Тарас Силенко. Потягом 31 хвилини місцеві краєзнавці, дослідники, місцеві мешканці розповідають історію повстання, яка переплетена з чудовими краєвидами села.

Тоді ж ініціатива презентувала мобільну виставку, де на п’яти банерах переповідається історія повстання — від його організації до меморіалізації, а виставка доповнюється фотозоною, де кожен охочий може сфотографуватися в одязі часів Української революції з національними атрибутами.

69213591_1677499579049968_6385663801240322048_n

Мобільна виставка про Медвинське антибільшовицьке повстання (23 серпня 2019 р., Богуслав)

Окрім створення інформаційних продуктів, «Медвин. Повстання» займався організацією культурних і освітніх заходів. Крім показу фільмів та відкриття виставки, активісти разом із Товариством дослідників України і Музеєм історії Богуславщини у жовтні 2019 року у Медвині і Богуславі провели школу-семінар «Проблеми розвитку регіонів України», під час якої організували історико-краєзнавчу секцію, присвячену століттю Української революції. Були і менші, але не менш цікаві заходи — круглий стіл до 140-річчя із Дня народження Симона Петлюри, участь у вшануванні жертв комуністичного терору 1920 року в Медвині, а також святкування Дня Соборності України в Богуславі.

Медвин архівні доки і фото (1)

Учасники школи-семінару «Проблеми розвитку регіонів України» на горі Тотоха (29 жовтня 2019 р., Медвин)

2020 рік заповідає бути не менш насиченим, адже попереду — ювілейне вшанування подій 1920 року — 100-річчя оборони Медвина від армії Будьонного, 100 років від страти 13 жовтня «червоними» цивільних мешканців Медвина. Належить ще знайти не одну могилу і не одне місце, пов’язане з подіями повстання, встановити нові імена учасників повстання і не дати забути тих, про кого вже відомо. Творці проекту планують розробити історичний веломаршрут, що пролягатиме місцями, де медвинці боролися за самостійну Україну, видати нові друковані матеріали, провести ряд заходів — презентацій, кінопоказів, концертів, опублікувати нові факти і свідчення про події 1919-1922 років у Медвині. Пам’ять про хоробрі вчинки заради України допомагає вистояти і перемогти зараз, у боротьбі з тим же, московським противником. Вона, пам’ять — наша зброя.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я