Підбили результати діяльності проекту Ge4U
«Неможливо трансформувати енергетику без змін у гендерній складовій. Спільно з партнерами ми маємо амбітну мету — забезпечити енергетику людиноцентристським підходом, щоб більше жінок обирали цю ...
Додано:
Kseniya Sladkevych
«Неможливо трансформувати енергетику без змін у гендерній складовій. Спільно з партнерами ми маємо амбітну мету — забезпечити енергетику людиноцентристським підходом, щоб більше жінок обирали цю галузь», — наголосила експертка з ґендерних питань USAID: Проект енергетичної безпеки (ПЕБ) Юлія Галустян під час круглого столу «Гендерна платформа для колективних переговорів, навчання, просвітництва та інформаційних кампаній: результати діяльності проекту Ge4U», що відбувся в Українському кризовому медіа центрі.
Проєкт «Ge4U: Гендер для профспілок в енергетиці» був спрямований на збільшення потенціалу профспілок енергетичного сектору просувати гендерно чутливу політику та створювати сприятливі умови праці жінок і чоловіків на енергетичних підприємствах України.
Його реалізувала реалізовувала МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) разом із Атомпрофспілкою та Укрнафтогазпрофспілкою за підтримки USAID: Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) протягом 2021 й на початку 2022 року.
Впровадження планів інформаційних кампаній на підприємствах, якими охоплено від 7 тисяч працівників підприємств Атомпрофспілки та Укрнафтогазпрофспілки, реалізація навчальних заходів — тренінгів, семінарів і вебінарів, до яких долучилися більше 200 профспілкових активістів, розробка й публікація «Кодексу етики та ґендерних принципів в енергетичній галузі України» та навчальних матеріалів — Посібник для профспілкових лідерів і лідерок «Ґендерна рівність в енергетичній галузі» і брошура «GE4U: Здоров’я та безпека на робочому місці» та… відеочелендж, переданий колегам по галузі наприкінці.
«Є абсолютно всі підстави, щоби сказати, що проєкт вдалося реалізувати надзвичайно ефективно, і він має величезне практичне значення тому, що було використано практично орієнтований підхід протягом його імплементації, — зазначила Юлія Галустян. — Наприклад, розроблено й надруковано посібник, який виконує функцію дорожньої карти для багатьох енергетичних компаній в просуванні ґендерної рівності. Інші напрацювання в межах проєкту також можуть бути використані й іншими компаніями сектору, а деякі громади імплементують їх вже сьогодні».
За словами представника Апарату Урядової уповноваженної з гендерної політики Анатолія Досича, розроблені матеріали є актуальними для усіх сфер економіки, доповнивши, що уже розроблено Державну стратегію забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року.
Директорка МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) Ілона Єлєнєва подякувала усім партнерам проєкту та акцентувала увагу на колосальній роботі, яку протягом року за підтримки донора вдалося реалізувати у рамках проєкту: «Нас часто запитують з чого почати зміни на підприємстві, якщо мова йде про гендерну рівність. І першим кроком є зміни до колективного договору компанії, до її політик. Важливо розпочинати з чогось одного, але працювати наскрізно».
«Коли ми розпочинали роботу, ми не бачили, яким може бути її вінець. Та на відміну від багатьох інших проєктів, які реалізовувалися в Україні, цей має задокументований кінцевий результат. — зауважив Сергій Українець, заступник Голови Укрнафтогазпрофспілки. — Логічним продовженням ідей, закладених у посібнику, буде практична робота в колективах, яка дасть змогу досягати рівності чоловіків і жінок на виробництві. Хоча в документі більше уваги приділено жінкам, насправді ця робота стала «дорогою з двостороннім рухом» — чоловікам також дає змогу реалізувати свої права».
Про результати участі в Проєкті «Ge4U: Гендер для профспілок в енергетиці» розповіли заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков. «Найбільш дієвий шлях упровадження ґендерної рівності на підприємствах — це була б імплементація такого досвіду не просто в документ «ґендерна політика» підприємства, а закладення ґендерних засад у зміст тексту колективного договору, аби вони стали невід’ємною їх частиною. Ґендерна політика — це величезний ресурс для підприємств та Атомпрофспілки у підвищенні ефективності, працездатності та справедливого ставлення до працюючих людей» — відзначив пан Павло.
Амбасадорка гендерної політики ДП НАЕК Енергоатом Рената Яресько розповіла, як впроваджується ґендерна політика на такому величезному підприємстві як ДП НАЕК «Енергоатом», зазначивши: «Головний ресурс усередині Компанії — це лідери думок, амбасадори ґендерної політики, усього визначено 10 амбасадорів Ґендерної політики Атомпрофспілки та ДП НАЕК «Енергоатом». Ми разом з Атомпрофспілкою у 2022 році вочевидь закриємо це питання, й на усіх атомних виробництвах матимемо цей наш ресурс, цю нашу цінність».
Своїми напрацюваннями поділились і заступниця начальника відділу кадрів, ДСП Чорнобильська атомна електростанція Наталія Хропата та представники первинну профспілкову організацію ВП «Запорізька АЕС» (м. Енергодар).
Наталія Хропата поділилась досвідом із розробки та впровадження розділу «Рівність і недискримінація», що увійшов до колективного договору підприємства.
А Запорізька АЕС (м. Енергодар) виступала пілотним майданчиком для реалізації проєкту Ge4U. Представники ППО ВП ЗАЕС представили на круглому столі відео-челендж на підтримку рівних можливостей чоловіків і жінок у професійному полі. У відео, дійсно, наочно й досить дотепно було кинуто виклик основним ґендерним стереотипам, які існують на виробництві у сфері ґендерних відносин. «Над реалізацією проєкту Ge4U на Запорізькій атомній електростанції самовіддано працювала ініціативна група із 22 осіб», — повідомила на заході представниця ЗАЕС Олена Прокопенко.
У ході круглого столу йшлося також про те, що із закінченням проєкту робота не закінчується. Зі знаннями, здобутими під час реалізації проєкту, Атомпрофспілка та Укрнафтогазпрофспілка і надалі приділятиме велику увагу просуванню ґендерної політики на підприємствах.
Нагадаємо, що проєкту «Ge4U: Гендер для профспілок в енергетиці» реалізований МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) за підтримки USAID: Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) та спрямований на збільшення потенціалу профспілок енергетичного сектору просувати гендерно-чутливої політики та створювати сприятливі умови праці на енергетичних підприємствах України.