Підсумки Мандрівного DOCUDAYS UA на Кіровоградщині

Ніщо не триває вічно, тож ХІІ Мадрівний міжнародний фестиваль документального кіно з прав людини DOCUDAYS UA у Компаніївському, Маловисківському, Новоукраїнському та Маловисківському районах ...

докудейс
Підсумки Мандрівного DOCUDAYS UA на Кіровоградщині

DSCN0377Ніщо не триває вічно, тож ХІІ Мадрівний міжнародний фестиваль документального кіно з прав людини DOCUDAYS UA у Компаніївському, Маловисківському, Новоукраїнському та Маловисківському районах Кіровоградської області (організатор – ГО «Взаємодія») 7 грудня завершився міні-тренінгом для учнівської молоді та круглим столом.

10-класники в ході тренінгу «Кожна людина має право» пригадали та схематично зобразили і презентували перед колективом різні PIC_0651права людини, які було порушено стосовно героїв переглянутих документальних фільмів. Учні відверто визнали, що були вражені тим, як люди в різних країнах світу страждають через порушення прав. Також пригадали вивчені літературні твори про порушення прав людини: Ф. Достоєвського «Злочин і кара», Ч.Діккенса «Пригоди Олівера Твіста», Стендаль «Червоне і чорне» та ін.

Наприкінці учасники тренінгу прийшли до висновку, що питання захисту прав людини здавна хвилювало передових розумних PIC_0664людей світу і тому режисерів документальних фільмів, які стали переможцями Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно з прав людини Doсudaуs UA, по праву можна вважати видатними особистостями, імена яких потрібно знати на рівні відомих людей світу.

А учасники круглого столу «Правова просвіта населення» DSCN0208обговорили, як цього року пройшов фестиваль, його досягнення та проблеми, які довелося вирішувати організаторам. Партнери організаторів фестивалю – працівники Компаніївської централізованої бібліотечної системи відмітили, що дуже добре, що в нашому регіоні відбувся цей фестиваль. Адже населення, особливо сільське, не знає своїх прав. Якщо ще діти в школі отримують знання про права людини і права дітей, дізнаються від вчителів про шляхиDSCN3846захисту своїх прав, то дорослі подібною інформацією не володіють. Тож бібліотеки мають стати осередками громадянської освіти населення, де можна ознайомитися із законодавством, дізнатися про свої права та оволодіти механізмами їх захисту. І тут бібліотекарю стануть в нагоді документальні фільми про праваDSCN0371 людини, бо вони цікаві, в них ненав’язливо подається інформація про права людини. Та найголовніше те, що кінофільми фестивалю спонукають нас замислитися над власним життям, повірити в людську гідність, у можливість захисту своїх прав.

DSCN3961Організатори поділилися спогадами, як ще три роки назад, коли вперше починали організовувати покази в Компаніївському районі, була проблема з глядачами, доводилося перед кожним показом витрачати чимало часу на залучення населення до перегляду документального кіно. Минулого року зібрати глядачів вже легше було, та і фестиваль почав більше їздити по району, навіть вперше він тоді потрапив за межі Компаніївського району, в село Іванівка DSCN3948Новоукраїнського району. А на відкритті ХІІ Мадрівного фестивалю DOCUDAYS UA організатори були приємно здивовані тим, бо глядачів було набагато більше і вони свідомо йшли подивитися саме документальне кіно, бо вже знали, що побачать не лише захоплюючу кінострічку, а й обговорять свої права та можливості їх захисту. Хоч і не вдався один із задумів – не було можливості публіці представити чешського режисера Їржі Стейскала, який зняв фільм «Яма», та це не завадило тому, що відкриття фестивалю у Компаніївському районі стало справжньою подією.

DSCN3584Цього року покази фільмів відбулися у 14 населених пунктах Кіровоградщини. Цікаво, що мешканці різних територіальних громад сприймають по-своєму один і той же фільм. Жителі Компаніївщини щиро полюбили героїв фільму «Яма» (режисер Їржі Стейскал), перейнялися їхніми проблемами, висловлювали вдячність автору стрічки та захоплення його талантом. Навіть ще кілька днів після показу підходили до організаторів і просили написати листа режисерові з проханням зняти продовження фільму. А от мешканці Малої Виски звинуватили Їржі Сейскала в Мала Виска_відкритий показ (3)тому, що він показав Україну у такому неприглядному вигляді, осудили героїв фільму. І хоч серед обох груп глядачів були люди, які особисто бачили в Києві помешкання головної героїні Наташі, та реакція на фільм була різною, що лише підкреслює талановитість режисера. Бо ніхто не залишився байдужим, жваво обговорювали фільм, визначали межі власної ідентичності.

По-різному зреагували і на фільм Дениса Шабаєва «Разом». Глядачі з села Лозуватка сказали, що побачили захоплюючу історію, яка вселяє впевненість у тому, що можна по-справжньому зблизитися зі своїми дітьми, тож героям фільму потрібно продовжити подорож. А глядачі з DSCN0276села Роздолля вирішили, що їм треба повернутися додому, бо герой фільму ніколи не стане своїй доньці ближчим за бабусю. Правда діти, які також дивилися фільм, хором заперечили: «Ні! Хай їдуть далі. Батько у дівчинки чудовий, бо вчиться у неї гратися».

Також по-різному сприйняли і фільм Ґабріель повідомляє з чемпіонату світу (режисер Ельс ван Дріль), який було показано Маловисківська гімназія (5)дітям різних населених пунктів. Переважна більшість юних глядачів відзначали, що навіть не задумувалися, що така подія, як чемпіонат світу, може так негативно вплинути на дітей, тож вони не хотіли б, щоб у їхньому селі були такі проблеми, як у далекій бразильській Форталезі. А от діти з села Федорівка сказали, що вони все одно хочуть, щоб чемпіонат світу пройшов у Злинська ЗШ (3)їхньому селі, бо вони таким чином прославляться на весь світ.

Цікаво пройшли заходи фестивалю для студентської та учнівської молоді. Так, для студентів Компаніївського технікуму ветеринарної медицини було організовано 5 показів фільмів і форум-театр, де вони завдяки акторській грі намагалися вирішити у правовому полі одну із проблем, яка є в даному гуртожитку. А для учнів загальноосвітніх шкіл проведено тренінги «Ми різні – ми рівні» та «Кожна людина має право», на яких діти вчилися поважати думку і особистість кожної людини.

Основна проблема, з якою зіткнулися організатори фестивалю – це відсутність опалення у сільських DSCN3961закладах культури, а у Коротяцькій сільській бібліотеці ще й електроенергії немає. Температура у приміщеннях нижча, ніж на вулиці. От би про це фільм зняти! Бо це ж таке порушення прав мешканців села! І на гідні умови праці, і на культурний змістовний відпочинок. А хіба ж селяни гірші за городян? То чому ж вони знаходяться у нерівноправному становищі?

у гуртожитку технікуму ветмедицини (4)Учасники круглого столу дійшли висновку, що фестиваль треба проводити в майбутньому, тим паче, що кількість глядачів росте. Люди вчаться говорити про свої права, обурюються несправедливістю, значить настане час, коли вони оволодіють і механізмами захисту своїх прав. Об’єднує всіх глядачів те, що фільми Мандрівного DOCUDAYS UA нікого не залишають байдужими.

На засіданні круглого столу виступила начальник Компаніївського районного управління юстиції DSCN0240Гольфіндер Т.О., яка приймала активну участь у заходах фестивалю. Вона розказала про безкоштовні юридичні послуги, які надає управління юстиції в районі, відзначила, що такі фільми треба показувати людям, і запропонувала наступного року зробити показ і в управлінні юстиції.

Завершився круглий стіл і ХІІ Мадрівний міжнародний фестиваль документального кіно з прав людини DOCUDAYS UA у Компаніївському, Маловисківському, Новоукраїнському та Маловисківському районах Кіровоградської області показом DSCN0378короткометражного фільму «Готель 22» (США, режисер Елізабет Ло), після перегляду якого, учасники дійшли висновку, що миритися з порушенням прав людини не можна.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Її перспектива: погляд жінок на війну та участь у відбудові

Понад тисяча мешканців Бучанського району отримали правову допомогу від Громадського центру сприяння доступу до правосуддя

Як Шацька громада розвиває туризм спільно з місцевим бізнесом та громадським сектором

Роль Street Child в підтримці локалізації гуманітарної допомоги в Україні

Десять проєктних ідей з відновлення та розвитку Шевченківської громади

Опитування щодо нового курсу YouControl Academy “OSINT для журналістів-розслідувачів”