Пізнай Схід України. Луганщина у фотооб’єктиві
У першій декаді липня відбулася культурологічна фотоакція представників Львівської блогосфери – «Пізнай Схід України. Луганщина у фотооб’єктиві». Фактично це була перша ознайомча поїздка північними ...
Додано:
MeridianUkraine
У першій декаді липня відбулася культурологічна фотоакція представників Львівської блогосфери – «Пізнай Схід України. Луганщина у фотооб’єктиві». Фактично це була перша ознайомча поїздка північними районами Луганщини львівського представника – Олександра Лавриновича, медіа експерта, фотографа і засновника мережі «Місцевий блогер» (що була утворена у 2013-2014 рр. у межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США) , котрий не просто фотографував ландшафт і краєвиди краю, але й одночасно, мандруючи, зустрічався із місцевими громадськими активістами, представниками місцевої влади, місцевими людьми у селах та вивчав проблеми, що спричинені військовим конфліктом на Сході України, фіксуючи все в об’єктиві фотоапарата. Результатом такої фотомандрівки стане пілотний запуск авторської фотовиставки, що експонуватиметься у серпні-вересні у виставкових залах Львова та Сєвєродонецька, а у планах – у Дніпрі та Херсоні.
Культурологічна фотомандрівка відбувалася у межах Програми національних обмінів (адмініструється Центром культурного менеджменту) за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).
Чому фотомадрівка?
«Ідея визріла спонтанно – під час чергової дискусії у молодих науковців у Львові, організованої Українською мережевою платформою незалежних експертів «Клен», коли обговорювалася тема впливу пропаганди та негативних стереотипів на українське суспільство і як інструментально протистояти цим викликам і загрозам, – говорить Олександр Лавринович. – Саме тоді виник задум показати львів’янам через зображувальні засоби фотомистецтва та документалістики Східну Україну, зокрема, Луганщину. Показати чудовий край з його багатими місцевими традиціями і культурою та працьовитими людьми. Таким чином, ми правдивою інформацією зможемо якоюсь мірою нейтралізувати весь той мотлох інформаційного негативізму, що із «швидкістю світла» шириться у свідомості українців через масовану і потужну зовнішню пропаганду».
Одночасно із ідеєю фотомандрівки на Схід України, було підготовлене й інституційне підґрунтя – організатором акції виступила команда Центру інформаційних досліджень «Меридіан» (що має багатий досвід медіа обмінів в Україні та напрацьовані методики подолання негативних стереотипів у медіа та розвитку громадсько активної блогосфери), підтримку також надали інформаційні мережі партнерів «Місцевий блогер» та «Компас переселенця» (що повстали у 2014-2015 рр. і вже присутні, зокрема, і на Луганщині), дослідницький супровід забезпечили молоді науковці із Української мережевої платформи незалежних експертів «Клен» ЛНУ ім. Івана Франка.
А пошук грантових ресурсів для здійснення фотомандрівки увінчався успіхом – фінансову підтримку оперативно і своєчасно надала Програма національних обмінів, яка дає можливість як початківцям, так і професіоналам, реалізувати свої мікропроекти міжрегіональної співпраці в Україні, що дуже важливо і актуально.
Трохи статистики
Фотоекспедиція тривала 8 днів, було подолано шлях в один бік (по маршруту Львів-Лисичанськ-Сєвєродонецьк-Мілове) завдовжки 1440 км. Тривалість зйомок протягом 5 днів зустрічей сягнула 25 годин. Згідно запланованого маршруту вдалося побувати у містах Сєвєродонецьк, Лисичанськ, у 30 селах 3-х північних районів Луганщини – Старобільському, Біловодському та Міловському і “поставити прапорець” у “найсхіднішому” прикордонному селищі Мілове, що розділене навпіл російсько-українським кордоном. За час поїзки вдалося відвідати 5 місцевих громадських організацій та ініціатив(в Сєвєродонецьку та Міловському районі), зустрітися із представниками місцевої влади та громадськими активістами селища Мілове. Вдалося зустрітися із місцевими журналіcтами в Сєвєродонецьку та навіть виступити із ініціативою на місцевому телебачені (ЛОТ).
За результатами фотомандрівки заплановані 4 фотовиставки у виставкових залах Львова, Сєвєродонецька, Херсона та Дніпра.
В дорогу!
Варто також окремо розповісти про підготовку до фотомандрівки на Луганщину. Тут треба чесно признатися в тому, що перед поїздкою виникне мить, коли необхідно буде долати власну «зону комфорту» та «виходити» у межі невідомого, що не гарантує вам стабільний результат та навіть і безпеку поїздки, оскільки ви вирушаєте у прифронтові території, де точиться військовий «гарячий конфлікт».
Якщо у вас є сильне бажання туди поїхати (а воно є не у всіх!), є досвід реалізації міжрегіональних проектів (тобто ви добре орієнтуєтесь чи то у Дніпрі або у Херсоні чи в інших містах України) та методологічне забезпечення, а також дослідницький супровід та партнерська підтримка на місцевості під час поїздки (що дуже важливо), тоді ви готові відкрити нові горизонти об’єктивної інформації, дуже важливої для реалізації вашої мети поїздки.
«Гарячий» конфлікт із «невідомою» країною-агресором на Сході України
Саме такою виглядає сучасна «гібридна» війна, коли раптом розрізнені купки непідготовлених «маргіналів-сепаратистів», котрі і автомати не часто бачили, раптом «осилили» надсучасні озброєння – від ракетних комплексів «Бук» до танків та «градів». І вся ця військова техніка на додаток із армійською інфраструктурою та логістикою тилового забезпечення «миттєво» освоїлася «повсталими шахтарями», котрі поки що ще тільки на літаках не літали (не дай Бог!). Нещодавно американці офіційно заявили, що на Сході України має місце класичний «гарячий конфлікт».
Завжди у часи суворих випробувань люди гуртуються, щоб спільно побороти ворога та подолати руйнівну біду. Сьогодні таким випробування для нашої країни є військовий конфлікт на Сході та анексія Криму. Фактично Україна знаходиться у стані неоголошеної війни з боку її північного сусіда.
Кожен із нас щодня чує відголоски цієї жорстокої війни із повідомлень медіа, але набагато важче її відчути і пережити. Жителі Луганщини, де відбувалася фотомандрівка, цю війну добряче відчули на собі. Вони потребують не тільки нашого співчуття, але й нашої підтримки та солідарності із ними, розуміння, що ми одна нація. Тільки тоді ми зможемо перемогти у цій гібридній війні (на військовому та інформаційному фронтах). Такий посил відразу відчуваєш, коли попадаєш у прифронтові райони Луганщини, де відбувалася фотомандрівка!
Саме життю прифронтових районів Луганщини присвячуватиметься фотовиставка медіа експерта, фотографа Олександра Лавриновича. Олександр відвідав північні райони Луганщини – Старобільський, Біловодський, Міловський та міста Лисичанськ і Сєвєродонецьк, а також побував у крайньому східному прикордонному населеному пункті України – у селищі Міловому, що поділене навпіл російсько-українським кордоном.
Знову про стереотипи
Наскільки вкоренилися негативні стереотипи у свідомості українців, що роз’єднують східняків і західників? Десятиліттями політики лякали нас як не «бандерівцями», то «москалями», а пізніше виявилося, що крім живучих «радянських стереотипів» нам «підкинули» протягом останнього десятиріччя ще й новітні – про «фашистів». Все, впереміш із пропагандою, підлило масла у пекельний вогонь військового конфлікту на Сході України у 2014 році. Тому метою фотомандрівки є налагодження гармонійних контактів, інформаційної співпраці та громадської активності між львів’янами та луганчанами через засоби зображувального мистецтва та документалістики.
Паростки громадського активізму у Сєвєродонецьку
Сєвєродонецьк здивував своєю динамікою, всюди відчувається, що недалеко десь зачаїлася війна. А ще відчутно, що місто звільнилося від невидимої окупації – «правління» донецьких кланів. Тут – велике майбутнє за молодим громадсько активним поколінням, котре готове змінювати місцеву політику у бік прозорості та відкритості місцевої влади. Важливо такі молоді паростки громадського активізму підтримувати через участь у мережевих проектах обміну досвідом, щоб вони не «варилися» самі у собі, а могли набиратися досвіду, розвиватися та бути провідниками демократичних змін серед місцевих громад, а також впливати на місцеві політики.
Відкриттям стали відвідини у Сєвєродонецьку молодіжної платформи із оригінальною назвою «ХочуБуду!» . Молоді люди самі зорганізувалися і створили фактично молодіжний хаб, де може реалізувати свої ініціативи громадсько активна молодь. Ініціатором створення молодіжної платформи «ХочуБуду» виступила ГО «Сєвєродонецька молодіжна рада» за підтримки USAID та допомоги УВКБ ООН. За словами Кирила Дубровіна, голови правління зазначеної організації, відкриття молодіжної платформи «ХочуБуду» відбулося у Сєвєродонецьку 11 лютого 2017 року, фактично за п’ть місяців вже проведено масу заходів та ініціатив для молоді. Cєвєродонецька молодіжна рада почала діяти у Сєвєродонецьку з 2010 року, але вже встигла зайняти поважну нішу у сегменті громадської активності міста.
У місті почали діяти центри дитячого розвитку та творчості. Саме такою є організація «Центр соціальної підтримки дітей». Тут малолітні діти разом із своїми мамами беруть участь у різноманітних розвиваючих заняттях.
Експерти Центру надають психологічну допомогу дітям-переселенцям, а також працюють із дітьми із особливими потребами. У менеджера із соціальної роботи Сергія Зуєва багато намірів і планів із реалізації соціально активних проектів, він також готовий співпрацювати із партнерами із Західної України та брати участь у міжрегіональних проектах.
Крейдяні гори, рисаки та байбаки Біловодська і Мілового
Якщо ви хоч раз побуваєте у Біловодську чи Міловому, то ви назавжди полюбите велич місцевих крейдяних пагорбів-курганів, що зачарують вас своєю величю та степовими рідкісними травами і замилуваними горизонтами.
А по степовій дорозі вас обов’язково перестріне місцевий байбак, що вважається місцевим символом краю. Неозоримі поля із пшеницею та соняшником до самого горизонту будуть постійно супроводжувати вас дорогою до самої крайньої точки Сходу України – селища Мілового. А ще чим відомий край – це кіньми, вірніше своїми рисаками, що славились колись на весь світ!
Тільки тут ви можете побувати у двох діючих вже понад два століття місцевих конезаводах (Стрільцівський та Деркульський конезаводи), де розводять відомі породи рисаків, що не раз завойовували титули на світових перегонах!
Далі буде…
За словами, Олександра Лавриновича, голови правління Центру «Меридіан», проект «Пізнай Схід України» й надалі буде реалізовуватися у форматі наступних фотоекспедицій, але вже об’єднаних, що складатимуться із громадсько активних блогерів-фотографів із Львова, Дніпра, Херсона та Луганщини, про що він розповів на місцевому телебаченні (ЛОТ)
у Сєвєродонецьку, але це вже тема окремого проекту обмінів, що готується Центром інформаційних досліджень «Меридіан». Згідно завдань таких фотоекспедицій планується через засоби зображувального мистецтва та документалістики представити культуру, побут, традиції, громадські ініціативи Східної України та показувати їх у форматі фотовиставок в Україні. «Мета нашого проекту, – говорить Олександр Лавринович, – відкрити українцям Луганську та Донецьку області (підконтрольні Україні території) та системно долати негативні стереотипи між Сходом і Заходом України та протидіяти негативній інформації».
Запрошуємо відвідати фотовиставку «Пізнай Схід України. Луганщина у фотооб’єктиві».
Із перебігом фотомитей культурологічної фотомандрівки невдовзі можна ознайомитися у форматі «онлайн-виставки» на порталі «Місцевий блогер» у розділі «фотогалереї» та на сторінці «Студентської фотомиті» у Фейсбуці, а сама експозиція фотовиставки буде розгорнута у виставкових залах Львова та Сєвєродонецька у серпні-вересні цього року (у планах – в Дніпрі та Херсоні).
ДОВІДКОВО:
Подібні ініціативи вже реалізовувалися Центром інформаційних досліджень “Меридіан”, ще у 2014 році: проводився «Пасхальний десант»
до Таврії та була здійснена фотоекспедиція “Пізнай Південь України” у період складної військово-політичної ситуації на Півдні та Сході України у межах проекту “Розвиток мережі громадсько активних блогерів “Місцевий блогер” за підтримки Посольства США в Україні.