Почути всіх: як формується система психологічного захисту захисників
В Українському кризовому медіа-центрі відбулось обговорення результатів проєкту “Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад”.На початку заходу ...
Додано:
Громадський Простір
В Українському кризовому медіа-центрі відбулось обговорення результатів проєкту “Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад”.
На початку заходу представниця Міжнародного фонду “Відродження” Ольга Гальченко наголосила на тому, що для фонду одним з пріоритетів є саме підтримка військовослужбовців, ветеранів, членів їх родин. Він також не забуває про родини загиблих, зниклих без вісті, військовополонених.
«Усій цій аудиторії намагаємося допомагати через підтримку відповідних громадських організацій, які надають або сервісні послуги, або допомагають проводити дослідження, розробляють певні політики, скеровані на покращення добробуту і життя ветеранів і ветеранок. У 2021 році мали можливість підтримати Коаліцію ветеранських просторів, в яку входять 20 організацій з усієї України. Центр «Ярміз» є членом цієї коаліції і ми дуже раді цій нашій співпраці», – відмітила Ольга Гальченко.
Психологині, співавторки програм проєкту Ольга Кухарук і Марина Сириця зазначили, що розвивається громадянське суспільство, державна частина допомоги і є багато ініціатив, які займаються різними напрямками підтримки ветеранів і людей, залучених до війни – волонтерів, членів сімей і тих, хто пережив втрату близької людини на війні.
«В нашому проєкті ми спробували об’єднати кілька напрямків і напрацювань центру «Ярміз», і подивитись, як це може працювати у системі. Задачею було не тільки реалізувати ідеї, а й почути всіх, – розповіла Ольга Кухарук. – Нам вдалося поєднати напрямок підготовки і супровід військовослужбовців на певних етапах виконання їх служби, підтримати родини, а також поєднувати голоси родин і військових. Цей вкрай важливо, адже великою проблемою є те, що родини не можуть зрозуміти, не можуть військові, не можуть цивільні».
Крім того, було зробили путівник, в якому об’єднана велика кількість вже напрацьованих джерел з підтримки цих категорій.
Про один з реалізованих напрямків – Програму забезпечення складових психічного здоров’я військовослужбовців розказав заступник командира з морально-психологічного забезпечення військової частини А4118 майор Володимир Кончиць.
«Українське військо сьогодні являє собою великий зріз суспільства. Є аграрії, пекарі, айтішники , бухгалтери. У кращому випадку хтось з них колись пройшов підготовку на військовій кафедрі чи строкову службу у Збройних силах. Люди не розуміють, куди вони потрапили і що треба робити. На даному етапі дуже важлива психологічна допомога і навчання командирів. Їх ми і залучили до цього проєкту», – додав він.
З іншою програмою “5 кроків резільєнтності. Для тих, хто чекає” ознайомила Марина Сириця: «В нас народилася ідея створити програму про стосунок на відстані, яка орієнтована на емоційно фокусовані психотерапії. Додатково розробили зошити для наших жінок із завданнями. Це допомагало психологами втримувати певний формат і певну динаміку групи».
Старший офіцер управління психологічного забезпечення ГУ МПЗ ЗСУ Альона Сидоренко розповіла про досвід проведення супервізійних груп.
«Коли мені запропонували взяти участь у проведенні супервізійних груп, відразу погодилась. Колись я була на місці тих самих випускників, і знаю, що кожний, хто закінчує навчання, радів би тому, що є група або людина, до якої можна звернутися з тими проблемами, з якими стикається у реальному житті», – пояснила Альона Сидоренко.
Зі слів модератора заходу Олени Бунт, ще одним напрямком стала робота з громадами та органами державного управління. Про те, як це відбувалось, розказали начальник управління соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Ольга Мозгова, представник Подільської державної адмінітрації Олександр Божко, заступник начальника відділу обслуговування громадян Шевченківський району Головного управління Пенсійного фонду України Анастасія Шевченко та представниця Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ольга Роденко.
Наприкінці керівник проєкту, заступниця директора Центру “Ярміз” Світлана Бойко та юристка ГО “Юридична Сотня” Наталія Шмарко розповіли, як вдалося організувати групові юридичні онлайн-консультації, в яких взяли участь 200 учасників бойових дій і членів родин.
Проєкт «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громад» реалізовано за підтримки European Union in Ukraine та Міжнародний фонд “Відродження” в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Джерело: УКМЦ.