Податок на додану вартість в роботі представництв іноземних неурядових організацій
Чи може являтись платником податку на додану вартість Представництво/філія іноземної неурядової організації, що зареєстровані на території України? Відповідь на це питання надасть Керуюча ...
Чи може являтись платником податку на додану вартість Представництво/філія іноземної неурядової організації, що зареєстровані на території України?
Відповідь на це питання надасть Керуюча директорка Аудиторсько-консалтингової групи “Компас” – Шкурка Лариса – у відповідності до діючого Податкового Кодексу України, який регламентує порядок нарахування, звільнення від оподаткування та порядок перерахування до бюджету України податку на додану вартість.
Довідка:
«Податок на додану вартість – непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V Податкового Кодексу України. Включається до ціни товару/послуги та сплачується покупцем.
У відповідності до пп.193.1. Податкового Кодексу України у 2017 році загальна ставка податку встановлюється від бази оподаткування в розмірі 20 відсотків.»
Отже:
- У відповідності до вимог діючого у 2017 році Податкового Кодексу України, а саме Розділу 5. «Податок на додану вартість» платником даного податку є будь-яка особа (резидент та нерезидент), яка підлягає реєстації, як платник даного податку. Субєкт підприємництва підлягає обвязковій реєстрації платником податку на додану вартість у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням.
- Відповідно до пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Кодексу постачання товарів – будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару.
- Підпунктом 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що продаж (реалізація) товарів, будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
- Відповідно до пп. 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, безоплатно наданими товарами, роботами, послугами є:
а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;
б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;
в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Українське податкове законодавство не передбачає виключень з цього правила для представництв нерезидентів іноземних неурядових організацій.
А) Надання благодійної допомоги кінцевим бенефіціарам
У разі, якщо Представництво планує надавати своїм бенефіціарам, партнерам, неприбутковим організаціям, крім благодійних організацій благодійну допомогу у вигляді послуг або товарів( крім цільового фінансування проектів, грантових угод) на території України, то Представництву слід врахувати, що операції з постачання товарів, робіт, послуг (у тому числі безкоштовно) на митній території України, підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового Кодексу.
При перевищенні загального обсягу безкоштовно наданих товарів, робіт, послуг протягом останніх 12 календарних місяців в розмірі 1 млн. гривень, то Представництво згідно з вимогами Податкового кодексу повинно подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.
Б) Надання благодійної допомоги благодійним організаціям
Якщо Представництво планує надавати благодійну допомогу у вигляді товарів, робіт послуг іншим благодійним організаціям, то з метою оподаткування благодійної допомоги ПДВ слід керуватися п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу.
Відповідно до вищевказаного пункту, від оподаткування звільняються операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Визначення «благодійної організації» закріплено в Законі України від 05.07.2012 р. № 5073-VI, згідно з яким благодійна організація – це юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній або декількох сферах, визначених Законом, як основну мету його діяльності.
Податковим Кодексом чітко визначено, що під безоплатною поставкою розуміється постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або іншої компенсації. В інших випадках дані операції будуть обкладатися ПДВ на загальних підставах.
Представництву потрібно звернути увагу, що діюче податкове законодавство не включає в даний перелік громадські організації та інші неприбуткові організації України, які зареєстровані не у відповідності до Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».
В)Проекти міжнародної технічної допомоги
У відповідності до пп. 197.2. Податкового Кодексу звільняються від оподаткування операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.
Також у відповідності до пп. 197.11. Податкового кодексу звільняються від оподаткування операції із:
- постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
- постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
- ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України “Про гуманітарну допомогу”.
Більше інформації по даному питанню Ви можете дізнатись, зареєструвавшись на практичний клуб «ПДВ у роботі неприбуткового сектору в Україні”.