Поліетнічна спадщина для розвитку: старт марафону громад України
30 червня відбулась національна презентація результатів проекту «Поліетнічна спадщина для розвитку громад України». Подія проводилась у форматі Zoom конференції та транслювалась на Facebook сторінку ...
Додано:
Masha Zhukevych
30 червня відбулась національна презентація результатів проекту «Поліетнічна спадщина для розвитку громад України». Подія проводилась у форматі Zoom конференції та транслювалась на Facebook сторінку ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи».
У заході взяли участь 54 учасники: представники громад України, ОГС, експерти у сфері управління спадщиною, лідери ОГС-партнерів Мережі для підтримки громад зі спадщиною GoHeritage!, представники донорських організацій України. Модератором заходу виступив Олександр Неберикут, аналітик Всеукраїнської Мережі ОПОРА. Подія мала безпрецедентне охоплення аудиторії і стала іміджевим заходом для ОТГ, що презентували напрацьовані в ході майстерень проекту концепції. Охоплення склало більше 24 000 осіб. Прямий перегляд події – більше 10 000 осіб. Учасники проекту опинилися у фокусі донорських структур та отримали від них прямі коментарі щодо своїх презентацій. Для більшості з громад – це були перші презентації для широкої громадськості.
На початку заходу менеджерка проекту Лада Маланій провела презентацію проекту «Поліетнічна спадщина для розвитку громад України»: розповіла про його реалізацію, мету, завдання та результати, яких вдалось досягнути.
Оксана Федорович, фундатор мережі ОГС для громад зі спадщиною GoHeritage!, голова Туристичної Асоціації Івано-Франківщини провела презентацію швидкої оцінки потенціалу спадщини п’яти поліетнічних громад України. Оксана розповіла, що впродовж 3 місяців експертами було розроблено методологію, проведено оцінку, написано 5 звітів та розроблено рекомендації для кожної громади. Оцінка здійснювалась за чотирьома категоріями, що включали в себе 15 критеріїв, а ті, в свою чергу, складались з показників. За результатами швидкої оцінки потенціалу спадщини індекс потенціалу спадщини для всіх громад виявився практично на одному рівні, проте найвищий показник отримала Сокирянська ОТГ (61,3/100).
Наступним блоком заходу стала презентація результатів напрацювань креативних онлайн-майстерень та пітчинг проектних ідей. Модератором блоку виступила Олена Калібаба, CEO креативного простору Chasopys, фасилітатор креативної майстерні що розповіла про логіку презентацій громад та представляла кожну з громад в рамках пітчингу. Кожна з презентацій громад включала такі блоки: проблематика та перспективи громади, мета, завдання, цільові групи, очікувані результати, сталість, прогнозований вплив, вартість та дорожня карта проекту.
Першою громадою, що презентувала свою проектну ідею стала Великоберезнянська ОТГ. Селищний голова Богдан Кирлик представив публіці ідею створення живого музею Яворник, що стане відправною точкою для розвитку туристичної громади. Основною метою створення музею є відтворення побуту різних етнічних груп що проживають в громаді, можливість доторкнутись до їх традицій.
ЕтноТури «У Косах» стали другою проектною ідеєю, презентованою в рамках заходу. Спікеркою виступила Софія Ходюк, заступниця сільського голови з економічних питань Куяльницької сільської ради. Софія в своєму виступі розкрила проблематику, що передувала створенню проектної ідеї та продемонструвала глядачам яким чином проект здатен вирішити наявні проблеми, Відвідувачам запропонують три різні тури в рамках громади, а на тестування одного із них запрошують вже у липні цього року.
Третьою проектною ідеєю від Сокирянської ОТГ було створення Етно-простору «Сокирянський Яр», про який розповіла Наталія Препелиця, провідний спеціаліст з інвестицій Сокирянської міської ради. Метою проекту є створення інфраструктури розвитку для актуалізації місцевих культур праці, базованих на спадщині місцевого каменю та природної глини. Проект поєднав в собі три основні ресурси громади – Музей гончарства, Сокирянський Яр та Шахтні виробки.
Петро Брижак, Перший заступник Сторожинецького міського голови презентував проектну ідею «Сторожинець на висоті», метою якого є підвищення потенціалу культурної спадщини Сторожинця для запуску місцевої економіки відвідування через створення інфраструктури для інтерпретації культурної спадщини міської ратуші, підвищення обізнаності місцевого населення щодо цінності місцевої культурної спадщини, підвищення місцевої підприємницької активності та покращення креативних навичок бізнесу та просування культурної спадщини Сторожинця.
Чагор Маланка Show – креативна та перспективна ідея Чагорської ОТГ, презентована в рамках події Богданом Петруняком, провідним спеціалістом з інвестицій Чагорської сільської ради. Мета проекту – просування Чагорської ОТГ як місця унікальної нематеріальної спадщини через сучасну інтерпретацію (демонстрацію) обрядової культури, що збережена у громаді. Для досягнення мети визначені такі завдання: Розвиток перформенсу маланкування та консолідація Чагорської громади для інтерпретації місцевої спадщини, посилення креативного потенціалу громади у сфері економіки відвідування та посилення ідентичності та самобутності громади шляхом промоційної кампанії Чагорської Маланки.
Після презентацій громад розпочалось он-лайн голосування за проекти. Саме онлайн голосування дозволило швидко і легко привабити мешканців громад до події, вболівати за її представників та відчути причетність до життя громади, розділити відповідальність за її ресурси спадщини і її плани в напрямку місцевого розвитку.
Наступний блок заходу був присвячений презентаціям та дискусії лідерів громадянського суспільства, практиків місцевого розвитку на основі потенціалу спадщини. В дискусії взяло участь 6 представників ОГС що презентували свій досвід, зокрема:
- Ганна Гаврилів, голова БО «СпадщинаUA» з темою «Прецеденти на старих замках»
- Володимир Гринішак, голова НТІЦ з темою «Як уберегтися від неправильних рішень»
- Василь Рожко, директор Фестивалю «Тустань» з темою «Як і чому змінилася Тустань»
- Микола Гоманюк, фонд Поліни Райко, з темою «Перевтілення районного музею»
- Оксана Клебан, голова Івано-Франківської асоціації Спілки сільського зеленого туризму з темою «Від Центру спадщини Вигодської вузькоколійки до продуктів Вигода Lifestyle»
- Литовченко Влада, директор ВІКЗ, кандидат історичних наук з темою «Вишгород сучасний»
Останнім блоком заходу стала фітбек сесія від донорських організацій і краудфандингових платформ та підсумки онлайн голосування за проекти громад. У фітбек сесії взяли участь Юлія Федів, виконавча директорка ДУ «Український культурний фонд», Галина Литвин, виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна», Ірина Соловей, соціальна інноваторка, президентка ГО «Гараж Генг» Інструмент Спільнокошту для проектів громад, Лала Тарапакіна, засновниця БФ «12 вартових», маркетолог та Світлана Яворська, координаторка програм відділу політики, економіки та зв’язків з громадськістю Посольства Великої Британії в Україні.
Голосування проходило в два етапи: учасниками заходу безпосередньо в Zoom та глядачами події в коментарях до прямої трансляції. Он-лайн голосування викликало неабиякий ажіотаж – подія зібрала понад 700 коментарів від глядачів. За результатами голосування у мережі Facebook найбільше балів отримали проекти Куяльницької ОТГ (126 голосів) та Сокирянської ОТГ (89 голосів). В свою чергу, учасники заходу віддали найбільшу кількість голосів Сокирянській ОТГ (8) та Великоберезнянській ОТГ (7).
Захід відбувся в рамках проєкту «Поліетнічна спадщина для розвитку громад України», що реалізується ГО “Агентство з розвитку приватної ініціативи” за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Німеччиною, Швецією, Данією, Польщею та Естонією.
Корисні джерела:
Посилання на захід події у Facebook
Посилання на запис прямого ефіру події у Facebook
Посилання на запис події на YouTube