Повернення переселен_ок і біжен_ок: що впливає на рішення
16 квітня на українсько-польському кордоні вперше з 24 лютого більше людей в'їхало в Україну, аніж виїхало з неї. Що впливає на рішення повернутися або не повернутися у місце, де переселен_ки й ...
Додано:
Громадський Простір
16 квітня на українсько-польському кордоні вперше з 24 лютого більше людей в’їхало в Україну, аніж виїхало з неї. Що впливає на рішення повернутися або не повернутися у місце, де переселен_ки й біжен_ки проживали до 24 лютого 2022 року? Які виклики виникають у зв’язку з поверненням в Україну? Ці питання аналітичний центр Cedos розглядає в аналітичній записці.
У квітні 2022 року порівняно з першими тижнями повномасштабної війни Росії проти України стрімко зросла кількість людей, які перетинають державний кордон України на в’їзд. З 24 лютого до 20 квітня в Україну повернулися 1 млн 100 тис. людей. Більшість цих людей виїхали з України після початку повномасштабного вторгнення Росії. За даними Державної прикордонної служби України, щодня в Україну повертаються 25-30 тисяч осіб. 16-17 квітня кількість перетинів українсько-польського кордону на в’їзд вперше з 24 лютого перевищила кількість перетинів на виїзд. За інформацією ДПСУ, на початку повномасштабного вторгнення поверталися переважно чоловіки призовного віку, натомість на другий місяць повномасштабної війни в Україну в’їжджають жінки, діти та літні люди.
В Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців провели інтерв’ю з 518 людьми, які протягом 3-19 квітня перебували на кордоні й планували в’їхати в Україну з Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Молдови. Згідно з результатами опитування, 84% респондент_ок планують повернутися у місце, де вони раніше проживали в Україні.
11-17 квітня Міжнародна організація з міграції (МОМ) провела третій раунд репрезентативного опитування загального населення України, що дозволило зібрати інформацію про внутрішнє переміщення та мобільність людей в умовах повномасштабної війни. За оцінками МОМ, 2 млн 775 тис. внутрішньо переміщених осіб повернулися у місця, де вони постійно проживали до початку повномасштабного вторгнення. У МОМ оцінюють, що у північні регіони України станом на той час повернулися майже третина ВПО, у Київ — 20%. Переважна більшість ВПО, які повернулися, у майбутньому не планують виїжджати зі свого місця проживання.
Більшість людей, які виїхали з місця постійного проживання, кажуть, що планують повернутися найближчим часом або після закінчення війни. За результатами загальнонаціонального опитування соціологічної групи «Рейтинг», проведеного 26 квітня, майже чверть тих, хто покинули місце проживання, планують повернутися найближчим часом, третина мають намір повернутися пізніше. Водночас 43% готові повернутися додому після закінчення війни. Дані опитування Центру Разумкова, у межах якого опитали 101 респондент_ку при перетині державного кордону пішки чи на авто у Закарпатській області, свідчать про те, що 79% опитаних планують повернутися по завершенню війни.
У цьому тексті здійснено огляд основних факторів, які можуть впливати на рішення повернутися або не повернутися у місце, де переселен_ки й біжен_ки проживали до 24 лютого 2022 року, і пов’язаних із цим викликів.
Читати аналітичну записку повністю.
Ілюстрація: Ганна Іваненко