Правозахисники України відповідають на виклики повномасштабної війни та допомагають долати кризи
Від 24 лютого у всіх українців розпочався новий відлік часу. Напад росії на Україну вніс зміни в усі сфери життя і зокрема у професійну діяльність юристів та адвокатів нашої правозахисної спільноти. ...
Додано:
legal_dev_network
Від 24 лютого у всіх українців розпочався новий відлік часу. Напад росії на Україну вніс зміни в усі сфери життя і зокрема у професійну діяльність юристів та адвокатів нашої правозахисної спільноти. Нові уявлення про масштаби порушення прав людей в умовах війни, спричинення шкоди їхньому здоров’ю та майну, позбавлення життя, волі, полон стали новими викликами, долати які доводиться щодня.
«Як можна виїхати жінці з дитиною за кордон, якщо батько не може надати офіційний дозвіл на виїзд, адже перебуває у лікарні в іншому місті?» – це перше правове питання, яке організація “Правова єдність” з міста Біла Церква Київської області отримала в перший день війни. І схожих питань було безліч…
Люди телефонували і вдень, і вночі… В перші дні повномасштабного вторгнення росії на територію України юридичні консультації відійшли на другий план. Життєво важливими питаннями тоді були організація житла для ВПО, доставка гуманітарних вантажів, отримання фінансової допомоги.
Згодом нашим правозахисникам довелося змінювати стаціонарні правові консультування на дистанційні: телефон, скайп, зум, вайбер. Свій просторий улюблений робочий офіс були вимушені замінити на стільчик на кухні невеличкої квартири, де, окрім власної родини, прихистили ще 5 родичів з гарячих точок бойових дій. А ще були непоодинокі випадки, коли наші колеги, які пішли боронити країну, консультували з вахтового чергування Територіальної оборони і навіть з підвалів та бомбосховищ під час повітряних атак.
То що ж змінилося у сфері правозахисту в умовах військового стану? Так, в Україні дуже швидко приймаються закони і зміни до них, які регулюють ключові сфери життя, наприклад, перетин кордону, умови завезення гуманітарної допомоги, захист внутрішньо переміщених осіб тощо. Наші правозахисники допомагають орієнтуватися в цих змінах, а для цього постійно потрібно вивчати законодавство, щоб надавати актуальну правову інформацію.
Незважаючи на високий запит на гуманітарну та соціальну допомогу, всі зусилля держави зараз зосереджені на укріплені обороноздатності. Державні інституції, які до війни забезпечували безоплатну правову допомогу, сьогодні працюють недостатньо активно та оперативно, а юридичні консультації мають бути вчасними і повними.
Зростає величезна роль юристів правозахисних організацій, які безоплатно надають допомогу. Важливий досвід тих, хто і раніше працював у царині допомоги біженцям, переселенцям, консультував на території ведення бойових дій, працював в умовах воєнного стану, практикувався на фіксації воєнних злочинів, протидії торгівлі людьми, забезпеченні дотримання міжнародного гуманітарного права.
За офіційними даними на сьогодні, за кордон виїхали понад 5 млн 707 тис 967 наших громадян. Та це не вплинуло на зменшення кількості звернень. Навпаки, спостерігаємо збільшення. До організацій Мережі правового розвитку постійно звертаються не лише українці, які залишилися в Україні, а й ті, які виїхали до Польщі, Угорщини, Словаччини, країн Балтики. Окремою категорією клієнтів є іноземні громадяни, які залишилися в Україні та які за різних причин не хочуть або не можуть повернутися додому. Цікавим, до прикладу, було звернення росіянки Ельвіри, яка не планує повертатися зі своєю родиною до Пскова через побоювання переслідувань та репресій.
Також наші юристи, які самі тимчасово виїхали за кордон, рятуючи своїх дітей від війни, постійно консультують українців за кордоном: постановлення на облік соціальних служб, тимчасовий прихисток, присвоєння статусу біженців, отримання гуманітарної допомоги – це ті питання, які турбують наших співвітчизників у приймаючих країнах.
Без перебільшень хочу відзначити, що правова допомога наших організацій – це кризове реагування на первинні запити для задоволення безпекових потреб українців. До прикладу, отримували й такі питання: на якому пропускному пункті кордону найменший трафік автівок для виїзду мами з двома немовлятами; чи можна виїхати, якщо у жінки є довідка про звільнення з місць позбавлення волі, але немає паспорта; чи прийме країна родину, де є наркозалежна людина; чи можна буде отримувати замісну терапію людині з ВІЛ за кордоном?
На жаль, багато українців залишилися без житла – їхні будинки та квартири зруйновані внаслідок авіаударів росії. Пошук тимчасового помешкання для таких громадян займає один із важливих напрямів сьогоднішньої нашої діяльності. Створенням «банку житла» для ВПО займаються наші юристи, які самі перебувають у таких умовах. Але допомога та служіння людям – головне кредо наших колег.
Війна рано чи пізно закінчиться перемогою України, і вже скоро для російських терористів прийде час нести відповідальність за скоєні злочини проти людяності. Саме тому важливо вже зараз вчити українців, як правильно документувати військові злочини для відшкодування збитків у майбутньому, знати куди і як звертатися з цих питань.
Правозахисники й зараз продовжують забезпечувати якісний доступ до правосуддя для українців. Кількість звернень за правовою допомогою зростає щодня. Лише з початку війни зафіксовано понад 4000 звернень до юристів організацій Мережі правового розвитку! Нам не вистачає робочих рук, саме тому ми залучаємо до роботи волонтерів – юристів, адвокатів, студентів старших курсів університетів.
Виникає дуже багато питань щодо захисту трудових прав українців у зв’язку з виїздом за кордон та поверненням в Україну. Правозахисники також допомагають на місцях створити чіткі та прозорі політики для регулювання діяльності територіальної оборони, добровольчих формувань у регіонах ведення бойових дій. Надаємо експертну правову підтримку роботи соціальних служб при міських та сільських радах, координацію штабів доставки та розподілу гуманітарної допомоги, волонтерських центрів.
Оскільки одним із викликів сьогодні є подолання продовольчої та гуманітарної кризи, поряд із наданням правової допомоги ми допомагаємо збирати та розподіляти її, доставляти продуктові набори та засоби індивідуального захисту у віддалені куточки громад. Шукаємо волонтерів-медиків, психіатрів та психологів для підтримки фізичного та ментального здоров’я дітей та дорослих. Постійно вивчаємо потреби найбільш вразливих груп населення, аби допомогу міг отримати кожен.
Як можна допомогти нам сьогодні? Передусім – підтримати роботу коаліції Solidarity&Justice. Це можна зробити і фінансового. Однак незамінним є людський ресурс. Тому цінуємо кожного, хто зголошується приєднатись до когорти наших колег, до адвокатів probono для надання допомоги українцям за кордоном.
Авторка: Ольга Настіна/ГО «Правова єдність» (м. Біла Церква)