У Києві запрезентують дослідження “Субкультура бідності в Україні”
Центр близькосхідних досліджень (AMES) запрошує на презентацію і обговорення результатів дослідження “Субкультура бідності в Україні”. Дослідження представляє науковий керівник проекту, д.і.н. ...
Додано:
Олександр Северин
Центр близькосхідних досліджень (AMES) запрошує на презентацію і обговорення результатів дослідження “Субкультура бідності в Україні”. Дослідження представляє науковий керівник проекту, д.і.н. професор Оксана Міхеєва.
Презентація відбудеться 9 жовтня об 14-00 в Київському центрі Українського Католицького Університету за адресою: вулиця Івана Мазепи, 10A. Дослідження виконано за підтримки МФ “Відродження”.
Проведення системних реформ в сучасній Україні наражається на цілий комплекс специфічних світоглядних та поведінкових установок населення країни, в чималій мірі детермінованих не лише самою бідністю, а й специфічною «культурою (субкультурою) бідності», що має потенціал до самовідтворення. В широкому сенсі ми можемо говорити про культуру (субкультуру) бідності, яка стає способом життя значної кількості людей та набуває ознак спадковості. Формуванню такої культури сприяють як структурні чинники, так і суб’єктивні відчуття людей. Власне, йдеться про цілий пласт суспільних цінностей, настанов, моделей стилів життя, що схвалюються суспільством і які зумовлюють в решті решт те, чи почувається людина в даному суспільстві бідною чи ні.
В даному дослідженні ми сфокусувалися передусім на суб’єктивних параметрах бідності і намагалися з’ясувати, як пересічна людина бачить сучасну соціальну структуру в Україні, як вона оцінює своє місце в цій соціальній структурі; яким чином люди конструюють «свою» та «інші» соціальні групи в залежності від доходів, якими є ключові параметри та критерії зарахування людей до тих чи інших соціальних груп в залежності від доходів; що є основними «сферами дискомфорту» для пересічної людини – де в першу чергу вона починає відчувати, що їй бракує грошей для підтримки бажаного способу життя; якими є основні реакції людини на відчуття подібного дискомфорту; якими, з точки зору інформантів, є можливі шляхи подолання бідності.
Дане дослідження є пілотним, не претендує на вичерпність, однак дозволяє пропонувати підходи та інструменти дослідження суб’єктивних параметрів бідності, а також висловити припущення щодо ключових параметрів та причин поширення культури бідності в сучасній Україні.
Час польових досліджень: травень 2019 р. Географія проекту: Херсонська область (м. Скадовськ та м.Чаплинка).
Вибір Херсонської області був зумовлений феноменом «одномоментної бідності» значного числа людей внаслідок анексії Російською Федерацією Кримського півострова. В контексті російської агресії та анексії частини територій української держави, Херсонська область перетворилася фактично на прикордонну. В результаті значна частина відпрацьованих економічних стратегій місцевих мешканців зазнала суттєвих трансформацій (йдеться як про зміну туристичних потоків і відпочинковий бізнес у приморських районах Херсонської області, так і про неможливість реалізовувати колишні торгівельно-економічні стратегії та взаємодії пересічних мешканців Херсонської області та степового Криму). Додатковим викликом для означених територій фактично стали перші українські вимушені переселенці, що вже в березні 2014 р. мусили виїжджати з Криму. Обрані два міста районного значення, проте з різною спеціалізацією. Економічне життя населення Чаплинки більшою мірою пов’язане із сільськогосподарським виробництвом, мешканці Скадовська більшою мірою залежать від курортного бізнесу в літній період часу).
Контактна особа Ігор Семиволос [email protected].
Подія у Facebook ТУТ.
Попередня реєстрація ТУТ