Про Голодомор: всесвітньо відома виставка Лесі Марущак «Марія» відкрилася у Києві

20 листопада 2020 року в Музеї Голодомору в Києві презентували проєкт Лесі Марущак «Марія». Виставка триватиме з 20 листопада 2020 року до 31 березня 2021 року за підтримки Світового Конґресу ...

В.Боднар, Л.Галадза, О.Стасюк, С.Касянчук
Про Голодомор: всесвітньо відома виставка Лесі Марущак «Марія» відкрилася у Києві

20 листопада 2020 року в Музеї Голодомору в Києві презентували проєкт Лесі Марущак «Марія». Виставка триватиме з 20 листопада 2020 року до 31 березня 2021 року за підтримки Світового Конґресу Українців.

Це найвідоміша у світі виставка про Голодомор-геноцид, яка була представлена у 9 країнах, а тепер уперше експонуватиметься в Україні. «МАРІЯ» є мобільним меморіальним простором, що увіковічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та внеском у діалог про соціальну справедливість та права людини. У центрі виставки — образ дівчини Марії, яка всупереч рішенню диктатора Сталіна вижила, на відміну від мільйонів жертв совєцького геноциду в Україні.

Олеся Стасюк, генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду: «Команда Музею понад рік працювала над тим, щоб у нашому просторі відкрилася виставка Лесі Марущак “Марія”. Аби жодна людська смерть у 1932-33 роках не була марною, ми зберігаємо пам’ять про вбитих голодом і разом з усім світом вшановуємо жертв Голодомору кожної четвертої суботи листопада. Цьогоріч ми запалимо свічки пам’яті у своїх вікнах 28 листопада. А напередодні цієї дати — відкриваємо виставку “Марія” у стінах Музею».

Сергій Касянчук, директор представництва СКУ в Україні: “Я б хотів висловити вдячність їй (Лесі Марущак – пр. ред.) за те, що вона взяла тему Голодомору в своє життя. Вона відчула своєю душею, своїм серцем біль і трагізм, і передала їх у формі інсталяції. Коли мистецтво відходить від серця, воно і потрапляє до серця”.

Лариса Галадза, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні: “Для мене велика честь бути тут з вами напередодні дня вшанування жертв Голодомору, щоб відкрити виставку канадської мисткині Лесі Марущак «Марія». Мистецтво – це красномовний засіб спілкування, потужній цілитель, а в цьому випадку – болючий і пронизливий свідок. Роботи Лесі мандрували по світу, а зараз вони приїхали додому. Ця виставка є також свідченням того, що ми ніколи не забудемо про ці жахіття. Пам’ять про штучний голод організований тодішнім режимом комуністичної влади, аби знищити українство не вдалося знищити. Мільйони людей у світі, а особливо сильна канадська діаспора,, доносили правду про геноцид”.

Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України: «Дуже важливо, що виставка приїхала до України, додому. Потрібно, щоб усі дізналися, що українці пережили в той час, що це був акт геноциду. Поки пам‘ять буде жити і поки ми будемо вимагати визнання цієї пам‘яті іншими, доти ми будемо існувати як незалежна держава, яка має своє місце в світі».

Яна Гринько, кураторка виставки: «Дивовижно, як роботи Лесі Марущак притягують погляд. Твори, представлені на виставці, — це результат досліджень спогадів про Голодомор, які художниця чула в українській громаді Канади, свідчень, які українці давали під час роботи комісії США з розслідування Голодомору 1932-33 років, фотографій та спогадів Александра Вінербергера. Використані авторкою художні прийоми перетворили фотографії часів Голодомору на мистецькі об’єкти. Історія дівчинки Марії стала простором для роздумів про масштаби і глибину шкоди, завданої тоталітарним комуністичним режимом».

У презентації через відео взяла участь художниця Леся Марущак. 

ЛЕСЯ МАРУЩАК, авторка виставки «Марія», народилася в Канаді, в Алвена. Вона росла серед української громади Канади, де дізналася про Голодомор з розповідей українців, які пережили геноцид. Як відомо, українська діаспора Канади є великою і сильною ком’юніті, що є основою міцних зв’язків та партнерства між Україною і Канадою, в тому числі в справі поширення знань про Голодомор-геноцид. 

Вона — мисткиня, творчість якої спирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори, — Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу.

У вересні 2020 року The Guardian опублікувало фото проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival. Книжка «Марія» за мотивами виставки потрапила до короткого списку Книжкової премії на Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). 

Виставка стала можливою завдяки Міжнародному координаційному комітету у справі Голодомору Світового Конґресу Українців (СКУ), що працює з міжнародною спільнотою над визнанням Голодомору 1932–33 років геноцидом, протидіє дезінформації та підвищує обізнаність про Голодомор у світі. 

 

 

Музей Голодомору — це єдиний у світі музей, який розповідає про геноцид українців. Ми навчаємо протистояти ненависті та порушенню прав людини, застерігаємо суспільство від повторення вчинення злочину геноциду шляхом накопичення і поширення знань про Голодомор.

Світовий Конґрес Українців — міжнародна координаційна надбудова українських громад діаспори, що єднає понад 20 мільйонів українців з більш ніж 60 країн. 

 

Джерело: Музею Голодомору.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я