На Тернопільщині працюють над створенням Мистецької резиденції імені Назара Войтовича

Наближається чергова річниця початку Революції Гідності. Минув той час, коли слово «Майдан» не сходило з язиків, коли повітря було переповнене натхненням та енергією до змін. Зараз це слово переважно ...

ВОЙТОВИЧ_5
На Тернопільщині працюють над створенням Мистецької резиденції імені Назара Войтовича

Наближається чергова річниця початку Революції Гідності. Минув той час, коли слово «Майдан» не сходило з язиків, коли повітря було переповнене натхненням та енергією до змін. Зараз це слово переважно асоціюється зі змарнованими сподіваннями та людськими жертвами. Згадуючи Героїв Небесної Сотні, ми пускаємо сльозу та зітхаємо зі словами «бідні хлопці». Та чи не краще мислити у іншому руслі? Чи хотіли б загиблі Герої, аби про них згадували саме так?

Проект «Відзнаки Героїв», що ось уже майже рік реалізовується організацією «Родини Героїв Небесної Сотні» та громадськими активістами, якраз і покликаний закладати при згадці про полеглих хлопців позитивні асоціації. Ідея проста – кожен з Героїв був звичайною людиною, що мала свої інтереси, прагнення, мрії. Назар Войтович був молодим митцем та створював чудові мозаїки, Богдан Сольчаник впевнено рухався у науковому світі, а Дмитро Максимов був Майстром спорту України. Цей перелік можна продовжувати. Активісти, що втілюють у життя проект «Відзнаки Героїв», вирішили надихнути молоде покоління України та створити нові можливості для його розвитку та навчання шляхом упровадження іменних відзнак та ініціатив імені Героїв Небесної Сотні. Про одну з них – Мистецьку резиденцію імені Назара Войтовича – хотілося б розповісти детальніше.

Назар Войтович — наймолодший Герой Небесної сотні. Увечері 19 лютого 2014 р. він вирушив до Києва. То була його перша й остання поїздка на Майдан – хлопець загинув уранці наступного дня. Батьки втратили єдину дитину. Хлопець навчався на третьому курсі відділення дизайну Тернопільського кооперативного торговельно-економічного коледжу. Він обожнював живопис. Разом з батьком працював над створенням мозаїк та оздобленням власного будинку. Усі роботи Назара мали український дух. Він любив зображати на них калину, тризуб чи козаків.

Саме тому виникла ідея вшанувати пам’ять Назара Войтовича організацією кількох конкурсів та мистецької резиденції в його рідному селі Травневе, що у Збаразькому районі на Тернопільщині. Цей проект – без перебільшення, безпрецедентний в умовах українського села. За словами представниці «Конгресу активістів культури» Людмили Ничай, що безпосередньо займається створенням резиденції, перед нами постане справжній освітньо-мистецький центр. Програма мистецьких резиденцій за відкритим конкурсом надаватиме стипендії молодим талановитим митцям для перебування в установі. Художники зможуть мешкати там, створювати мистецькі проекти, робити виставки, можливо, навіть їздити в мистецькі поїздки за кордон: налагоджено контакт з організаціями у Варшаві, Ессені, Ньюкаслі, Любліні та Берліні. Є плани співпрацювати з польськими митцями. Також у резиденції відбуватимуться лекційні та мистецькі події, покликані підвищити комунікацію та культурну обізнаність мешканців села. Це буде місце як внутрішньої взаємодії громади, так і її контакту зі світом – з метою посилення громадянського суспільства через діалог, спільні соціальні проекти, навчальні практики та мистецькі проекти. За словами пані Людмили, проект покликаний розвивати потенціал громад та народжувати нові сенси, які стали актуальними в Україні після Майдану 2013-2014 рр. На платформі мистецької резиденції зустрінуться митці, науковці, молоді лідери та вчителі, що разом провокуватимуть розвиток малого села, підтримуючи активних громадян у їх проектах, що мають потенціал змінити становище людей.

Приміщення Мистецької резиденції

Приміщення Мистецької резиденції

Мистецьку резиденцію ім. Назара Войтовича буде розміщено у двоповерховому радянському приміщенні, яке на засадах благодійності передав активістам місцевий підприємець. У ньому буде один великий зал для виставок і перегляду фільмів, дві майстерні для роботи, а на другому поверсі – шість кімнат, де будуть розміщені художники. Однак, будівля потребує ремонту: насамперед, потрібно провести каналізацію і воду, підготувати зал на першому поверсі та умеблювати кімнати на другому, встановити професійне освітлення та техніку для виставок, обладнати санвузли та ін. Ведуться пошуки меценатів, які допомогли б у цій нелегкій та фінансово витратній справі, але організатори переконані, що вже 2 червня 2017 р., у день народження Назара Войтовича, мистецька резиденція прийме перших художників. Але ще перед тим, як планується, у закладі буде проведено виставку робіт студентів Кооперативного коледжу в Тернополі, де навчався Назар.

До речі, загиблому Героєві буде присвячено ще одну відзнаку. Найближчим часом ГО «Родини Героїв Небесної Сотні» у співпраці з Львівською національною академією мистецтв проведе конкурс творчих робіт «Значення Євромайдану для становлення демократичної європейської України».

Тільки спільними зусилля небайдужих громадян можна реалізувати цілі Майдану та побудувати таку Україну, про яку мріяли загиблі Герої. А пам’ять про них доцільніше вшановувати, сприяючи розвитку суспільства та даючи йому позитивні меседжі.

Віталій Гайсенюк
Людмила Ничай


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я