Прогрес у питанні візової лібералізації: Європарламент підтримав механізм призупинення

 Щойно країни-члени Євросоюзу зіштовхуватимуться з хвилею нерегулярної міграції або ризиками для власної безпеки, візові вимоги для громадян з країн, що не входять до складу ЄС, поновлюватимуться ...

ЄС
Прогрес у питанні візової лібералізації: Європарламент підтримав механізм призупинення
 Щойно країни-члени Євросоюзу зіштовхуватимуться з хвилею нерегулярної міграції або ризиками для власної безпеки, візові вимоги для громадян з країн, що не входять до складу ЄС, поновлюватимуться швидше. На цьому наголошується у нових правилах, що їх ухвалив Європейський Парламент 15 грудня.

Доповідач Європарламенту щодо цієї пропозиції Аґустін Діаз де Мера (представник Європейської народної партії; Іспанія) так прокоментував ухвалення нових правил: «Нам, з одного боку, вдалося створити більш гнучкий і дієвий інструмент, з іншого – гарантувати захист прав людини та ключову роль для Європейського Парламенту. Я певен, що після схвалення механізму призупинення Рада ЄС тісно співпрацюватиме, аби гарантувати безперешкодну обробку пропозицій з надання безвізового режиму для Грузії та України – за умови, що обидві країни втілили у життя необхідні критерії».

485 депутатів підтримали доповідь євродепутата; 132 парламентаря виступили проти, 21 – утримався.
Згідно з новими правилами, угоди ЄС щодо безвізового режиму з іншими країнами можуть бути призупинені. У такому разі громадяни таких країн знову потребуватимуть візу для подорожей до Євросоюзу. Йдеться, зокрема, про такі випадки:
  • Вагоме збільшення кількості громадян країни з-поза меж ЄС, яким відмолено у в’їзді або у нерегулярному перебуванні на території Євросоюзу;
  • Суттєве збільшення необґрунтованих заяв на отримання притулку;
  • Зменшення співпраці щодо реадмісії (повернення мігрантів) або
  • збільшення ризиків чи неминучої загрози державній політиці або внутрішній безпеці, що стосується громадян відповідної країни з-поза меж Союзу.
Призупинення безвізового режиму

Країни-члени ЄС та Європейська Комісія матимуть можливість запускати механізм призупинення безвізового режиму. Водночас у тексті правила зазначається, що рішення про тимчасове призупинення повинно ґрунтуватися на «доречних і об’єктивних даних».

Після сповіщення країною-членом Євросоюзу (чи на прохання простої більшості країн-членів) або ґрунтуючись на власному звіті Єврокомісія матиме один місяць щоби вирішити, чи призупиняти безвізовий режим на дев’ять місяців. Це рішення набуде чинності автоматично.

Під час періоду дії цього механізму Єврокомісія разом з країною, щодо якої було застосовано ці норми, повинні намагатися віднайти рішення з приводу тих обставин, що призвели до такого стану речей.  

Також Комісія відповідатиме за здійснення моніторингу ситуації у країнах, що мають безвізовий режим. Щонайменше раз на рік вона звітуватиме перед Європарламентом і Радою ЄС, чи й досі ці країни дотримуються вимог безвізових подорожей, зокрема тих, що стосуються шани прав людини.
 
Подовження режиму призупинення

Якщо ситуація, яка призвела до застосування механізму призупинення, продовжуватиметься, Єврокомісія (щонайпізніше за два місяці до закінчення цього дев’ятимісячного періоду) повинна буде представити пропозицію щодо подовження режиму тимчасового відновлення візових вимог на додаткові вісімнадцять місяців. Депутати Європейського Парламенту та країни-члени ЄС матимуть змогу оскаржити це рішення.

Будь-якого моменту Єврокомісія може вирішити представити законодавчу пропозицію, аби перенести країну з-поза меж ЄС зі списку держав, до яких не застосовуються візові вимоги, до списку тих, до яких такі вимоги застосовуються. Такий крок має бути схвалено як Європарламентом, так і Радою ЄС.

Перегляд механізму призупинення безвізового режиму, що закріплений у законодавстві ЄС від 2013 року, прив’язаний до пропозицій надати безвізові подорожі до ЄС для Грузії (що вже було погоджено депутатами Європейського Парламенту та Радою ЄС), а також для України та Косово.
 
Наступні кроки

Ухвалений проект норми все ще потребує формального схвалення Радою ЄС. Він набуде чинності з плином двадцяти днів з часу публікації в Офіційному журналі Євросоюзу. Механізм призупинення безвізового режиму не стосуватиметься Об’єднаного Королівства та Ірландії.

Голосування Європейського парламенту на пленарному засіданні щодо механізму призупинення безвізового режиму прокладає шлях для більш плавного завершення лібералізації візового режиму для України.  


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Анонс: Школа врегулювання конфліктів та миротворчості у територіальних громадах

Як зберегти традиційну культуру та нашу ідентичність, міркували на триденному заході у Богуславі

До 40 протезів на місяць: як у Полтаві протезують та реабілітують людей після поранень

До своєї природи: у Києві відкрилась виставка з любов’ю до української спадщини

10 років БФ «Твоя опора»: зібрано й надано допомогу на 710 млн грн

Ресурсні центри неурядового сектору Півдня України обмінялись досвідом та обговорили нові ініціативи