Приватні виконавці замінять державних?
Пройшов перший тиждень навчання першої хвилі осіб, які бажають стати приватними виконавцями. Нещодавно розроблене Мін’юстом законодавство забезпечить запровадження інституту приватних виконавців, які ...
Додано:
Громадський Простір
Пройшов перший тиждень навчання першої хвилі осіб, які бажають стати приватними виконавцями. Нещодавно розроблене Мін’юстом законодавство забезпечить запровадження інституту приватних виконавців, які переберуть на себе обов’язки з виконання судових рішень і забезпечать конкуренцію на ринку. Спочатку під час перехідного етапу приватні й державні виконавці функціонуватимуть одночасно.
«Приватний виконавець, на відміну від державного виконавця, не матиме статусу державного службовця. За своєю природою його діяльність буде схожою з адвокатською або приватною нотаріальною практиками. Фактично маємо всі підстави казати про появу в Україні цілком нової юридичної професії. Додам, що нові спеціалісти проходять анонімне тестування» – пояснив керівник Головного територіально управління юстиції у місті Києві Станіслав Куценко.
5 жовтня 2016 року набрали чинність Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», а також Закон України «Про виконавче провадження», які покликані реформувати систему примусового виконання рішень. Однією із найвагоміших новацій реформи стало запровадження поряд з державними виконавцями, інституту приватних виконавців, який повинен запрацювати у першій половині 2017 року.
Закон про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, визначає основи організації та діяльності з примусового виконання рішень державними й приватними виконавцями, їх завдання та правовий статус.
Додаткова інформація:
Приватним виконавцем може бути громадянин України віком старше 25 років, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи у сфері права не менше двох років після отримання вищої юридичної освіти, володіє державною мовою, який успішно склав кваліфікаційний іспит. Також Не може стати приватним виконавцем особа: визнана судом обмеженою у цивільній дієздатності або недієздатною; яка має непогашеної чи не знятої в установленому законом порядку судимості за вчинення тяжкого, особливо тяжкого злочину, а також злочину середньої тяжкості, за який призначено покарання у виді позбавлення волі; яка звільнена з посади судді, прокурора, слідчого, нотаріуса, з державної служби або служби в органах місцевого самоврядування за порушення присяги, вчинення корупційного правопорушення, – протягом 3 років з дня такого звільнення; яка за порушення вимог законодавства анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною чи адвокатською діяльністю або діяльністю арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), яку позбавлено права на здійснення діяльності приватного виконавця, – протягом трьох років з дня прийняття відповідного рішення.
Приватний виконавець під час здійснення своєї діяльності не може займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), інструкторської та суддівської практики із спорту та роботи в органах Асоціації приватних виконавців України) або підприємницькою діяльністю.
Іспит на право здійснювати діяльність приватного виконавця проводиться у формі автоматизованого анонімного тестування. До складання іспиту допускаються особи, які пройшли трьохмісячне навчання та стажування. Порядок проведення іспиту затверджує Кваліфікаційна комісія приватних виконавців. Цей же орган у разі успішного складення особою іспиту ухвалює рішення про видачу їй відповідного посвідчення.
За видачу посвідчення приватного виконавця особа, яка склала кваліфікаційний іспит, вносить плату у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Посвідчення про право на здійснення діяльності приватного виконавця видається без обмеження строку його дії.
Відтак з вищевикладеного видно, що Законом регламентовано досить високі вимоги до професійного рівня кандидатів на здобуття статусу приватного виконавця, тому ризики потрапляння у цю професію некомпетентних юристів або осіб з явно шахрайськими намірами є мінімізованими.
Джерело: Головне територіальне управління юстиції у м. Києві.