Quo vadis громадо?
Представники Зорівської, Степанківської та Михайлівської ОТГпочали розробку «дорожньої карти»впровадження практик громадської участіЗ травня 2018 року три об’єднані територіальні громади Черкаської ...
Додано:
graymalk
Представники Зорівської, Степанківської та Михайлівської ОТГ
почали розробку «дорожньої карти»
впровадження практик громадської участі
З травня 2018 року три об’єднані територіальні громади Черкаської області в рамках проекту “Різні села – одна громада” вчилися як досліджувати громадську думку, залучати до прийняття рішень жителів громади. Влітку за допомогою фокус-групових досліджень та вуличного опитування визначали рівень усвідомлення жителями різних сіл, об’єднаних в ОТГ, процесів децентралізації, проблем та ресурсів, «спільності» нової громади.
Проте ми не мали на меті просто визначити перелік проблемних зон в ОТГ. Ми хотіли більшого: провести широкий консультаційний процес із залученням жителів усіх сіл, щоб дізнатися, як ці проблеми можна вирішити з використанням потенціалу мешканців.
Тож в жовтні в Зорівській, Степанківській та Михайлівській громадах відбулися дослідження за методиками «світового кафе» і «мапування». Експерти ГО «Молода Черкащина» прагнули, щоб представники громад отримали практичний досвід та змогли надалі самостійно використовувати ці методики. Тому представники громад (сільської ради, виконкому, активісти) брали участь не лише в організації, але і в модеруванні заходів.
“Ярмарок ідей для майбутнього” – саме так назвали захід, на який збиралося до 50 жителів ОТГ. Там вони мали змогу визначати проблемні зони в селах, які потребують додаткового облаштування (контейнерами для сміття, освітленням, камерами стеження, тощо). Найкраще для цього підходить методика “мапування” – робота з великою картою ОТГ, на яку жителі клеїли різнокольорові “стікери”. Також була можливість запропонувати свої ідеї для покращення життя у селі за методом “світового кафе”. Це були досить нові та незвичні для селян формати спілкування, однак в результаті виявилося, що таким чином всі можуть ефективно працювати.
В Михайлівці надзвичайно активними виявилися люди старшого віку. Їх важко було «розворушити» на початку, проте потім вони згенерували багато ідей, які враховували б специфіку Михайлівської ОТГ – більше 70% населення пенсійного віку.
В Степанках на захід прийшло доволі багато дітей, тому експерти швидко зорієнтувались і організували для них «дитячий стіл», щоб діти не просто сиділи біля своїх батьків, а також долучилися до напрацювання ідей для розвитку громади. І ця практика, що виникла спонтанно, була реалізована успішно і дала блискучі результати – настільки цікаві, що ГО «Молода Черкащина» вирішила використовувати її в подальшому при організації подібних досліджень.
Всі напрацювання, отримані в результаті фокус-груп, вуличного опитування та «світового кафе» повинні стати основою «дорожньої карти» використання партисипативних практик (практик залучення) для розвитку ОТГ. Для того, щоб напрацювати цей план, представники громад зібралися 31 жовтня і під час майстерні «Впровадження практик громадської участі в життя громади» продовж двох днів розробляли першу частину «дорожної карти» – план посилення зв’язків між селами ОТГ, яка була спільною для всіх.
На цьому робота не закінчується. В громадах самостійно опрацюють ще 2 проблеми, які можна вирішити з допомогою з використанням партисипативних практик, і після цього буде затверджено «дорожну карту» – план, який в громадах будуть впроваджувати до кінця 2019 року. Після цього, наші громади стануть можливо першими в Україні сільськими громадами, які на постійній введуть в практику урядування механізми залучення жителів до прийняття рішень.