Реакція світу на злодіяння з боку держав та збройних груп є ганебною та неефективною

Amnesty International випустила річну доповідь, а також прогнози щодо тенденцій у галузі прав людини на 2015 рік. Організація заявляє, що уряди мають «припинити робити вигляд, нібито захист ...

Amnesty
Реакція світу на злодіяння з боку держав та збройних груп є ганебною та неефективною

Amnesty International випустила річну доповідь, а також прогнози щодо тенденцій у галузі прав людини на 2015 рік. Організація заявляє, що уряди мають «припинити робити вигляд, нібито захист цивільного населення знаходиться поза їх повноваженнями».

Amnesty International прогнозує збільшення числа цивільних, які ризикують піддатися зловживанням з боку озброєних груп, а також продовження нападів на свободу вираження думок, погіршення гуманітарної ситуації та посилення кризи біженців — якщо у реакції світу на конфлікти не відбудеться фундаментальних змін.

Організація констатує зростаючу загрозу для основних прав людини в колишніх радянських республіках.

Організація закликає до глобальних дій, включаючи відмову від права вето п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН в ситуаціях масових злодіянь.

Світові лідери повинні вжити термінових заходів, щоб протистояти конфліктам нової форми і захистити цивільних осіб від жахливого насильства з боку держав і збройних груп, закликала Amnesty International, випустивши щорічний аналіз дотримання прав людини в усьому світі.

«2014 рік був катастрофічним для мільйонів людей, які стали заручниками насильства. Реакція світу на конфлікти та зловживання з боку держав і озбройних груп була ганебною та неефективною. У той час, як люди страждали від ескалації варварських нападів і репресій, міжнародне співтовариство продемонструвало свою безпорадність», — заявив Саліл Шетті, генеральний секретар Amnesty International.

«Організація Об’єднаних Націй була створена 70 років тому з тим, щоб ми ніколи більше не побачили жахи часів Другої світової війни. Зараз ми бачимо насильство у масовому масштабі та величезну кризу біженців, викликану цим насильством. Ми бачимо виняткову нездатність знайти прийнятні рішення для найгостріших потреб нашого часу».

Загроза для прав людини в Україні та інших колишніх радянських республіках зростає

Річна доповідь Amnesty International надає повний огляд подій в галузі прав людини в усьому світі, в тому числі у державах-наступницях СРСР. Регіон відзначився кризою і конфліктом в Україні, а також звуженням простору для свободи вираження думок в Росії, Азербайджані, Білорусі і країнах Центральної Азії.

“Міжнародна ситуація, яка утворилась навколо конфлікту на сході України, має тривожні ознаки повернення в регіон напруги часів Холодної Війни. Проте протистояння між воюючими сторонами конфлікту жодним чином не можна назвати холодним. В результаті запеклих боїв більше мільйона мирних жителів були переміщені, а тисячі людей загинули в той час, як обидві сторони конфлікту раз за разом порушують закони війни – поміж іншого здійснюючи невибіркові обстріли та використовуючи населені пункти для організації атак,” – сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії.

Без узгоджених міжнародних дій перспективи для України, Росії та інших колишніх радянських республік залишатимуться похмурими. Прогнози на 2015 рік дають незначну надію на припинення конфлікту, який призведе до наступних наслідків:

• Посилюватиметься ризик зростання кількості жертв серед мирного населення і подальшого значного погіршення гуманітарної ситуації у разі, якщо крихка мирна угода порушуватиметься й надалі в східній Україні.

• Економічна скрута в Росії та погіршення відносин із Заходом через конфлікт в Україні буде тільки загострювати нервозність Кремля щодо внутрішнього інакомислення.

• Придушення громадянського суспільства і критичних та незалежних голосів у Росії продовжиться, включаючи закриття неурядових організацій. Посилиться ризик того, що практика застосування репресивних заходів пошириться на інші пострадянські країни.

Світовий прогноз на 2015—2016 рр.

У річній доповіді Amnesty International надається всеосяжний огляд дотримання прав людини у 160 країнах за 2014 рік.

Якщо світові лідери не діятимуть негайно, щоб протистояти новим формам конфліктів і вирішити інші проблеми, зазначені у звіті, перспектива для прав людини на прийдешній рік є похмурою:

все більше мирних жителів будуть змушені жити під контролем квазі-державних жорстоких збройних груп та піддаватимуться нападам, переслідуванням і дискримінації;
посилюватимуться загрози свободі вираження думок, у тому числі через порушення, викликані новими драконівськими законами про боротьбу з тероризмом та необґрунтованим масовим стеженням;
погіршуватиметься гуманітарна ситуація та посилюватиметься криза біженців — через зростання числа людей, переміщених у результаті конфліктів, у той час як уряди продовжують блокувати кордони, а міжнародне співтовариство не в змозі надати їм допомогу і захист.

Збройні групи

Особливу занепокоєність викликає зростаючий вплив недержавних збройних груп, у тому числі групи, яка називає себе Ісламською державою (ІД).

Збройні групи здійснювали порушення у принаймні 35 країнах, зокрема і в Україні, за 2014 рік, тобто в одній п’ятій з країн, які дослідила Amnesty International.

“Сепаратисти, яких підтримує Росія, а також українські регулярні війська та добровольчі батальйони показали зневагу до прав людини цивільних, які опинилися під перехресним вогнем. Жодна зі сторін не проявила волі притягнути до відповідальності тих, хто скоював звірства,” — сказала Анна Нейстат, старший директор програми з досліджень Amnesty International.

“По мірі того, як вплив таких груп, як Боко Харам, ІД і Аль-Шабаб, переходить межі національних кордонів, все більше цивільних осіб змушені жити під їх квазі-державним контролем, піддаватися насильству, переслідуванням і дискримінації”

“Уряди мають припинити робити вигляд, нібито захист цивільного населення знаходиться поза їх повноваженнями, і почати на ділі допомогати зменшувати страждання мільйонів людей. Міжнародні гравці мають фундаментально змінити свій підход до реагування на світові кризи”

Вето у Раді Безпеки ООН

У Сирії, Іраку, Газі, Ізраїлі та Україні Раді Безпеки ООН (РБ ООН) не вдавалося — через корисливі інтереси або політичну доцільність — впоратися з кризами і конфліктами, навіть у ситуаціях, коли держави чи збройні групи вчиняли жахливі злочини проти цивільних осіб.

Ризик російського вето унеможливила РБ ООН застосувати які-небудь ефективні заходи щодо подій, які розгортаються в Україні.

Amnesty International закликає п’ять постійних членів РБ ООН відмовлятися від своїх прав вето при розгляді геноцидів чи інших масових злодіянь.

“Це може стати поворотною точкою у справі захисту мирних жителів для міжнародного співтовариства та інструментів, яке воно має у своєму розпорядженні. Відмовившись від своїх прав вето, п’ять постійних членів Ради Безпеки нададуть ООН більше можливостей для того, щоб приймати заходи із захисту цивільного населення, коли життя перебувають під смертельною загрозою, і відправити потужний сигнал порушникам, що світ не сидітиме склавши руки, у той час як відбуваються масові злодіяння,” — заявив Саліл Шетті.

Торгівля зброєю

Потоки зброї до країн, де вона використовується для серйозних зловживань з боку держави чи збройних груп, забрали у 2014 році десятки тисяч життів цивільних осіб.

Amnesty International закликає всі держави, у тому числі США, Китай, Канаду, Індію, Ізраїль та Росію, ратифікувати або приєднатися і дотримуватися Договору про торгівлю зброєю, який набув чинності у минулому році після двадцяти років зусиль Amnesty International та інших організацій.

“У 2014 році величезна кількість озброєнь була доставлена в Ірак, Ізраїль, Південний Судан і Сирію — незважаючи на дуже високу ймовірність того, що ця зброя буде використана проти цивільних, які стали заручниками конфліктів. Коли ІД взяла під контроль значні частини Іраку, вона знайшла великі арсенали, готові для використання. Безвідповідальний потік зброї до тих, хто порушує права людини, має негайно припинитися,” — заявила Анна Нейстат.

Зброя вибухової дії

Amnesty International закликає світових лідерів ввести нові обмеження на використання у населених районах зброї вибухової дії, такої як авіабомби, міномети, артилерія, ракети, зокрема балістичні, яке призвело до незліченних смертей цивільних осіб у 2014 році.

“Використання «градів», «смерчів» та мінометів позбавили життя сотень цивільних на сході України. Більш суворі обмеження на використання у населених пунктах зброї вибухової дії, яка не може бути точно націлена чи іншим чином має широку область дії, могли б врятувати тисячі життів, втрачених у ході недавніх конфліктів. Міжнародне співтовариство може і має робити більше для захисту мирних жителів, чиї будинки стали прифронтовими зонами боїв воюючих сторін,” — заявила Анна Нейстат.

Драконівські відповіді

Amnesty International закликає уряди забезпечити, щоб їх реакція на загрози безпеці не підривала фундаментальні права людини та не розпалювала подальше насильство. Річний звіт детально описує, як багато урядів у 2014 році відреагували на погрози у сфері безпеки драконівськими і репресивними методами, зокрема:

Афганістан: неодноразові порушення прав людини з боку працівників Національного директорату безпеки (НДБ), у тому числі ймовірні катування та насильницькі зникнення;
Кенія: прийнято законопроект про внесення змін до Закону про безпеку — репресивний законопроект, прийняття якого може призвести до поширення обмежень на свободу вираження думок і пересування;
Нігерія: громади, які багато років піддавалися террору Боко Харам, стали більш уразливими до порушень з боку державних сил безпеки, які регулярно вдаються до позасудових убивств, масових довільних арештів і тортур;
Пакистан: влада скасувала мораторій на смертну кару і почала страчувати засуджених за звинуваченнями у терористичній діяльності;
Росія та Центральна Азія: особи, обвинувачені у терористичних злочинах або підозрювані у приналежності до екстремістських груп, піддавалися тортурам з боку національних сил безпеки;
Туреччина: розпливчасте законодавство про боротьбу з тероризмом продовжує використовуватися для переслідування за законне здійснення права на свободу вираження.
“Від Баги до Багдаду державні лідери намагаються виправдати порушення прав людини, говорячи про необхідність зберегти мир “у безпеці”,” — сказав Саліл Шетті.

“Ми бачимо тривожні ознаки того, що лідери будуть продовжувати жорстко розправлятися з протестами, вводити драконівські антитерористичні закони і використовувати свавільні методи масового спостереження у відповідь на загрози у сфері безпеци. Але такі заходи не працюють, а лише створюють обстановку репресій, в якій процвітає екстремізм.”

Біженці

Трагічним наслідком нездатності міжнародного співтовариства до боротьби з конфліктами, що змінюють форму, є одна з найгостріших криз біженців за всю історію світу. Мільйони людей — у тому числі 4 мільйони тільки з Сирії — продовжують тікати від насильства та переслідувань.

“Жахливо спостерігати, як зусилля багатих країн над контролем кордонів переважають над їх зусиллями зберегти життя людей. Глобальна криза біженців може тільки ще більше загостритися, якщо не буде вжито термінових заходів”, — заявив Саліл Шетті.

“Світові лідери мають змогу полегшити страждання мільйонів людей — наданням політичних та фінансових ресурсів для захисту тих, хто втік від небезпеки, наданням їм щедрої гуманітарної допомоги і переселенням найбільш вразливих з них”.

В Україні внутрішньо переміщені особи з Донбасу та окупованого Росією Криму отримали певну допомогу від держави, проте в основному покладались на власні сили, сімейні зв’язки та допомогу волонтерських організацій.

Заклик до дії

“Глобальні перспективи стану дотримання прав людини є похмурими, але рішення існують. Світові лідери повинні вжити негайних і рішучих заходів, щоб запобігти насуванню глобальної кризи і наблизити нас на один крок до створення більш безпечного світу, в якому права і свободи будуть захищені,” — заявив Саліл Шетті.

Відео матеріали

Джерело : Amnesty International

Додатки : Доповідь ( AIR2015-Amnesty-Report-RU.pdf, 1433 Kb )


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Вийшов другий сезон Rights Now! Podcast

На Тернопільщині ділилися кращими практиками розвитку гуманітарно-соціальної сфери

Громади Донеччини обговорили діяльність центрів підтримки громадян

ZDOROVI представляє результати шостої хвилі опитування «БАРОМЕТР»: стан системи охорони здоров'я України

«Як підготуватися до сексу»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Відсутність документів на нерухомість — одна із критичних перепон отримання компенсації через єВідновлення