Реакція громадянського суспільства України щодо ситуації в Білорусі

Котрий день ми в Україні пильно, вдень і вночі, стежимо за подіями в містах Білорусі. Людей, які мирно та без зброї відстоюють свій вибір, закидають світлошумовими гранатами, розганяють сльозогінним ...

EfA1PmvXkAAeFd9
Реакція громадянського суспільства України щодо ситуації в Білорусі

Котрий день ми в Україні пильно, вдень і вночі, стежимо за подіями в містах Білорусі. Людей, які мирно та без зброї відстоюють свій вибір, закидають світлошумовими гранатами, розганяють сльозогінним газом, поливають з водометів, жорстоко б’ють та вивозять у невідомому напрямку, часто зникає інтернет та зв’язок, і багато не виходить на контакт з рідними і близькими…

Збираємо реакції громадського сектору та світу.

Відстежувати можна також у TWITTER Громадського Простору 

ВАЖЛИВО! 

В Білорусі відпустили затриманих українських волонтерів “Восток SOS” Євгена Васильєва та Костянтина Рєуцького.  “Команда Восток SOS безмежно вдячна усім, хто в ці важкі дні був з нами, допомагав та писав такі важливі слова підтримки! Рєуцький та Васильєв уже на свободі”.

Також звільнено Оксану Альошину. За інформацією прес-служби Президента, нині ведуться перемовини задля звільнення ще одного українця – Романа Шишка, який перебуває в ізоляторі міста Бреста.  

 

ЯК РЕАГУЄ ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО УКРАЇНИ?


 

Центр громадянських свобод закликає владу Білорусі припинити необгрунтоване насилля та висловлює підтримку учасникам мирного протесту

10.08.2020 

У неділю 9 серпня закінчилися вибори президента в Білорусі, і вже ввечері того дня влада оголосила про те, що чинний президент Олександр Лукашенко отримав близько 80% голосів. Такі цифри кардинально розходилися з даними, що були отримані через моніторинговий проект “Голос”, на якому зареєстрований майже кожен шостий виборець в країні. За даними Голосу, а також екзит-полів на закордонних дільницях, у президентських перегонах перемагає опозиційна кандидатка Світлана Тихановська.

Після 20:00 вечора в Мінську і ряді інших міст Білорусі на акції протесту вийшли люди, які були незгодні з офіційними результатами та переконані у фальсифікаціях виборів.

Фото і відео-матеріалів, що у великій кількості опубліковані у відкритих джерелах, дають підстави говорити переважно про мирний характер протесту. Але у відповідь на те, що на вулицях Мінська зібралися перші сотні громадян, поліція почала застосовувати спецзасоби та техніку.

Центр громадянських свобод має багаторічний досвід моніторингу дій поліції під час мирних зібрань, а відтак може стверджувати, що застосовані співробітниками ОМОНу в Мінську і ряді інших міст методи є необґрунтованими, надмірними та створюють очевидну загрозу для громадян. Людей, які вийшли мирно та без зброї, почали закидувати світлошумовими гранатами, гранатами зі сльозогінним газом, а також поливати з водометів.

Такі дії, на наш погляд, очевидно, не несуть за собою мету захисту громадського порядку або припинення правопорушень чи злочинів. Вони використовуються для залякування протестувальників і придушення суспільного невдоволення, та провокують подальшу ескалацію конфлікту.

Свобода зібрань – основоположне право людини, яке закріплене у ряді міжнародних договорів. Крім того, саме мирні збори, мітинги та інші форми ненасильницького протесту дозволяють громадянам не вдаватися до крайніх форм прояву незгоди з владою. У преамбулі Загальної декларації прав людини, фундаментального документа міжнародного права зазначається: “… необхідно, щоб права людини охоронялися силою закону з метою забезпечення того, щоб людина не була змушена вдаватися як до останнього засобу до повстання проти тиранії і гноблення;”

Центр громадянських свобод висловлює підтримку мирним протестувальникам у Білорусі, а також закликає міжнародні організації та лідерів країн Заходу закликати чинну владу в Білорусі припинити необгрунтоване насилля та переслідування людей через їхні вимоги про чесні й справедливі вибори. Ми вважаємо за необхідне задіяти можливості “Московського механізму” ОБСЄ, який був запущений щодо Білорусі за ініціативою 14 країн у 2011 році з тим, щоб провести публічне міжнародне розслідування цих подій.

 


 

 

Припинити поліцейське насильство в Білорусі! Заява УГСПЛ та ХПГ

9 серпня 2020 в Білорусі відбулись президентські вибори, які проходили в умовах особливих обмежень, пов’язаних з COVID-19 та майже ритуальними в Білорусі обмеженнями на виявлення незгоди з позицією чинного президента. Обмеження, накладені подоланням загрози COVID-19, спрямовані на убезпечення життя та здоров’я людини. Всі інші обмеження лише тоді можуть бути виправдані, коли вони спрямовані на убезпечення здорового і життєздатного суспільства.

Попередні президентські вибори в Білорусі в 2001, 2006, 2010 та 2015 роках не були визнані демократичними оскільки не відповідали стандартам чесності, справедливості, відкритості, рівності шансів для кандидатів. Не став винятком і перебіг останньої виборчої кампанії 2020 року, коли про рівність доступу до ЗМІ, агітації, контактам з виборцями, відсутність тиску на альтернативних кандидатів і відсутність маніпуляцій не видається говорити. Все це було, залишилось і присутнє. І все це стало однією з причин не сприйняття проголошеного офіційного результату виборів практично безальтернативного кандидата на президентську посаду.

У зв’язку з цим УГСПЛ зазначає, що вибори є інструментом демократії, який легітимізує народне волевиявлення і одночасно закріплює законні повноваження обраних в результаті такого волевиявлення. Однак вибори практично не мають змісту, коли вони проводяться під дулами автоматів окупантів, як, наприклад, в Криму 2014 року чи в Північній Кореї в 2019 році.

Якщо ми називаємо процес, який відбувся в Білорусі 9 серпня 2020 року виборами, то маємо оцінювати його за стандартами, властивими виборам. Це передовсім свобода волевиявлення, а також дотичні свободи вираження поглядів та дотримання право на мирні зібрання. На жаль, від вечора 9 серпня офіційна влада Білорусі вдалась з непропорційним застосуванням сили та спеціальних засобів до припинення та фактично придушення будь-яких волевиявлень, що стосувались результатів процесу голосування. Наслідками стали заподіяння тяжких каліцтв протестуючим; масові затримання тисяч людей за дві доби після закінчення виборів; відкриття десятків політично мотивованих кримінальних справ; утримування політичних в’язнів. Ми вимагаємо негайно припинити масове поліцейське насильство і повернутися до конституційного дотримання прав людини і основоположних свобод в Білорусі.

Ми звертаємось із закликом дотримуватись принципу верховенства права, прав людини та плюралістичної демократії, які є фундаментом, на якому збудована сучасна вільна та демократична Європа, до якої має рухатись і приєднатись колись і вільна та демократична Білорусь.

Підписати Заяву

 


 

 

Заява Керівного комітету Української національної платформи ФГС СхП 

12.08.2020

Українська національна платформа висловлює обурення діями білоруської влади щодо жорсткого придушення протестних акцій з використанням неспіврозмірної сили та спеціальних засобів та закликає припинити порушення громадянських прав і свобод на території Білорусі.

Вже третій день поспіль тривають масові протести, спровоковані фальсифікацією виборів президента Білорусі на тлі масових порушень політичних та громадянських прав і свобод людини.

При відсутності міжнародно визнаного спостереження за виборами з боку інституцій ОБСЄ, Ради Європи та ЄС білоруська влада вдалася до безпрецедентних зловживань та маніпуляцій під час всіх етапів виборчої кампанії, про що свідчать моніторинги білоруських правозахисних організацій.

Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння білоруського громадянського суспільства, була спроба відкритого фальшування результатів голосування на користь чинного президента РБ О. Лукашенка. Вже сам день виборів пройшов на тлі приготувань влади до придушення непокори: стягування спеціальної техніки правоохоронних органів до міст, передислокація військових підрозділів, масштабне обмеження зв’язку та доступу до об’єктивної інформації.

9 серпня після завершення голосування розпочалися масові мирні протести громадян Білорусі, які виявили незадоволення відкритим знущанням з білорусів в ході цинічного викривлення владою результатів волевиявлення. В більш ніж 30 містах Білорусі громадяни вголос заявили про свою незгоду з результатами виборів.

Попри те, що акції мали мирний характер, демонстранти були неозброєні та не складали загрози громадській безпеці, спеціальні загони міліції агресивно та жорстоко вдалися до розгону акцій, немотивованого та протиправного затримання учасників зібрань. Використання спеціальних засобів правоохоронцями призвело до масових тілесних ушкоджень громадян. Використання світло-шумових гранат, гумових набоїв, водометів стало новою реальністю в намаганнях влади зупинити громадську протестну активність.

За три дні протестів білоруська влада затримала до 5000 учасників акцій з порушенням відповідних процесуальних норм. Є свідчення про застосування насилля та тортур до затриманих.

На жаль, є вже підтверджені факти загибелі учасників протестів під час зіткнень з бійцями спецзагонів, сотні покалічених від надмірного застосування сили.

Влада планує вдатися до ще більш жорсткого придушення протестів та обмеження прав і свобод. Під приводом боротьби із зовнішніми загрозами громадській та національній безпеці оприлюднюються наміри запровадження надзвичайного стану.

Українське суспільство і громадський сектор не можуть залишатись осторонь, коли сусідня держава, що бере участь у політиці Східного партнерства, так зневажає конституційно закріплені права людини і громадянина, а також створює загрозу їх здоров’ю та життю.

Керівний комітет Української національної платформи, що об’єднує понад 150 громадських організацій в Україні, висловлює підтримку білоруському суспільству в їх прагненні до відстоювання власного права вільно обирати своє майбутнє.

Ми закликаємо владу Білорусі в особі президента Білорусі О. Лукашенка:

  • Припинити порушення прав і свобод громадян Білорусі, закріплених Конституцією РБ, а також основоположними документами ООН, ОБСЄ у сфері прав людини, ратифікованими Білоруссю
  • На тлі невизнання результатів виборів президента Білорусі міжнародною спільнотою знайти політичний компроміс з представниками білоруських опозиційних політичних сил щодо варіантів виходу із ситуації, що склалася
  • Відмовитись від силового протистояння з громадянами Білорусі, учасниками зібрань та протестних акцій, почати пошук компромісу на основі переговорів та мирного вирішення конфлікту
  • Припинити політичний та силовий тиск на політичних опонентів, випустити політичних в’язнів та затриманих під час протестів.

Владні інституції України:

  • Спільно з членами ЄС та міжнародними партнерами випрацювати спільний підхід до впливу на владу Білорусі з метою припинення порушення прав людини, а також мінімізації кількості потенційних жертв та постраждалих від жорстких дій білоруських правоохоронних органів
  • Використовувати наявні дипломатичні та політичні канали комунікації з керівництвом РБ задля пошуку внутрішньополітичного компромісу в державі
  • Спільно з партнерами по ЄС та СхП розробити механізми підтримки громадянського суспільства Білорусі, які зазнали політичних утисків в ході президентських виборів та під час подальших протестних дій

Члени ЄС та європейські інституції

  • Використовуючи наявні політичні важелі вжити конкретні заходи з метою припинення жорстких придушень масових протестів в Білорусі
  • За політико-дипломатичними каналами ініціювати створення та прибуття моніторингової місії ЄС з дотримання прав людини в Білорусі, підготувати комплексний звіт про стан дотримання прав, який має лягти в основу перегляду рівня та змісту двосторонніх відносин ЄС-Білорусь

 


 

Заява Коаліції РПР про неприпустимість силових дій влади Республіки Білорусь щодо мирних громадян

 

12.08.2020

9 серпня 2020 року відбулися чергові вибори президента Республіки Білорусь. Повідомлення про порушення демократичних прав та свобод на всіх етапах виборчої кампанії – від реєстрації кандидатів до підрахунку голосів – викликало масове обурення та протести по всій країні.

Влада Білорусі відповіла на протести хвилею репресій і насилля, що є неприпустимою реакцією на мирні зібрання громадян та порушенням їхніх фундаментальних прав і свобод. Влада не може протистояти народу та придушувати вільних громадян у висловлюванні своєї позиції. Вчинивши такі дії, влада фактично відкрила шлях силовому вирішенню конфлікту і заявила, що буде рухатися саме цим шляхом.

Україна пам’ятає, як подібні  силові методи авторитарного режиму під час Революції Гідності призвели до загибелі мирних громадян. Громадянин Білорусі Михайло Жизневський тоді одним з перших віддав своє життя за цінності свободи і демократії, які проголосив Майдан. У Білорусі перша смерть мирного активіста вже сталася на самому початку протесту, проте влада все ще має можливість зупинити такий розвиток подій і вийти на діалог з громадянами.

Ми, Коаліція організацій громадянського суспільства України, з часу Революції Гідності працюємо задля утвердження цінностей демократії та верховенства права. Ми засуджуємо будь-яке пригнічення можливості висловлення своєї думки через мирні протести та інші акції прямої дії.

Висловлюємо свою підтримку та солідарність з мирними протестувальниками, які відстоюють демократичні цінності. Закликаємо владу Білорусі негайно припинити насильство та переслідування учасників мирних зібрань, забезпечити дотримання їх фундаментальних прав і свобод та налагодження діалогу з громадянами.

 

 

Збір підписів під зверненням до білоруського народу

 (ініційоване громадськими діячами та мислителями)

13.08.2020 

 

 


 

 АКЦІЇ  ПІДТРИМКИ ТА ОНЛАЙН ФЛЕШМОБИ

 

 

 

 Під білоруським посольством у Києві тривають акції підтримки. Наступна акція відбудеться 13 серпня о 17:00. Організатори акції – Amnesty International Ukraine 

Раніше:

«Ми не знаємо як це все закінчиться. Правда, ніхто не знає. Але одне безперечно – що боротьба має сенс. Тому що та боротьба, яку зараз ведуть білоруси, вона визначає їхнє майбутнє і робить людей краще»

♦️ Olexandra Matviychuk, яка координувала ініціативу Євромайдан SOS в 2013-14 роках, розповіла про протести в Білорусі, їх відмінності від українських мітингів і дала поради учасникам протесту.

 

 

@amnestyukr

13 серпня о 17:00 приходь на акцію солідарності під посольство Республіки ##Білорусь у Києві ##україна ##беларусь ##київ ##активізм ##правалюдини

♬ оригінальний звук – amnestyukr


 

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ 

 

Фото TUT.BY


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я